Около 15% от българите страдат от миопия (късогледство), посочи в Бургас председателят на дружеството по офталмология в страната д-р Христина Групчева.
Късогледството бързо се увеличава в световен мащаб, като най-засегнати са азиатските държави, уточни експертът:
„В Китай процентите стигат и до 90-95% в някои райони. Има много причини хората да носят очила. Главна причина е, че културата на хората се повишава и разбират, че могат да виждат по-добре. Някои хора носят очилата като аксесоар. Други, пък, ги предпочитат пред контактните лещи, тъй като смятат, че носят по-малко риск.“
Експертът уточни, че лещите вършат същата работа като очилата, стига да се спазват нужните препоръки и хигиена.
Има все повече млади очни специалисти в България, като част от тях се връщат от чужбина, за да специализират тук, посочи д-р Групчева:
„Преди време имаше тенденция нашата професия да застарява, докато сега вече не е така, което е добрата новина. Въпреки това, проблем е заплащането, което е в пъти по-ниско в сравнение с останалите европейски държави. Една клинична пътека в офталмологията е 4-5 пъти по-ниска като приход за нас, в сравнение със Западна Европа и страни като Полша, Чехия и Унгария.“
Бургас е домакин на научната конференцията „Офталмология и интердисциплинарни решения“ за първи път.
Събитието се провежда до 6 октомври в Международния конгресен център на Морска гара.
Над 2 милиарда хора по света живеят със зрителни увреждания, като голяма част биха могли да се предотвратят с ранна диагностика. Експертите съветват хората да посещават редовно офталмолог, за да следят своето здраве.
Зрителните нарушения са третата причина за инвалидност в света. Очаква се половината от световното население да бъде с увредено зрение до 2050 г.
Въпреки това, д-р Групчева твърди, че не бива да обвиняваме новите технологии за това, тъй като трябва да се научим да се адаптираме към времето, в което живеем:
„Всичко е въпрос на дисциплина и на знание. Имаме отлични възможности за осигуряване на качество на зрение на всеки, който няма трайно увреждане.“
Събитие, свързано с офталмологията ще се проведе и в София на 8 октомври от 18 часа в Борисовата градина при вход свободен. Там известни български актьори ще четат реални пациентски истории. Събитието „Кутия за приказки“, посветено на Международния ден на очното здраве, ще запознае хората с възможностите в областта на зрението и неговия скрининг.
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..
В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник. Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..
По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве. Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината. Деца от музикалните..
Само трима са общопрактикуващите лекари в 20-те населени места на община Болярово, а стоматолозите са двама, посочват от администрацията. На 7 април се отбелязва Международния ден на здравето. В навечерието му медицинските специалисти в крайграничната община засадиха бреза - символ на любовта към живота. Брезата беше засадена във вече..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и..
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение. Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..
В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното..
Само трима са общопрактикуващите лекари в 20-те населени места на община Болярово, а стоматолозите са двама, посочват от администрацията. На 7 април..