Областната управа в Бургас внесе в Службата по геодезия, картография и кадастър проект за изменение на специализираната кадастрална карта в района на къмпинг "Каваци – Север", в непосредствена близост до плажната ивица. Според новия проект 99% от територията - 36 807 квадратни метра - са пясъчни дюни. Така площта на пясъчните дюни нарасна почти 3 пъти от нанесените през 2023-та година изменения на специализираната карта. Казусът предизвика съдебни дела и остри противоречия между частните собственици на имоти на терена и държавата, която изпрати на място 4 комисии да обследват района. Становищата и на 4-те комисии драстично се разминават.
Според първата комисия пясъчните дюни са на площ от 786 кв. метра. Решението е от месец ноември 2021-ва година и е оспорено от Института по океанология. Втората комисия посочва, че площта на пясъчните дюни е 31 202 кв. метра. Решението е от месец юли 2022-ра година. То обаче остава само на хартия и не е разгледано от комисията за специализираните карти и регистри. Така се стига до назначаването на 3-та комисия, която намалява границите на пясъчните дюни до 11 410 кв. м. Това е решение от месец октомври 2022-ра година и е вписано като изменение в Специализираната кадастрална карта. Заради изразените две особени мнения на членове на комисията, извършила обследването, Областната управа в Бургас назначава 4-та комисия, която да установи има ли дюни в началото на къмпинг "Каваци - Север" и от какъв вид са те.
В работната група, която прави последното обследване са включени експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология. Те трябваше да предложат изменение на одобрената през март 2023-та година Специализирана кадастрална карта.
След решението на последната комисия, собственици на имоти, които попадат на къмпинг "Каваци – Север", заведоха дела срещу МОСВ. Те оспорват процедурата от последното обследване на територията за наличието на пясъчни дюни.
Законно или не - явно ще трябва да каже съдът, а Областната управа междувременно е стаpтирала процедура по вписването на измененията в Кадастралната карта.
Частните собственици също не стоят безучастно. По тяхна инициатива Община Созопол е изготвила Подробен устройствен план (ПУП) за района в северната част на къмпинг "Каваци". Този ПУП чака одобрението на Регионалната екоинспекция в Бургас. Коя от двете процедури ще приключи по-бързо - това предстои да разберем, но играта на котка и мишка между държавата и инвеститорите продължава с поредния сезон от сериала има ли, или няма дюни на къмпинг "Каваци- север". От всички действия дотук става ясно, че нито една от двете страни не иска да отстъпи.
Репортаж на Даниела Костадинова можете да чуете от звуковия файл.
Частният имот от 275 квадрата опира в терасите на блок 4-ти. С промяната на ПУП-а общината го мести в друга част на общинския терен, поясни главният архитект Тихомир Райчев: "Инвестиционното намерение за изменение на ПУП е внесено от собственика на поземления имот, защото той е заинтересованата страна. Предвижда урегулиране на възстановения..
Сняг вали в планинската част на Сливенска област. Най-голяма снежна покривка е образувана в района на селата Бяла и Стара река – около 10-12 сантиметра, съобщи Снежана Кънева от кризисния отдел на община Сливен. Отворени за преминаване са планинските проходи Котленски и Твърдишки. Ограничение за автомобили над 10 целогодишно са въведени през..
Проектиране на водопроводи в селата Кости, Българи, Изгрев и Бродилово разписа Марин Киров в МРРБ “Инфраструктурните проекти, по които вече работим засягат град Царево и селата Бродилово, Варвара, Синеморец. Новите споразумения са зa проектиране на водопроводи в Кости, Българи, Изгрев и Бродилово. Във всички други населени места - Ахтопол,..
Според последната Комисия за приемане на разкопките на терена, отреден за автогара в Созопол, би трябвало да се изследва целият парцел . Общината, обаче, не одобрява това поради фактори, свързани с финансите, инфраструктурата и общественото неудобство . На пресконференция в читалището в Созопол кметът на морската община Тихомир..
Два проекта на Община Бургас се борят за отличията „Сграда на годината“ 2024. Това са реставрацията на храм „Св. св. Кирил и Методий“ и детската площадка „Рибарски истории“ в културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“. Реставрацията на бургаския храм е с номинация в категорията „Проекти, свързани с развитието на градовете“. Възстановяването на..
Началото на 22-рото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" беше поставено днес от президента Румен Радев в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. През изминалата година са били подпомогнати най-много деца от създаването на инициативата – 590 . Събраните средства възлизат на 3 230 000 лева, а..
На Никулден Бургас ще почете своя голям благодетел Александър Георгиев – Коджакафалията. В празничния 6 декември, от 09:15 часа, представители на Община Бургас, институции и граждани ще поднесат венци и цветя пред паметника на големия дарител. По време на церемонията ученици ще изпълнят песен и стихотворение, посветени на Александър Георгиев –..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден. Инспекторите следят..
Концерт и празнична заря тази вечер ще поставят началото на коледно-новогодишните тържества в Поморие . Събитието е от 18 часа на площад „Св.св. Кирил и..
Катедралният храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол се нуждае от спешен ремонт. Необходимо е да бъдат укрепени основите на църквата, както и цялостната..