Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура

Автор:
снимката е илюстративна (архив)
Снимка: БНР Бургас

"Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура. Това обясни пред БНР Янина Танева, "Фабрика за идеи".

През 2023 година 72.6 % от българите не са посетили библиотека нито веднъж, 62.6 % не са били на театър, 82.5 % не са били на концерт за класическа музика, опера или балет. Това са данни от национално социологическо проучване на "Алфа рисърч" за достъпа до култура през 2023 година по поръчка на "Фабрика за идеи" и "Обсерватория за икономика и култура". То ще залегне и в основата на предложенията за политики и решения в рамките на проекта "Индекс за достъп до култура 2023".

За последните две години няма съществено подобрение при участието на българските граждани, посочи Диана Андреева, директор на "Обсерватория по икономика и култура".

"Особено притеснителни са две от възрастовите групи. При тази от 18 до 29 години липсват изградени навици в ранна детска възраст. Влияние оказва и приятелската компания, която не посещава такива места".

Възрастовата група 55 +  пък разполага с достатъчно свободно време, но не и с необходимите финанси за посещение на културни дейности, посочи тя.

"При  по-малките общини и села се наблюдава и липса на достъп".

Решенията на тези проблеми трябва да бъдат съобразени с данни, категорична е Танева. 

"В България политиките за култура рядко се базират на данни. Ние все още нямаме стратегия за култура. Настояваме за Стратегия "Достъп до култура", която да е част от една по-голяма визия за мястото на културата в развитието на българското общество. 

Искаме да отворим и по-широк дебат. Тази вечер - 16.10, каним колеги от културния сектор и всеки, който се чувства заинтересован от темата за културата и достъпа до нея, в "Гьоте институт" от 18.30 часа".

Една от идеите им е за културен паспорт на учащите се, който да важи за възрастовата група от 6 до 26 години.

"Това ще позволи да няма загубени поколения, които не са стъпвали в театър". 

Друго предложение  е за по-добра колаборация между културните пространства и артистите. 

"В една платформа да могат да се свързват и заедно да създават културни продукти". 

Изграждането на вкус от най-ранна детска възраст, каквато е идеята за културните паспорти, е липсващата културна политика в последните 35 години, заяви Андреева. 

Тя обърна внимание и на акцента, който се поставя върху културата в ЕС, след пандемията от Covid – 19.

Заради няколко института не може българската култура да остане с абсолютно същото финансиране. Не считам, че министерството на финансите ще я накаже, подчерта Диана Андреева.

"Това, което се случи с няколко театрални института, е черно петно. Необходим е повече контрол и ясна публична обосновка какво се случва там, така че да бъде изчистен имиджа на хилядите хора в българската култура, които работят почтено в името на изграждане на ценностна система на българските граждани".

"Културата е най-оптималната инвестиция, която влияе максимално много върху други теми от живота ни. Тя трябва да бъде приоритетна, да настояваме за това", вярва и Янина Танева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината"

Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".  Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за бъдещите..

публикувано на 02.12.24 в 17:57

Стефан Илчев представя коледна песен с Маргарита Хранова

Сбъдната мечта-така дуета си с легендата на българската популярна музика Маргарита Хранова определи певецът Стефан Илчев. За първи път общата им песен „В тази свята нощ“ ще прозвучи тази вечер от 19 часа в Дома на НХК като част от концерт на бургазлията. Пред БНР-Бургас той сподели емоциите преди събитието: "Маргарита Хранова е моята най-любима..

публикувано на 02.12.24 в 09:27

Ученици на големия художник Георги Янакиев с обща изложба по повод неговата 90 - годишнина

Изложба живопис „90 години от рождението на Георги Янакиев“ ще бъде открита днес в Бургас. Тя ще бъде представена от неговите известни ученици Атанас Атанасов, Георги Динев, Илиян Иванов, Стойко Сакалиев.  Експозицията включва общо 32 работи. 12 от картините са на самия Георги Янакиев, като те са част от фонда на Бургаската художествена галерия..

публикувано на 02.12.24 в 09:10

Рекорден брой балетни и танцови състави се включват тази вечер в "Бургас танцува"

Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе днес от 18:00 ч., в бургаската опера и ще предложи разнообразие от стилове, поясни организаторът Мария Табакова.   "Участниците ще представят, както класически произведения, така и модерни танцови техники. Ще има хип-хоп и всякакви стилове, така..

обновено на 30.11.24 в 11:12

Живко Петров трио представя днес в Бургас "Beyond the Flesh"

Живко Петров трио ще представи за първи път в Бургас музиката от последния си албум  Beyond the Flesh / Отвъд плътта/. Композициите са създадени за саундтрака към филма „Плът”, на режисьора и сценарист Димитър Стоянович.  Албумът включва 12 пиеси, които разказват за живота, който преминава през нас, изпълнен с нашите мечти, любови, радости и тъга,..

публикувано на 30.11.24 в 11:15

Първата "Гала вечер на лауреатите на Бургас" е тази неделя

Над 40 артисти ще се включат в първото издание на "Гала вечер на лауреатите на Бургас". В рамките на инициативата ще бъдат представени изпълнения от носители на престижни награди в различни творчески области - музика, танц, театър и литература, поясни Анелия Казакова от община Бургас. "Надявам се, да се получи хубав спектакъл с интересната..

обновено на 29.11.24 в 11:42

Млада художничка от Несебър с награда от световен конкурс

Художничка Александра Радева, възпитаничка на Общински детски комплекс – Несебър, завоюва сребърно отличие н а  Световния конкурс за детска рисунка 2024, организиран от Фондация „Малък Зограф". Отличието й е  в раздел  „Чудесата на природата в моята страна“. Александра впечатли журито с картина, изобразяваща един от символите на града ни –..

публикувано на 28.11.24 в 15:35