Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” дава старт на дванадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. Темата, по която младите автори ще трябва да сътворят своите произведения, е „Ако не бяха те…”. За да участват в конкурса, учениците ще трябва чрез въображението си да пресъздадат мрачните години на Холокоста, да разкажат за преследваното и безправно еврейско население, очакващо депортация към лагерите на смъртта и за достойнството и смелостта на българите, довели до безпрецедентния акт на спасяването на българските евреи. Кои са тези хора, пожертвали своето благополучие, рискували дори живота си, за да спасят своите съграждани евреи? Какво би се случило, ако не бяха те? Чрез средствата на художествената литература или с похватите на киното учениците ще трябва да се върнат във времето на Втората световна война, да разкажат за тревогите, страха и надеждите на хората, но и да направят изводи за нашето съвремие, в което на много места по света се водят войни, човешкият живот все повече се обезстойностява, а ценности като хуманизъм, съпричастност и човеколюбие започват да ставата дефицитни.
Конкурсът толерира изследователския дух на младежите и откривателството. Журито ще оцени въображението на младите автори, но предимство при оценяването ще имат творби, които се основават на историческа конкретика и представят нови, неизвестни досега личности или събития от времето на Холокоста.
Конкурсът стартира на 1 октомври 2024 г. и ще се проведе в две категории – за художествен разказ и за видео разказ. Право на участиеимат ученици от България, Европа и Израел на възраст от 15 до 19 години. Конкурсните материали се изпращат на имейл адреса на организаторите alef.competition@gmail.com. Участниците задължително посочват трите си имена, училище, клас, кратка визитка, пълен адрес за кореспонденция, телефонен номер и e-mail за връзка. Всеки участник се представя само с една творба.
Крайният срок за получаване на творбите е 1 март 2025 година. Победителите ще бъдат обявени на специална церемония по награждаването в Бургас през м. юни 2025 г.
Литературните творби /художествени разкази/ ще бъдат оценявани от международно жури, разделени в две подкатегории – за участници от България и чужбина. Авторите трябва да представят художествен разказ на родния език на кандидата, написан специално за този конкурс, непубликуван и неучаствал в други конкурси. Максималният допустим обем на разказите е 4 компютърни страници, шрифт TimesNewRoman, 12 пункта.
Кандидатите, подготвили видео разказ, трябва да го изпратят на български език или на родния си език, но със субтитри на английски език. Препоръчва се видео разказът да съдържа някой от следните елементи: индивидуални спомени, интервю по темата, документиране на лична история, видео разказ на места, където са се развили драматични събитияпо време на Холокоста, флашмоб, артистични възстановки, сценично разиграване на сюжети по темата и др.
Журито ще номинира 30-те най-добри участници от България и чужбина. Номинациите ще бъдат обявени на сайта на организаторите www.alef-bg.org до 1-ви април 2025 година. Всички номинирани автори ще бъдат поканени напълно безплатно да се включат в организирания от Център „Алеф”Международен младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение” в Бургас, България, през юни 2025 г. Програмата на фестивала предвижда провеждането на литературни работилници по творческо писане, кино класове, прожекции на филми, изложби, литературни четения и срещи с изтъкнати писатели и кино дейци. Част от фестивала е церемонията по награждаване, на която ще бъдат обявени победителите в литературния конкурс.
И тази година организаторите са осигурили парични награди и грамоти за най-добре представилите се автори, както и участие в международни младежки форуми в чужбина, посветени на опазването на паметта. Авторите от България, класирали се на І, ІІ и ІІІ място, ще имат възможност да получат целогодишни държавни стипендии.
Наградените разкази ще бъдат публикувани през 2025 г. в самостоятелен сборник, осмо по ред издание на Център „Алеф”, както и на сайта www.alef-bg.org.
Дългогодишната инициатива на „Алеф” е утвърден престижен международен форум за младежко творчество. До момента, в конкурса са участвали над 2000 младежи от България, Австрия, Полша, Германия, Израел, Словакия, Украйна, Латвия, Унгария, Испания, Франция и Румъния. Надпреварата не само дава трибуна за проявление на творчески умения, но се доказва и като средство за изграждане на гражданска позиция и формиране на човешки добродетели. Организаторите се надяват сега, когато паметта за миналото и поуките от него са особено необходими, да привлекат още млади привърженици на идеята за мир и хуманизъм.
Първата премиера на бургаския драматичен театър „Адриана Будевска“ за 2025-та година е на 21-ви януари и е със заглавие „Пратката“. Постановката, с режисьор Боил Банов развива темата за фалшивата американска мечта. Той е автор и на текста, заедно със съпругата си Ива Петрони. "Комедия, която влиза под повърхността, където обикновено излича, че..
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК на 23 януари от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван Андонов..
Две златни изложби ще бъдат представени в зала „Трезор“ на Археологическия музей в Бургас през това лято. Програмата за 2025 е подготвена още през октомври, но заради липсата на бюджет за тази година не смеем да обявяваме нищо, съобщи директорът на културната институция Милен Николов: „Предвидили сме интересни изложби и събития..
Почитателите на прочутия пианист монах Авел ще имат възможност да го гледат тази вечер на живо в Бургас. Той ще изпълни шедьоври на класическата и съвременната музика в Културния дом на НХК, от 19 часа. Ще звучат творби на Бах, Пиацола Моцарт, Бетховен, Шопен, Шостакович, Рахманинов и Чайковски, съвременна и филмова музика, както и незабравими..
След тригодишен мандат бургаските художници отново избраха своя колега Добрин Вътев за председател на Дружеството на бургаските художници, съобщават от Община Бургас. „За три години са направени близо 70 изложби. Голям е интересът към дейността на дружеството от утвърдени колеги от страната, като Владимир Запрянов и Мара Латева. В..
Децата от бургаския кв. „Долно Езерово“ се потопиха в приказния свят на театъра, благодарение на постановката „Кой ще играе Хитър Петър?“. Представлението се игра на сцената в Народно читалище „Просвета 1927“ и привлече вниманието както на малчуганите от детската градина, така и на учениците от квартала. Събитието е трето поред от инициативата..
Ще остане ли Ямбол без театрален живот, след като здравните инспектори забраниха да се играе в единствения театрален салон в града? Защо се стигна до крайната мярка и как настоятелството на читалище "Съгласие" смята да намери изход от проблемната ситуация? Здравната инспекция затвори театралния салон на читалището две години след като..
Първата премиера на бургаския драматичен театър „Адриана Будевска“ за 2025-та година е на 21-ви януари и е със заглавие „Пратката“. Постановката, с..