Професионалната гимназия по електротехника и електроника „ Константин Фотинов“ за поредна година стават център, в който десетокласници могат да се обучават и да добият свидетелство за професията „Приложен програмист“. Заниманията се осъществяват по националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“.Те са безплатни, а записването на желаещите е удължено до 18 октомври, обясни един от лекторите, преподавателят в гимназията, Петър Петров.
В цялата страна традиционно програмата обхваща около 750 -800 ученици. В Бургас се обучават ученици от областите Варна, Сливен и Ямбол, обикновено те са около 200 души, уточни учителят.
Обучението е тригодишно, провежда се в извън учебно време, в събота и в неделя, като в него участват и преподаватели от университет „Проф. д-р Асен Златаров“.Задължително десетокласниците, трябва да не се обучават по професии от направлението „Компютърни науки“.
Петров подчерта:
"Всяко дете, което желае да се запише, трябва да попълни данните си в гугъл формуляр, който е посечен на сайта на националната програма "Обучение за ИТ умения и кариера". Попълват се личните данни. На 18, когато изтича срокът, децата ще получат по електронна поща данни за достъп до платформата. Тогава те трябва да направят входящ тест, който да оцени техните дигитални компетентности.
В края на обучението на учениците, те полагат държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. Освен дипломата за средно образование те получават и свидетелство за професионална квалификация, което разговорно казано е един вид втора диплома."
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..
Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия - филиал Бургас спечели финансиране. В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата – подмяна на покрива и..
За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни. Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост, намалена концентрация и социална изолация. МОН подготвя законови промени за забрана на..
Седмица на отворените врати организира Център ът за подкрепа на личностното развитие в Бургас. Поводът е 30- годишният юбилей на центъра. Инициативата започва днес и ще продължи до 4 април. Предвиждат се безплатни индивидуални консултации със сертифицирани кариерни консултанти, по време на които учениците ще имат възможност да попълнят..
„Спедиция, транспортна и складова логистика“ е една от новите специалности в бургаското Средно училище „Константин Петканов“. Тя е разкрита преди три години, а след още две предстои да завърши първият випуск, посочи директорът Ивайло Марков. Учениците имат възможност да изкарат шофьорска книжка, като курсовете се поемат от учебното..
Бургаският филиал на Софийския университет организира специални консултации за кандидат-студенти, свързани с новите бакалавърски програми по японски и китайски език. Срещите ще се проведат днес от 15 до 18 часа в Културен дом НХК. Бъдещите студенти ще могат да получат информация за учебния процес, перспективите за реализация и спецификите на..