Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Янков, СБУ - Бургас: Не трябва да преминаваме към втора категория труд

Снимка: „Черноморски фар“

„Не трябва да преминаваме към втора категория труд, защото това противоречи на исканията и желанията на колегите, които са в системата. Това е мое мнение и на по-голямата част от колегите, с които съм разговарял по темата. Това е инициатива, която колегите от КТ„Подкрепа“ от 2-3 години лансират в публичното пространство. Ако се направи едно проучване - ще се види, че младите, на възраст 30-40 години с удоволствие биха се пенсионирали 5 години по-рано, при условията на втора категория труд. Ако попитате колегите, които са във възрастта 55-60 години, те биха искали да работят още година или две след завършването на възрастта при трета категория труд“,  коментира за БНР Бургас областният координатор на Синдиката на българските учители в Бургас Константин Янков. Поводът за това е подкрепата на петиция на учители, които искат ранно пенсиониране и втора категория труд, както и увеличение на учителските заплати да достигнат 160% от средната брутна заплата, коментирана от Синдикат образование на КТ „Подкрепа“ във Велико Търново от вчера.

„Данните от Учителския пенсионен фонд са истинският мерител за това какво е желанието на колегите. Това е най-добрият действащ фонд, който се администрира от Националния осигурителен институт. Учителите имаме безпрецедентното право, което е извоювано от Синдиката на българските учители за 3 години по-ранно пенсиониране. Дори е три години и половина преди възрастта, която е за нормалното пенсиониране. Така пенсията ще бъде намалена с 3,6%, в случай че се възползва от ранното пенсиониране. Ако погледнете статистиката ще видите, че единици са тези, които се пенсионират при тези условия. Огромната част от колегите предпочитат да се пенсионират след като навършат възрастта, а даже 1-2 години по-късно, за да могат да получат добавка от Учителския пенсионен фонд.

Ако колега се пенсионира по нормалния начин, в условията на трета категория труд ще получи една добавка към пенсията от порядъка на 250-300 лева.  Да е ясно, че при втора категория труд директорите няма да оставят нито един учител да работи след навършване на възрастта. А да не говорим, че в момента има колеги, които искат да работят година, две, три след навършването на пълната възраст за пенсиониране. Да не забравяме и това, че няма нито една страна в Европейския съюз, в която учителите да се ползват с правата на втора категория труд. По-скоро трябва да се мисли в посока как в действителност да се осигури по-голяма възможност за профилактика, отдих и ако трябва няколко месеца платен отпуск, в който колегите да заредят батериите образно казано, за да не прегарят от „бърнуат“.

По отношение на учителските заплати и евентуалното предложение за увеличение - да станат поне 160% от средната брутна заплата - аз съм реалист. Достатъчно е на първо време да се изпълни поетият политически ангажимент от всички политически, които участват в управлението и се канят да участват отново, учителската заплата да бъде 125% над брутната. В момента това не е изпълнено. Дали ще се наддава 130-150 процента - звучи добре, но не е реалистично. През 2024 година, която приключва нашите заплати бяха определени от около 17-18% над брутната заплата. Т.е. през цялата година сме със заплати, които са по-ниски от афишираните. Цяла година нямаме актуализация на заплатите. “

Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първо място за бургаска ученичка в международен арт конкурс в Беларус

Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..

публикувано на 15.07.25 в 15:30
проф. д.п.н. Галя Христозова, БСУ

Проф. Галя Христозова: БСУ разработи дигитални и методически материали по български език за деца в чужбина

До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..

публикувано на 14.07.25 в 09:30

Забрана на мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 14:57

Ученици от Айтос изследваха историята по Южното Черноморие

Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..

публикувано на 08.07.25 в 13:00

Седмокласниците подават заявления за прием в гимназии

Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..

публикувано на 08.07.25 в 09:00

Михаил Ненов: Започва приемът след 7 клас, ще има и нови специалности

Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече  всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..

публикувано на 07.07.25 в 08:30

По-добри са резултатите на НВО при седмокласниците тази година

Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици.  Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..

публикувано на 04.07.25 в 16:30