За противодействието на широкото разпространение и употреба на райския газ сред подрастващите не са достатъчни само наложената с новите разпоредби пълна забрана и предвиденият за спазването им контрол. Необходима е и превенция, която може да бъде осъществявана и чрез различен тип комуникация за разясняване на рисковете и последиците от приемането на това химично съединение. Такова мнение изрази пред БНР създателят на платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова по повод приетите от Народното събрание промени в Закона за здравето, с които се въведе пълна забрана за продажба на райски газ на физически лица с изключение на сделките между търговци.
“Вярвам, че има такъв проблем. Че той вече е добил сериозни мащаби и че институциите правят опити да се справят с него. Когато в едно общество се идентифицира проблем, се създава законодателство, посочват се контролни органи и се определят санкции за нарушителите. Но винаги – на по-ранен или по-късен етап, се стига до извода, че само законово регламентиране и само контрол не са достатъчни, защото така ние по-скоро се борим с последиците от проблема.”, посочи експертът по комуникации и потребителско право. Тя даде пример как действията на осъзнали своята социална отговорност популярни личности могат да допринесат за това – заснетото преди време от Димитър Бербатов видео със забележка към младежи, които се подават от автомобила в движение, както и на обикновени граждани, които правят и споделят в социалните мрежи видеа, за да покажат и порицаят шофьори, които дишат райски газ зад волана. “Това е по-силното, което можем да направим ние като общество – да се противопоставим като възрастни хора, като представители на медиите, на институциите и да обясним на подрастващите, че дори дадено явление да им изглежда модерно, престижно, ако то крие рискове, няма да доведе до нищо добро за тяхното здраве, развитие и бъдеще”, добави Руменова.
По думите и сами по себе си забраната и контролът не са в състояние да решат проблема, тъй като не е възможно до всяко дете, във всяко заведение и на всяко рисково място да има по един проверяващ екип: “Виждаме, че се търсят ниши – райски газ се продава по заведенията, зад ъглите в малките часове на нощта, с доставки до домовете. Най-различни пътища могат да бъдат намерени, каквато и забрана да се въведе”, обясни тя. Съгласно данните в Националния туристически регистър, само категоризираните барове и питейни заведения в страната са над 6300. А това са местата с най-висок потенциален риск от продажба на диазотен оксид на подрастващите, като допълнение към забавлението там.
На въпрос крие ли риск оставената възможност за продажба на райски газ от еднолични търговци на други търговци Руменова отговори, че при липсата на това химично съединение и невъзможност да бъдат извършвани различни медицински манипулации, за които то е необходимо, пациентите ще бъдат лишени от жизнено важна за тях медицинска услуга. И отново подчерта, че “трябва да се регламентира законово как, на кого, кой може да предлага райски газ, за да се обезпечи той да бъде наличен там, където е необходим – в медицината и в кулинарията.
Ротаракт клуб Бургас Приморие организира б лаготворителен концерт под надслов „ЗаЕДНО за нашите деца“. Заедно със свои приятели, ротарактианците ще проведат събитието с цел събиране на средства за обновяване на Първо и Второ детско отделение в бургаската многопрофилна болница. С ъинициатори са Инър Уийл клуб Бургас, Ротари клуб..
Ученици, учители и родители от училище „Христо Ботев“ в бургаския кв. Черно море организираха Великденски благотворителен базар с цел събиране на средства в подкрепа на хора в нужда. Той се проведе под мотото „Доброто е избор“. Децата са участвали и в предоставянето на помощта, като са си измислили и името на групата си - бригада „Топли..
Над 100 души от бургаския квартал "Горно Езерово" блокираха, за повече от половин час, пътния възел на входа на квартала. Хората са недоволни от окаяното състояние на единствения път, който ги свързва с града. По него се движат 40-тонни камиони заради каменната кариера в района, а основен ремонт на двулентовия път не е правен повече от 40 години...
Благотворителен велопоход в подкрепа на 27-годишната Диди Кавръкова ще се състои днес от 11:00 часа в Бургас. Събитието е организирано по повод Световния ден на велосипеда и в рамките на месеца на здравето от общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ и Домашния социален патронаж. Сборният пункт и началната точка са под Експо..
Пролетно почистване организират днес доброволци в парк "Росенец". Всеки, който желае може да се включи от 9.30 ч в местността Курбан поляна. Осигурени са чували, ръкавици и вода за всички участници. Почистването се провежда вече пета поредна година, за да превърне мястото в едно от най-красдивите край Бургас.
Жители на кв. "Горно Езерово" и гражданско сдружение "Ние не мълчим" организират протест от 12:00 часа днес на площада в едноименния квартал. След това той ще премине в шествие и временно затваряне на главния пътен възел. Недоволството е срещу тежкото състояние на пътната инфраструктура в района, която от години е с дупки, въпреки..
Църквата отбелязва днес Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха, което означава "вместо Великден" или "противоположно на Великден". Това обаче не е контраст, а призив към повторно честване на Великден на осмия ден след Празника на празниците, един вид -..
Рекорден брой над 100 фирми, професионални организации, търговци и вносители на рязан цвят ще участват в 40-тото юбилейно издание на най-голямото изложение..
Във връзка с товаро-разтоварни дейности по монтаж на трафопост на бул. „Стефан Стамболов“ 71, от 05:30 часа до 12:30 часа днес е затворен за движение..
Водолази от сдружение „Приятели на морето“ почистват днес морското дъно около Мостика на плажа в Бургас. Доброволческата инициатива е под мотото..