Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартина Караиванова и Красимир Аврамов в търсене на отговори на душата в изложбата „От Неси ме там“

Дълбоко емоционално завладяваща и философски провокативна е съвместната изложба на великотърновските художници Мартина Караиванова и Красимир Аврамов.

Одухотвореност, вътрешната хармония, вяра, че има отговори и на най-самотните въпроси- това са първите впечатления от тази въздействаща колаборация.

Експозицията е озаглавена „От Неси ме там“ и можете да я разгледате до 22 октомври в галерия „Неси“.

Откриването е на 2 октомври с вернисаж от 17 до 19 часа..

Мартина Караиванова живее и работи във Велико Търново. Завършва Факултета пo изобразително изкуство на ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”. Специализира и по-късно преподава живопис, в същото учебно заведение. През 2010 година, преминава курс на обучение и в Cité Internationale des Arts, в Париж. Автор е на няколко самостоятелни изложби, а със свои картини участва в повече от 80 национални и международни проекти. Носител е на над 25 награди, между които и тази за млад автор, от Биеналето на малките форми в Плевен през 2014 година.

Творческите й търсения са свързани с надникването отвъд материята, в опит да бъде открит универсалният живописен език, който да свърже човека със заобикалящия го свят. Споделя, че се вдъхновява от обикновените неща. Онези, които са достъпни за всеки поглед. Въпреки, че трябва да имаме сетива, за да ги открием.

Проф. Владимир Аврамов е преподавател по стенопис и живопис в катедра "Стенопис" на великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" от 2004 г. Има докторска степен по изкуствознание. Роден е през 1970 г. във Враца, последователно завършва Художествената гимназия в гр. София и Националната художествена академия със специалност "Стенопис".

Първите му самостоятелни изяви като живописец датират още от 1991 г., като се представя основно в София, Бургас и Велико Търново. Участва в над сто национални и международни изложби. Член на съюза на българските художници, автор на кураторски проекти, член на научни и творчески организации. Творческите му търсения са в областите: живопис, стенопис, мозайка, църковна стенопис, икона

Награждаван 36 пъти с различни отличия за своите творчески постижения. Въпреки неговите завидни и неоспорими успехи в живописната сфера, за много от хората той е по-известен с проектирането и реализацията на над 35 православни църковни обекти в България, Гърция и Русия.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският театър представя "Пратката" - комедия пълна с изненади и обрати

Първата премиера на бургаския драматичен театър „Адриана Будевска“ за 2025-та година е на 21-ви януари и е със заглавие „Пратката“. Постановката, с режисьор Боил Банов развива темата за фалшивата американска мечта. Той е автор и на текста, заедно със съпругата си Ива Петрони. "Комедия, която влиза под повърхността, където обикновено излича, че..

обновено на 17.01.25 в 11:40

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК на 23 януари от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван Андонов..

публикувано на 16.01.25 в 13:05

Милен Николов: Липсата на държавен бюджет затруднява работата на културните институции

Две златни изложби ще бъдат представени в зала „Трезор“ на Археологическия музей в Бургас през това лято. Програмата за 2025 е подготвена още през октомври, но заради липсата на бюджет за тази година не смеем да обявяваме нищо, съобщи директорът на културната институция Милен Николов: „Предвидили сме интересни изложби и събития..

публикувано на 16.01.25 в 09:10

Пианистът и атонски монах Авел представя в Бургас класически и съвременни творби

Почитателите на прочутия пианист монах Авел ще имат възможност да го гледат тази вечер на живо в Бургас. Той ще изпълни шедьоври на класическата и съвременната музика в Културния дом на НХК, от 19 часа. Ще звучат творби на Бах, Пиацола  Моцарт, Бетховен, Шопен, Шостакович, Рахманинов и Чайковски, съвременна и филмова музика, както и незабравими..

обновено на 16.01.25 в 08:14

Добрин Вътев бе преизбран за председател на Дружеството на бургаските художници

След тригодишен мандат бургаските художници отново избраха своя колега Добрин Вътев за председател на Дружеството на бургаските художници, съобщават от Община Бургас.  „За три години са направени близо 70 изложби. Голям е интересът към дейността на дружеството от утвърдени колеги от страната,  като Владимир Запрянов и Мара Латева. В..

публикувано на 15.01.25 в 16:30

Деца от кв. "Долно Езерово" гледаха постановка за Хитър Петър

Децата от бургаския кв. „Долно Езерово“ се потопиха в приказния свят на театъра, благодарение на постановката „Кой ще играе Хитър Петър?“. Представлението се игра на сцената в Народно читалище „Просвета 1927“ и привлече вниманието както на малчуганите от детската градина, така и на учениците от квартала. Събитието е трето поред от инициативата..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Театрално номадство в Ямбол. Защо местният театър си няма сцена?

Ще остане ли Ямбол без театрален живот, след като здравните инспектори забраниха да се играе в единствения театрален салон в града? Защо се стигна до крайната мярка и как настоятелството на читалище "Съгласие" смята да намери изход от проблемната ситуация? Здравната инспекция затвори театралния салон на читалището две години след като..

публикувано на 15.01.25 в 15:30