Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарка по овце и кози, забраняват пашата в Ямбол

В Бургас и Сливен до 30 ноември 2024 г. се разрешава клане на животни

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в определени области на страната от днес, 18 октомври.

В  Ямбол и в други две области, до 30 ноември 2024 г., се забраняват пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или транзитно преминаване. Клането ще бъде допускано само след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар (ОВЛ) и лабораторно изследване на проби.

Придвижването на животните ще се извършва по предварително одобрен маршрут, без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. За целта се въвежда разрешителен режим, като разрешенията ще се издават от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ).

В Бургас, Сливен и още три области до 30 ноември 2024 г., се разрешава клане на животни при същите условия, а пашата остава разрешена за момента.

Директорите на ОДБХ трябва да организират епизоотични комисии и да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване разпространението на болестта. Ще бъде засилен контролът върху движението на животни и биосигурността в стопанствата. При съмнения за заболяване ще бъдат вземани проби за изследване, а при нарушения животните ще бъдат умъртвявани, като стопаните подлежат на санкции.

Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби, посочват от БАБХ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30