Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ние, потребителите:"

Превенцията трябва да е водеща при решаването на проблема с райския газ

| обновено на 28.09.24 в 15:34

За противодействието на широкото разпространение и употреба на райския газ сред подрастващите не са достатъчни само наложената с новите разпоредби пълна забрана и предвиденият за спазването им контрол. Необходима е и превенция, която може да бъде осъществявана и чрез различен тип комуникация за разясняване на рисковете и последиците от приемането на това химично съединение. Такова мнение изрази пред БНР създателят на платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова по повод приетите от Народното събрание промени в Закона за здравето, с които се въведе пълна забрана за продажба на райски газ на физически лица с изключение на сделките между търговци.

  “Вярвам, че има такъв проблем. Че той вече е добил сериозни мащаби и че институциите правят опити да се справят с него. Когато в едно общество се идентифицира проблем, се създава законодателство, посочват се контролни органи и се определят санкции за нарушителите. Но винаги – на по-ранен или по-късен етап, се стига до извода, че само законово регламентиране и само контрол не са достатъчни, защото така ние по-скоро се борим с последиците от проблема.”, посочи експертът по комуникации и потребителско право. Тя даде пример как действията на осъзнали своята социална отговорност популярни личности могат да допринесат за това – заснетото преди време от Димитър Бербатов видео със забележка към младежи, които се подават от автомобила в движение, както и на обикновени граждани, които правят и споделят в социалните мрежи видеа, за да покажат и порицаят шофьори, които дишат райски газ зад волана. “Това е по-силното, което можем да направим ние като общество – да се противопоставим като възрастни хора, като представители на медиите, на институциите и да обясним на подрастващите, че дори дадено явление да им изглежда модерно, престижно, ако то крие рискове, няма да доведе до нищо добро за тяхното здраве, развитие и бъдеще”, добави Руменова.

   По думите и сами по себе си забраната и контролът не са в състояние да решат проблема, тъй като не е възможно до всяко дете, във всяко заведение и на всяко рисково място да има по един проверяващ екип: “Виждаме, че се търсят ниши – райски газ се продава по заведенията, зад ъглите в малките часове на нощта, с доставки до домовете. Най-различни пътища могат да бъдат намерени, каквато и забрана да се въведе”, обясни тя. Съгласно данните в Националния туристически регистър, само категоризираните барове и питейни заведения в страната са над 6300. А това са местата с най-висок потенциален риск от продажба на диазотен оксид на подрастващите, като допълнение към забавлението там.

  На въпрос крие ли риск оставената възможност за продажба на райски газ от еднолични търговци на други търговци Руменова отговори, че при липсата на това химично съединение и невъзможност да бъдат извършвани различни медицински манипулации, за които то е необходимо, пациентите ще бъдат лишени от жизнено важна за тях медицинска услуга. И отново подчерта, че “трябва да се регламентира законово как, на кого, кой може да предлага райски газ, за да се обезпечи той да бъде наличен там, където е необходим – в медицината и в кулинарията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъди човек - Ямбол" проведе най - мащабната си кампания в подкрепа на нуждаещи се

За  25-и път доброволци от „Бъди човек – Ямбол“ проведоха дарителска кампания в навечерието на Коледа. Инициативата се изразява в събирането чрез дарения на хранителни продукти от първа необходимост и предоставянето им в подкрепа на самотно живеещи възрастни хора и нуждаещи се многодетни семейства.  Проведохме изключително успешна кампания и..

публикувано на 19.01.25 в 16:50

Деляна Пеева, майка на две деца, има нужда от помощ в битката с тежка болест

Деляна Пеева е от бургаския квартал Сарафово. Тя е диагностицирана с аденокарцином на белия дроб с метастази.  На коледните празници животът на семейство Пееви се преобръща. Майка на две деца и грижовна съпруга научава тежката диагноза. След консултации и изследвания в клиника в Истанбул, лекарите дават надежда, че с правилното лечение Деляна има..

публикувано на 19.01.25 в 16:00

„Мисия Будители“ и СУ „Добри Чинтулов“ в партньорство за подкрепа на талантливи ученици

Сдружение “Мисия Будители“ и СУ „Добри Чинтулов“ създават отлично партньорство с бъдеще, което дава допълнително поле за изява на талатливите възпитаници от специализираните паралелки на бургаското учебно заведение, съобщиха от организацията.  Първата крачка в тази посока бе благотворителният концерт в навечерието на празника на Бургас- Никулден в..

публикувано на 19.01.25 в 14:00

Нови идейни проекти за паркинги в Бургас

Два идейни проекта за нов паркинг и надграждането на съществуващ такъв представи кметът Димитър Николов във фейсбук страницата си. Единият е за нов паркинг до детска градина “Златното ключе” във “Възраждане”, а другият за надграждането на паркинга на “Гурко”. Паркингът във “Възраждане” ще бъде на два нива, като ще се използва съществуващата..

публикувано на 19.01.25 в 12:26

Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас

Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата..

публикувано на 19.01.25 в 08:20

Избират управители на три общински дружества в Бургас

Бургаският общински съвет трябва да гласува нови управители на три общински дружества, -„Благоустройствени строежи“ ЕООД, „Бургаски пазари“ ЕООД и „Дезинфекционна станция – Бургас“ ЕООД. Това ще стане по реда на Закона за публичните предприятия и вътрешните правила на Община Бургас.  Заместник-кметът Станимир Апостолов е входирал докладна..

публикувано на 19.01.25 в 07:50

Над 2,6 млн. лева са задълженията на абонатите на ВиК-Ямбол

Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на питейната вода значително се увеличи през миналата година. Около 2 200 000 лв. са задълженията от битовите абонати, а от фирмите дължат близо 450 000 лв. От водоснабдителното дружество предлагат..

публикувано на 18.01.25 в 17:30