Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон са експонирани в Бургас

„Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е името на най - новата изложба, която можете да видите през следващите месеци в бургаския Археологически музей (ул. “Ал. Богориди” 21). Ценните експонати са предоставени от Исторически музей - Котел.

Глинените плочки с клинопис от 6-ти век пр. хр. са дарени на библиотеката-музей в Котел от Петър Матеев, който е известен като един от най-големите благодетели на възрожденския град. Глинените таблички са 5 на брой, с различни размери, а върху тях са изписани важни за времето си финансови документи.

Архивът на вавилонския род Егиби включва около 1700 глинени таблички, които документират финансовата дейност на рода в периода от 606 до 482 г. пр. хр., когато Вавилон е част от Нововавилонското царство, а по-късно и от Ахеменидска Персия. Архивът обхваща пет поколения и съдържа информация за търговия с фурми, зърно, недвижими имоти, роби, както и за отпускане на заеми и плащане на данъци. Табличките подробно описват лицата и техните роднински връзки. Най-ранната табличка е датирана 547 г. пр. хр., а най-късната от 536 г. пр. хр.

Клинописното писмо е най - ранната позната писмена система в света. За пръв път се появява преди повече от 3000 години пр. хр. в Месопотамия и по точно – в земите на днешен Южен Ирак. Върху прясно формувани глинени плочки се нанасяли символи с формата на вертикални, хоризонтални и коси клинчета, като в последствие плочките се изсушавали или изпичали. Инструментът, с който се е “пишело”, представлявал писец от тръстика или друг материал - той бил известен по късно, като стилус. Древните писари, поради спецификата на занятието си, били дълбоко уважавани и се ползвали с висок социален престиж, като пазители на мъдростта и познанието, съхранени в текстовете.

А ето и пътя на клинописните плочки от древния град Ниневия до музея в Котел.

През 1876 г. Петър Матеев българин от Котел, участва в археологическа експедиция в Близкия изток под ръководството на Джордж Смит известен археолог, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия.

Джордж Смит (1840-1876) е роден в Лондон и става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш“, което потвърдило библейските разкази за Всемирния потоп. След откритията в град Ниневия, Смит оглавява нови експедиции, за да намери липсващи части от текста. През 1876 г. той идва в Цариград, за да получи разрешение за разкопки и там се среща с Петър Матеев.

Петър Матеев (1850-1943) има интересна биография. Той е един от най-известните ерудирани, родолюбиви българи. Общественик, журналист, сътрудник на много европейски и български издания. Произхожда от стар котленски възрожденски заможен род. Образованието си получава в родния град, а по-късно учи в Протестантския колеж на Малта и работи в английската поща в Цариград. Матеев приема предложението на Смит, но е предупреден от английския консул, че като българин може да срещне затруднения при властите, в последствие той сменя името си на Питър Матюсън, за да се представя, като английски поданик.

След получаване на султанския ферман, Смит и Матеев тръгват на пътешествие, в което откриват хетски надписи. По пътя, те изследват културни и социални особености на региона и местни жители. Когато стигат до Багдад ситуацията се усложнява, поради бунтове и те решават да се върнат обратно. По пътя Смит заболял и умира в град Алеп. Матеев успешно се завръща в Цариград и оставя след себе си клинописните плочки, които са много редки и се съхраняват в Котленския музей. Неговият пътепис и автобиография са ценни исторически източници, които документират важността на българския принос в световната археология.

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украински илюстратори с визуален разказ за военния конфликт

Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..

публикувано на 24.02.25 в 11:00

Без вода в част от село Суходол тази вечер и утре

За авария на уличен водопровод в средецкото село Суходол, съобщи ВиК Бургас. Това е причината тази вечер и утре част от населеното място да останат без вода. Водоподаването ще бъде възстановено след отстраняване на аварията. В бургаския комплекс „Братя Миладинови“ в понеделник от 9 до 15 часа няма да има вода в района, който е между улиците..

публикувано на 23.02.25 в 23:07

Организират благотворителен концерт и базар в подкрепа на 35-годишния Радослав

Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи  приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена  операцията в Турция. Негов донор ще е баща..

публикувано на 23.02.25 в 17:30

Ивет Горанова и Цанко Цанков подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" Гого

Двамата известни български спортисти подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" от Перник, което си отиде от този свят в края на миналата година. Деветгодишният Георги имаше нелечимо и тежко заболяване, но беше изпълнен с любов и искаше да научи хората да бъдат добри и да не приемат различните според външния им вид, а според душите..

публикувано на 23.02.25 в 17:00

Кукерите от Меден рудник дариха значителна сума за лечението на онкоболна жена

Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева,  която се бори с тежко онкологично заболяване. Кукерите пресъздадоха обичая миналата неделя, 16 февруари  в квартала. Те обходиха къщите и играха, за да прогонят злото, като пресъздадоха и ритуалите "заораване" и "засяване".   Кукерите в..

публикувано на 23.02.25 в 16:00

Утре спират водата в част от к-с „Братя Миладинови“

Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". Причината е, че ще се извършват строително монтажни работи. От дружеството информират, че във връзка с изграждане на..

публикувано на 23.02.25 в 11:51
Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот

Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас

Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади хора, които не учат и не работят, както и стимулиране на ангажираността на подрастващите.  "Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот, повече..

публикувано на 23.02.25 в 10:58