Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УМБАЛ Бургас спасиха жена от рядка "бактерия човекоядец"

д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологична лаборатория и д-р Тодор Шуплев, хирург
Снимка: УМБАЛ Бургас

В УМБАЛ Бургас спасиха жена с рядка, но изключително опасна бактерия - Вибрио вулнификус, съобщават от лечебното заведение. При заразяване за часове може да се развие сепсис и да настъпи смърт, затова са наричани „бактерии човекоядци“. В България няма данни за човек, оцелял след заразяване по кръвен път. Единственият описан в литературата случай е на белгийски турист, отказал хоспитализация и загинал за часове, посочи д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в бургаската болница. Миналата година в научни публикации са докладвани пет смъртни случая в Тампа бей, Флорида, които се дължат на същия причинител.


61-годишната жена е била на почивка на къмпинг Силистар. Наранява крака си на шезлонга, но въпреки откритата рана влиза в морето. Още същият ден кракът се подува, появяват се големи мехури, вдига температура. Пристига в болницата в дежурството на хирурга д-р Тодор Шуплев. „Установихме инфекция. Последва хирургична обработка на крака, за да не допуснем тя да се разпространи. Взехме и микробиологична проба“, разказа той.


Д-р Калина Цанкова разпознава причинителя веднага, макар че го е виждала само три пъти в своята практика. „Невъзможно е да объркаш. Тази бактерия е подвижна, характерно е, че не расте в среда, в която растат подобните на нея“, обяснява тя. Незабавно е направена антибиограма, започнато е антибиотично лечение, което паралелно с хирургичното дава резултат, но не веднага.  „Имаше момент, в който се появиха симптоми на полиорганна недостатъчност, на сепсис. Жената беше замаяна, не познаваше близките си. Консултираха ни колегите от реанимацията, ползвахме методична помощ и на Клиниката по гнойно септична хирургия в „Пирогов“, разказа д-р Тодор Шуплев. След близо месец борба за живота и 10 операции, в които участва целия състав на Втора хирургия, жената е изписана в добро състояние. И с два крака – обичайно в подобни случаи се налага ампутация, за да не се разпространи инфекцията.


„Хората не предполагат до каква голяма беля може да доведе една раничка. Това е отворена врата за инфекции, затова нека да бъдат внимателни и да не влизат в морето с пресни рани“, призовават лекарите. Те имат данни от свои колеги от друго лечебно заведение за още трима пациенти, които това лято са загинали от сепсис след заразяване със същата бактерия.


 „Характерен за всички е намаленият имунен отговор – възрастни хора, с придружаващи заболявания. Не бива да се изпада в паника, защото инфекции е имало и винаги ще има“, коментира д-р Цанкова. Според нея, необичайното разпространение на бактерията се дължи на прекалено горещия климат това лято, с малко валежи. Вибрио вулнификус живее в топла, леко солена вода, обикновено там, където райони със сладка вода – например реки, се срещат с морето.


Едномесечното лечение на пациентката е надхвърлило няколко пъти стойността на клиничната пътека. Само лекарствата струват 9000 лв., без да се смятат други консумативи, десетте операции, трудът на лекари, сестри, лаборанти. „Когато се пита защо държавните болници са в недобро финансово състояние, това е една от причините. На всеки 3-4 месеца имаме по един подобен пациент, който се нуждае от продължително лечение“, посочват от Втора хирургия.


Случаят вече се описва в научна публикация и ще бъде докладван на конгрес. 

По публикацията работи: Калина Енчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията

Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, с измерване на кръвното налягане пред входа на Диагностично-консултативния център до болницата в комплекс „Меден рудник“от 10.00 до 16.00 часа.  Здравната акция в Бургас е част от глобалната здравна инициатива - „Май месец за мерене“ на Международното дружество по хипертония...

публикувано на 17.05.25 в 08:00

Безплатни прегледи при над 200 дерматолози в 30 града у нас

Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома.  Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията.  Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..

публикувано на 14.05.25 в 11:15

Започна ремонтът на Стоматологията

Започна ремонтът на Общинския дентален център в Бургас, съобщават от общината. Работата ще продължи 10 месеца, а през това време Стоматологията няма да прекратява дейността си. Проектът предвижда основен ремонт на сградата, която е построена през 1968 г., включително изграждането на вътрешни инсталации и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. На..

публикувано на 14.05.25 в 10:50

Десетки бургазлии се включиха в кампанията "Пътека на знанието за инсулта"

Информационна кампания за симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт се проведе в Бургас по повод днешния Европейски ден за информираност за заболяването. Пунктът бе пред сградата на общината. Там бе разположена „пътека на знанието“, каквото име носи и самата кампания. Преминаването през нея има за цел да предаде основни познания за..

публикувано на 13.05.25 в 13:37

Кристина Стоянова: Има недостиг на медицински специалисти в Бургас

В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна медицинска помощ, който се състои от 12 филиала в цялата област. В тях не достигат медицински кадри, защото няма пълно окомплектоване на спешните екипи. Това се отнася не само за медицинските сестри, а и..

публикувано на 12.05.25 в 15:15
На снимката: Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Има недостиг на специалисти по здравни грижи в Ямболска област

Недостигът  на специалисти  по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.  Ниското заплащане, условията на труд, негативизъм от страна на..

обновено на 12.05.25 в 09:00

Община Сливен отличи специалисти по здравни грижи в детски и учебни заведения

В навечерието на 12 май, когато световната общност отбелязва празника на медицинските сестри, Община Сливен отличи за принос в сферата специалисти по здравни грижи от местни училища, социални центрове, детски ясли и градини. На официалната церемония, състояла се в зала „Сливен“, заместник-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, се обърна с..

публикувано на 12.05.25 в 08:46