Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Петър Димитров: Качеството на въздуха се подобрява в цялата страна

Автор:
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров
Снимка: БТА
"Качеството на атмосферния въздух се подобрява в цялата страна. Това е тенденция, която е трайна и устойчива".

В това увери служебният министър на околната среда и водите инж. Петър Димитров.

Пред БНР той бе категоричен, че в последните 3 години на територията на цялата страна няма превишение на средногодишните норми за фини прахови частици.

По думите му местоположението на мониторинговите станции се определя съгласно националното и европейско законодателство от работна група, която предлага тяхното местоположение и те трябва да отговарят на значителен брой критерии. Същевременно МОСВ съгласува с общинската администрация направените предложения, добави той. 
В интервю за предаването "Неделя 150" екоминистърът обясни, че в случая се касае за преместването на една мониторингова станция от Орлов мост в кв. "Младост". По думите му тя е преместена заради строежа на метрото

За да преместим един пункт, трябва да имаме 3 години от последното замърсяване, констатирано от този пункт, изтъкна той и подчерта, че това ще е факт в края на тази година. След това на база на решението на работната група пунктът ще бъде изместен.

Едното преместване на станция в Пловдив е заради продажба на имот от страна на общината и вече е частна собственост, а другото - заради важен инфраструктурен проект, посочи още инж. Димитров. По думите му станциите работят и дават резултати:

"Тези резултати са измерими със съществуващите референтни пунктове на община Пловдив и община София". 

Министърът е категоричен, че тези станции напълно отговарят на изискванията на ЕС.

"Те са там, където е предложено да бъдат. Същевременно има известни измествания от тези показатели, но те са на база на съществуваща важна инфраструктура", повтори той.

"Въздухът не се мери в точка. Този пункт обхваща километри атмосфера", категоричен бе инж. Димитров.

По думите му целта на работната група е да намери най-подходящото място за тези станции, като съгласува решението с общинската администрация. Това важи за цялата страна. Според него няма проблем с местоположението на станциите за измерване на качеството на въздуха. 

"В момента също се разглежда на база новите резултати - тези станции ще бъдат сложени на по-подходящи места, защото например станцията в "Младост" в последните 3 години не е констатирала превишение на фини прахови частици и може да бъде преместена на подходящо за целта място. Това се отнася за всички станции - ще бъдат преразгледани", обяви той и съобщи, че в началото на следващата година може да се очаква становище на работната група.
 
Пред БНР инж. Петър Димитров коментира и проблема с водите и безводието. Според него той е комплексен

"Той е свързан преди всичко с климатичните изменения и ниската ефективност". 

Основният проблем, свързан с безводието, е климатичните изменения, смята екоминистърът. По данни на НИМХ последните 4 години са много сухи. Последният юни е най-топлият юни за целия срок на измерване, даде пример той. 

"Оттокът за тази година сравнен със средния отток от всички реки през миналата година е намалял със 72% за цялата страна. Най-тревожно е това намаление, изразено в Дунавския водосборен район, където намалението на води е 82%, измерено на устието на реките. Това води до заключението, че липсва пролетно пълноводие, от което нашите водохранилища се захранват и в последствие през сухата част на годината пускат водни количества за съответните нужди".

В последните 4 години оттокът в реките е силно занижен, направи заключение министърът. По думите му продължителното засушаване е заради високите температури, липсата на валежи и снежна покривка, меките зими, липсата пролетно пълноводие. Според него това е основният комплекс от фактори, които водят до намаляване на водите. Действията на МОСВ са насочени към балансирано разпределение на наличния ресурс и насърчаване на ефективността във водохранилищата, които министерството управлява, коментира инж. Димитров и посочи:

"Населено място на режим, водоснабдявано от язовири, чиито ресурс се управлява от МОСВ, няма. Нивото на тези водохранилища пада, което е тревожно".
 
Друга причина, според него, е ниската ефективност. Загубите са катастрофални, констатира министърът на околната среда и водите. ОП "Околна среда" финансира ВиК дружествата, за да може да се направят водни цикли, които да намалят загубите, напомни той и подчерта, че има добри и лоши примери в тази посока.

Очевидно е, че трябва да се вземат мерки, но те не могат да бъдат насочени само към водоснабдителните дружества, а това трябва да е национална политика, изказа мнението си инж. Димитров.

Според него ситуацията с напояването е още по-тревожна. За първа година "Напоителни системи" успя да отдели някакви средства за възстановяване и поддръжка на основна напоителна инфраструктура, изтъкна той и добави също, че започва рехабилитация на помпени станции и язовири. По думите му това са дългосрочни и средносрочни цели, които изискват колосални средства и не могат да бъдат решени с лека ръка. Краткосрочно местната власт и ВиК структурите могат да предприемат спешни мерки към участъците, където се наблюдават най-големи водозагуби, смята той. Според него в краткосрочен план трябва да се възстановят помпените станции, които в миналото са позволявали да се ползва ресурса на река Дунав

Трябва да бъдем подготвени, категоричен бе министърът. 

"МОСВ акцентира върху науката, за да се справим с този въпрос. На база на това, което виждаме, може да направим само много обща представа за това какво ни чака".

Цялото интервю на Явор Стаматов с инж. Петър Димитров в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за година

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 12:00

Заплатите в държавните психиатрии се увеличават с 50% от 1 май

Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година.  Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..

публикувано на 03.04.25 в 10:30

Ще затварят поетапно части от "Трапезица" заради ремонт на пасарелката

Временна организация на движението по  кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас.  Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището.  За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.

обновено на 03.04.25 в 08:42

Паркингът на "Парк Арена" става платен след третия час

От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час.  Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Проектът за остров "Св. Кирик и Юлита" край Созопол - идеи има, но пари няма

Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.  "Правим концепции, правим срещи,..

публикувано на 02.04.25 в 14:30
Снимката е илюстративна

Община Бургас получи терена за новата детска градина в "Сарафово"

Община Бургас получава собствеността върху имот – частна държавна собственост в квартал "Сарафово", където ще бъде изградена нова детска градина. Теренът от 5599 кв. м се намира на ул. „Буревестник“ и ще бъде публична общинска собственост.  Община Бургас планира строителство на нова детска градина в кв. Сарафово Прехвърлянето на имота е в..

публикувано на 02.04.25 в 13:20

платена публикация
Идеи за лесно и приятно меню за малчугани

Пролетната ваканция е време за почивка, игри и безгрижие за учениците след натоварените учебни дни. Това време обаче е и чудесна възможност да запознаем децата с основните принципи на здравословното хранене, за да започнат да си изграждат навици и умения, които ще са им полезни цял живот. Важно е да видят, че да се храниш пълноценно може да е..

публикувано на 02.04.25 в 12:00