Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване на "Галъп": 9 формации с шанс за влизане в следващото Народно събрание

Автор:

9 партии и коалиции имат шанс да влязат в следващото 51-во Народно събрание, показват данните от социологическо изследване на "Галъп интернешънъл болкан".

Изследването е проведено между 28 септември и 6 октомври 2024 г. сред 806 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната.

От данните става видно, че ако изборите бяха в началото на октомври, резултатите вероятно биха били следните:

ГЕРБ-СДС запазва чувствителна преднина като първа политическа сила с 25,7% от гласовете. ПП-ДБ изпъква по-отчетливо пред "Възраждане" – съответно 16,6% спрямо 15,4%.

"На този етап е трудно да се определи кой би завършил на второ и трето място, като не са изключени и изненадващи развития", коментират социолозите.

Според тях е по-трудно е да се определи ситуацията в полето на традиционния електорат на ДПС.

Алиансът за права и свободи се задържа на ниво от 8,3%. Вижда се възходяща тенденция за ДПС-Ново начало, които влязоха в кампанията с по-ниски стойности, но към момента вече биха получили подкрепа от 6,9%. БСП-Обединена левица биха имали 7,1%, а ИТН са с 6,3%.

"Всички тези формации към този момент са в своеобразен "пакет", но развитието на кампанията може да промени много неща, доколкото, например, изпъкването на ДПС-Ново начало е вече видимо. С добри възможности са МЕЧ с 3,7%, а и "Величие", които към началото на октомври са на нива 3,2%. "Синя България" е на ниво от 1,1%", допълват от "Галъп".

30,5% от избирателите са сигурни, че ще упражнят правото си на вот. Условното очакване е за около 2 милиона гласа. 3,1% от всички гласуващи се очаква да гласуват с: "Не подкрепям никого".

От "Галъп" посочват, че сондажът не е прогноза за изборен резултат, а моментна снимка, която е съчетана със сериозна условност заради степените на откровеност на респондентите, както и заради очакваното натежаване на "технологичен" вот при очакваната колеблива обща активност.

--------------------------------

Изследването е проведено между 28 септември и 6 октомври 2024 г. сред 806 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.


По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Андрей Рунчев, ГЕРБ-СДС: Това е безсмислен и с очакван край вот на недоверие

Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно.  "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..

обновено на 03.04.25 в 20:08

Вотът на недоверие не успя

Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя.  150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика.  "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..

обновено на 03.04.25 в 18:55

Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45

Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Илияна Йотова от Созопол: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 16:00

Дебатите по вота минаха, гласуването ще е в четвъртък в 13:45 часа

Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев.  Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика...

публикувано на 02.04.25 в 15:30

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Правителството приема решение, с което ще бъдат отпуснати близо 35 млн. лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за гарантирането на великденска добавка към пенсиите на почти 700 000 души, които живеят с доход под линията на бедност.  „Въпреки всички недобронамерени коментари държа да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00

Дебатите по вота към кабинета "Желязков" – на живо от Народното събрание

С 228 гласа за, без против и с 3-ма въздържали се, депутатите одобриха точка първа в дневния ред на НС да е обсъждането на внесения от "Възраждане" вот на недоверие към кабинета "Желязков" с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика. Вотът беше внесен на 26 март и бе подкрепен от "Морал, единство, чест" и..

публикувано на 02.04.25 в 10:00