Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Включват 34 селища от Бургаско в европроект за детско здравеопазване

| обновено на 23.10.24 в 11:16
Снимка: архив


5G проекти за детско здравеопазване и автоматизирана мобилност стартират с европейско финансиране, съобщиха от Министерство на транспорта и съобщенията. Четири проекта с български участници ще бъдат финансирани от Механизма за свързване на Европа с общо 12 млн. евро. Един от тях касае и пряко Бургас.

Един от големите  доставчици на мобилни услуги у нас, заедно с община Бургас , университет „проф. д-р Асен Златаров” и Югоизточен дигитален иновационен хъб ще модернизират и изграждат 5G инфраструктура в 34 отдалечени населени места в област Бургас, в които няма педиатри. Проектът 5GEDGE4HEALTH спечели европейско финансиране в размер на 3,2 млн. евро. Ще бъде направена връзка с Координационно-консултативния център по телемедицина, разположен в новоизграждащата се "Многопрофилна болница за активно лечение по детски болести „Св. Анастасия". В 10 от предвидените в проекта населени места ще има стационарни центрове за здравно обслужване. В останалите 24 градове и села чрез специализирани 5G „свързани” линейки ще се осъществяват дистанционни детски консултации, периодични прегледи и ще се оказва спешна медицинска помощ. 

"Идеята е да се организират мобилни профилактични екипи за основните профилактични програми, които така или иначе организират общините. Това е част от общественото здравеопазване и е от изключителна важност за децата. Ние сме решили като част от един по-голям проект да създадем някаква периодичност в провеждането на тези прегледи и те да са еднакво достъпни за всички деца от всички селища. Това е от една страна, а от друга в този център, който ще е в болницата ще има лекар, който да консултира. Това няма да са прегледи, а заместващата връзка, тогава когато не може едно цяло училище от над 30 деца да бъдат доведени до специалист", обясни  Мария Куманова, директор дирекция "Демографски политики, мониторинг и координация" в община Бургас.

Бъдещата инфраструктура ще позволява високоскоростни изчисления, бърза обработка и анализиране на пациентски данни в реално време, което ще подпомогне медицинските специалисти да вземат по-бързи и информирани решения.

Повече чуйте в звуковия фаил:


По публикацията работи: Калина Енчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акушерката, заснета да танцува с новородено заяви, че съжалява

Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че съжалява за постъпката си. В същия момент пред болницата семейство твърдеше, че едно от децата в скандалния видеоклип е тяхно внуче. От болницата отрекоха това и поискаха да се спрат манипулациите на..

публикувано на 05.01.25 в 12:35

Проф. Кантарджиев: Още няма рязък скок на случаите на грип

В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..

публикувано на 02.01.25 в 11:26

В ямболската болница са приети петима пациени след използване на пиратки

Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..

публикувано на 01.01.25 в 22:48

Първото бебе на 2025-та година в Сливен е момче

С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Общо 38 са свободните места за лекари, а за медицински сестри 43. Първото бебе родено в болницата през 2025 е момче. То е проплакало в 2,20 часа, съобщиха още от болничното заведение. Последното родено в областната болница  за..

публикувано на 01.01.25 в 16:27

Община Бургас е получила основната част от гласуваните от МС 5,5 млн. лв. за детската болница

Община Бургас е получила основната част от гласуваните от Министерския съвет  5.5 милиона лева за строителството на детската болница „Света Анастасия“. Средствата бяха одобрени в началото на месеца, но до момента не бяха преведени. Гласуваните от МС 5.5 млн. лв. за детската болница в Бургас ще бъдат разплатени Кметът Димитър Николов съобщи..

публикувано на 31.12.24 в 12:41

1184 бебета са се родили в Сливен през тази година

Родилното отделение в областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, в края на 2024 година отчита близо 1184 новородени деца. Това   съобщи за БНР началникът на Неонатологичното отделение д-р Таня Праматарова. Отделението в Сливен е с второ ниво на компетентност и е единственото в региона, което лекува най-тежките случаи на новородени от..

публикувано на 31.12.24 в 12:36
Новата сграда на областната болница в Ямбол

Още 11,5 млн лева гласува Министерският съвет за Ямболската болница

Парична вноска в размер на 11 580 940,00 лева гласува  Министерският съвет за  „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон" в Ямбол. Така се увеличаване капиталът на търговското дружество и на акционерното участие на държавата в капитала. Средствата ще се разходват за индексиране на цената на договора от 2021 г.; допълнителни..

публикувано на 23.12.24 в 15:46