Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите случаи на грип се очакват през ноември

Снимка: Pixabay

Близо 350 хил. противогрипни ваксини са осигурени от държавата за безплатна ваксинация на хората на и над 65-годишна възраст у нас и те вече се доставят при личните лекари. Това съобщи главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев след среща на ресорните институции.
„През последните години отчитаме все по-голям интерес от страна на пенсионерите към безплатните противогрипни ваксини. Това е много добра новина, тъй като те са най-застрашени от тежко протичане на болестта и усложнения. Средно годишно около 2 хил. души в тази възрастова група губят живота си след усложнения от грип. С всяка изминала година ваксинационният обхват срещу грип нараства, като целта ни за 2024 г. е всеки пети човек от рисковата група на над 65-годишните да бъде ваксиниран.“, допълни доц. Кунчев.

По препоръка на Световната здравна 
организация тазгодишните четиривалентни противогрипни ваксини включват следните щамове грипни вируси тип А – Victoria и Thailand и тип Б – Austria и Phuket. Проф. Нели Корсун, завеждащ референтната лаборатория "Грип и остри респираторни заболявания" в Националния център по заразни и паразитни болести, отбеляза, че все още няма изолирани случаи на грип и към момента най-честите вирусни инфекции са в следствие на ковид, който обаче протича доста леко.

Експертите подчертаха, че не може да се направи точна прогноза за предстоящия грипен 
сезон, очакванията са заболеваемостта да е на нивата от преди ковид пандемията. Първите случаи на грип традиционно се регистрират у нас през ноември, затова здравните власти призоваха да не се отлага поставянето на противогрипната ваксина, за да може организмът да изгради имунитет. Пикът на грипната вълна се прогнозира за края на януари. Проф. Корсун припомни, че противогрипната ваксинация е силно препоръчителна за рисковите групи – хората над 65-годишна възраст, бременни жени, малки деца, хора с отслабен имунитет и хора с хронични заболявания.
Здравните експерти посочиха още, че освен ваксините не бива да подценяват и обичайните мерки за предпазване от грип и острите респираторни заболявания, а именно:
- Покривайте носа и устата си с еднократна кърпичка, когато кашляте и кихате;
- Мийте често ръцете си с вода и сапун или ги обтривайте с мокри кърпички и дезинфектант;
- Почиствайте и дезинфектирайте предметите и повърхностите, които могат да бъдат замърсени с грипни вируси.
- Проветрявайте често помещенията;
- Ако имате симптоми на грип, не се приближавайте на по-малко от 1 метър до околните;
- Избягвайте целувки, прегръдки и ръкостискане;
- Избягвайте да пипате очите, носа и устата си с неизмити ръце;
Ако имате симптоми на грип – останете вкъщи, не ходете на работа, на училище и на места, където се събират много хора.

По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски педиатри препоръчват поставянето на противогрипна ваксина на децата

Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери.  Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни..

публикувано на 14.11.24 в 11:45

Две кампании по повод Световния ден за борба с диабета в Бургас

Световният ден за борба с диабета се отбелязва на 14 ноември. С безплатни прегледи и консултации бургаски здравни заведения и организации отбелязват датата. Диабетът е хронично заболяване, което се развива, когато панкреасът не е в състояние да произвежда инсулин, или когато тялото не може да използва произведения от задстомашната жлеза..

публикувано на 14.11.24 в 07:00

Нов обучителен център за студентите по медицина

Аулата в УМБАЛ Бургас вече не е достатъчна за обучението на студентите по медицина от университет "Проф. д-р Асен Златаров". Поради увеличения им брой, в болничното заведение бе открит учебен център. Той разполага с общо 10 зали като 7 от тях са  пригодени за упражнения, а останалите лекционни.  Лекционните зали са снабдени с мултимедия в помощ..

публикувано на 13.11.24 в 13:44

Безплатни консултации за диабетици в областната болница в Бургас

Безплатни консултации със специалисти по повод Световния ден за борба с диабета организира Университетската болница за активно лечение в Бургас. Те ще се проведат от 9 до 11 часа на 14 ноември в аулата на здравното заведение.  Д-р Стефка Стефанова, началник на Отделението по ендокринология, поясни: "Предвижда се да се проведе..

обновено на 13.11.24 в 13:19

Център за обучение на студенти и специализанти откриват днес в УМБАЛ-Бургас

Център за обучение на студенти и специализанти ще бъде открит днес в Университетската многопрофилна болница за активно лечение в Бургас, съобщиха от лечебното заведение.  Учебният център ще се използва от студенти и специализанти от медицинските специалности. Поради нарасналия им брой наличната аула в болницата вече не е достатъчна, обясниха..

публикувано на 13.11.24 в 08:30
Лице на кампанията тази година е писателят Георги Бърдаров

В Поморие представиха кампания, посветена на мъжкото здраве

В Поморие представиха Специализирания екип за профилактика, диагностика и лечение на рака на простатата. Така комплексният онкологичен център в Бургас откри традиционната си кампания MOvember, посветена на мъжкото здраве. Лице на кампанията тази година е писателят Георги Бърдаров. Той е експерт по демография, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“...

публикувано на 12.11.24 в 16:13

Безплатни прегледи за атеросклероза ще се проведат в УМБАЛ Бургас

Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..

публикувано на 12.11.24 в 09:47