Генералният директор на Българското национално радио (БНР), г-н Милен Митев, гостува в предаването "Нашият ден", където говори за ролята си на настоящ и бъдещ генерален директор на медията. Той благодари за доверието, което му беше гласувано за втори мандат както от Съвета за електронни медии, така и от много от колегите му в радиото. По думите му това е оценка за постигнатото през последните три години и знак, че положителните страни на работата му надделяват над негативите.
"За мен това е много важно, тъй като всяко нещо, което се прави в радиото, се прави за хората в радиото и обратната връзка е едно от най-важните неща. Повече от 10 години не се е случвало да има директор, който да спечели втори последователен мандат, и това е огромна отговорност."
Митев изрази надежда, че ще има възможност да завърши започнатите в предходния мандат инициативи и в края на следващия мандат БНР ще бъде по-силно и стабилно. Той подчерта, че процесите често отнемат повече време от планираното, като дори няколко години може да се окажат недостатъчни.
"Най-важното за последните три години е, че успяхме да заявим много по-силно и ясно присъствието на БНР не само в ефира, но и в дигиталните платформи и в онлайн пространството."
Той отбеляза, че съдържанието, което БНР създава, е качествено, но често не достига до аудиторията, особено до младите хора, които нямат навика да слушат радио.
На въпрос за по-слабото онлайн присъствие на програма "Христо Ботев", споделено по време на представянето на концепцията му, Митев отговори:
"На първо място, ще разчитам на хората в програмата. Материалите, свързани с култура и наука, не се приоритизират толкова бързо и често се качват със закъснение. В програма "Хоризонт" повече хора създават съдържание за сайта, и мисля, че трябва да вървим в тази посока".
Той добави, че назначаването на повече уебредактори на този етап не е възможно и всеки трябва да участва както в създаването на съдържание за ефира, така и в дигиталната му версия. "Не мисля, че можем да си позволим назначаването на повече уебредактори."
"Очаква се всеки да поеме малко повече задачи, като не само създава съдържание за ефира, но и допринася за дигиталното присъствие на радиото. Естествено, това трябва да бъде съпроводено с адекватна компенсация, което отново ни връща към темата за заплащането и натовареността.
За съжаление, заплатите в нашата институция изостават от средните нива за София и страната. Това е област, върху която трябва да се работи много сериозно. Разбира се, не всичко зависи от нас – частта, която можем да контролираме, е свързана с оптимизацията на структурата на радиото. Термини като "оптимизация" и "съкращение" винаги са трудни и стоят като тежка сянка. През последните години успяхме да намалим щата на БНР с около 100 позиции, без да компрометираме качеството на услугите, които предлагаме. Но не можем да продължаваме с тези съкращения безкрайно, защото не искаме да се отказваме от програмите си, музикалните състави и всички останали важни дейности, които радиото извършва.
Единственият начин е да убедим тези, които решават за бюджета ни, че инвестицията в радиото е необходима. Не мисля, че в близко бъдеще можем да очакваме промени в закона или във финансиращия модел, особено с оглед на липсата на политическа стабилност, необходима за такъв дебат."
Митев изрази необходимостта от промяна в модела на финансиране на БНР, като заплатите на служителите трябва да бъдат обвързани с реалната стойност на създаваното съдържание.
"Няма да е лесно да се разработи подобна методика, но сме длъжни да опитаме заради цялото общество."
"Единственият начин да се разреши проблемът със заплатите на служителите на БНР е просто да се смени моделът и финансирането, което БНР получава, да се обвърже с това, което правим. Да може да се направи оценка колко струва изработването на едно предаване за култура, колко такова за новини, какви хора и екипи са нужни, за да го направят, както и каква техника."
Той сподели още, че въпреки трудностите, ръководният екип на БНР продължава да работи ефективно, като комуникацията между членовете е добра.
"Засега ръководният екип работи, естествено винаги има какво да се подобри, противно на мнения, които се чуха в дните на конкурса, не смятам, че комуникацията е толкова разрушена. Мисля, че и ръководният екип съумява да комуникира по между си."
"Бих искал да пожелая на всички, които работят в радиото, да продължаваме напред заедно, защото, когато радиото работи като екип, то е много по-силно", каза той в края на разговора.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..
За авария на уличен водопровод в средецкото село Суходол, съобщи ВиК Бургас. Това е причината тази вечер и утре част от населеното място да останат без вода. Водоподаването ще бъде възстановено след отстраняване на аварията. В бургаския комплекс „Братя Миладинови“ в понеделник от 9 до 15 часа няма да има вода в района, който е между улиците..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена операцията в Турция. Негов донор ще е баща..
Двамата известни български спортисти подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" от Перник, което си отиде от този свят в края на миналата година. Деветгодишният Георги имаше нелечимо и тежко заболяване, но беше изпълнен с любов и искаше да научи хората да бъдат добри и да не приемат различните според външния им вид, а според душите..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване. Кукерите пресъздадоха обичая миналата неделя, 16 февруари в квартала. Те обходиха къщите и играха, за да прогонят злото, като пресъздадоха и ритуалите "заораване" и "засяване". Кукерите в..
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". Причината е, че ще се извършват строително монтажни работи. От дружеството информират, че във връзка с изграждане на..
Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади хора, които не учат и не работят, както и стимулиране на ангажираността на подрастващите. "Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот, повече..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване...
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района..