Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След катастрофата с дете:

Освежиха две от петте пешеходни пътеки и маркировка на пътя в с. Маринка

Част от пребоядисаната пътна маркировка по главния път в село Маринка.
Снимка: Иван Агафонов

Две от петте пешеходни пътеки и част от стрелките от маркировката по участъка от международен път I-9 в село Маринка са били освежени на 22 октомври, след шума, който се вдигна покрай катастрофата с дете на 5-ти същия месец. Това съобщи кметът му Иван Агафонов.

Блъснатият от джип на пешеходна пътека Георги оцеля и е с болезнени натъртвания по цялото тяло. По думите на кмета високият му ръст го е спасил от това да не бъде премазан, а изхвърлен върху капака на превозното средство при удара.

Жителите на Маринка в протестна готовност след катастрофа с дете на пешеходна пътека

„Те не бяха освежавани от доста време, това беше нещо, което трябваше да е свършено своевременно“, напомни Агафонов и подчерта, че „има още какво да се желае по маркировката“ и необходимите за обезопасяването на пътя мерки „не се изчерпват с това“.

След катастрофата кметът и повече от 100 жители на селото изпратиха писма до всички ангажирани с пътната безопасност институции. Вчера Агафонов ги аргументира лично пред Комисията по транспорт към Бургаския общински съвет.

Исканията се поставят не за първи път – международният път води към границата ни с Турция при Малко Търново и редовно по него минават много автомобили и натоварени камиони. В същото време, разрешената скорост е до 50 км/ч, а в участъците с пешеходни пътеки – 40 км/ч.

Това са „тежки камиони, които при максимално допустимата скорост от 50 км/ч. и изскачане на някое дете, много трудно биха спрели“ – подчерта кметът пред общинските съветници в комисията.

Селото поема и целия трафик за Южното Черноморие при катастрофа на созополския път или в „Меден рудник“.

„Приоритетното ни искане е намаляване на скоростта и мерки за спазването му, както и допълнителни пешеходни пътеки“, обобщи исканията той пред БНР Бургас, а пред съветниците каза:

„Проблемът в село Маринка е с високата скорост, с която преминаващите предимно транзитно автомобили се движат през него. Селото е с дължина 1 700 метра, в които има 5 пешеходни пътеки, 3 от които са на участък от 150 метра, а останалите две – в двата края на селото.
Исканията, които съм поставил, са съобразени с исканията на гражданите. Те са за допълнителни пешеходни пътеки, допълнителни гърбици, уширения на пътя при търговските обекти, камера за скорост или патрул периодично редовно да има там, светещи знаци и ограничаване като цяло на скоростта през селото“.

АПИ: Пешеходен светофар с бутон и уширения на пътя в Маринка е в разрез със Закона за движение по пътищата

Кметът на Маринка: Не знам дали има и 10% истина в писмото на АПИ

„През годините селото е дало две детски жертви на същия този път, точно на най-опасната част – там, където блъснаха сега детенцето на 5 октомври. Картинката беше много грозна и наистина ако не беше ръста на детето, буквално щеше да е прегазено“, каза още Агафонов.


Членовете на общинската Комисия по транспорт обсъждат казуса "Маринка" на заседанието си на 23 октомври.

Генералното решение е извеждането на трафика към границата от селото чрез изграждането на нов четирилентов път и прехвърлянето на потока от автомобили и камиони към него. Това обаче е план от 80-те години на миналия век и до днес не е реализиран. За да се намери решение, което може да бъде реализирано в обозримото бъдеще, Областното пътно управление свиква междуведомствена комисия.

Решението ѝ – за намаляване на максимално допустимата скорост с 10 км/ч. – обобщи началникът на отдел „Пътна безопасност“ Иван Гюлев:

„Съгласно решението на комисията, е прието (намаляване на скоростта от – бел. ред.) 40, където има гърбици, да бъде заменено с 30, а в началото на населеното място да се премахнат тези 50 (табелите, указващи максимално допустимата скорост сега – бел. ред.). Ние сме изготвили такъв проект, съгласуван е с „Пътна полиция“, съгласуван е и с АПИ. В началото на октомври проекта ни го върнаха, така че ние ще го реализираме, това е ангажимент на общината.

По отношение на маркировката – това е било ангажимент на Областно пътно управление, те са го изпълнили. Наш ангажимент е да подменим знаците съгласно новия проект“.

Според сайта на Община Бургас обаче участъкът от международния главен път е общинска публична собственост, а не държавна - обърна внимание общинският съветник Дилян Геопгиев и това изненада Гюлев. В този случай не АПИ, а общинският съвет би трябвало да започне процедурата, която да бъде съгласувана с АПИ. За да изясни този ключов въпрос, първото решение на комисията от заседанието бе да изиска от общинската администрация изясняване статута на пътя. С второто си решение комисията насочи писмата от Маринка към междуведомствената комисия.

Предстои ново разглеждане на исканията на следващо заседание на комисията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас издигна глас: "Корупцията убива!" (ВИДЕО)

С протест и шествие по главните улици на Бургас, над 100 жители на града, се обявиха срещу насилието и неспазването на законите у нас. Протестът пред Съдебната палата в града премина под мотото "Корупцията  и насилието убиват". Така морският град стана поредният във вълната на недоволство, която катализира трагичният пътен инцидент с 12-годишната..

обновено на 14.04.25 в 20:16

Промяна в маршрута на автобусите Айтос-Бургас заради ВиК ремонти

Маршрутът на автобусите по линията Айтос-Бургас и обратно ще бъде променен поради ВиК ремонти в града. Промените влизат в сила от 15 април, вторник, съобщиха от общинската транспортна фирма „Айтос Автотранспорт“ ЕООД. Маршрутът в посока Бургас ще бъде следният: Автогарата - Колелото (до контейнерите) - спирка преди кръстовището на ул. „Славянска“ и ул...

публикувано на 14.04.25 в 19:00

Отец Радослав: След като хората запалят свещ и обиколят храма, тогава започва същинското богослужение

Велики понеделник е, започна Страстната седмица, седмицата на Христовите страдания. Тя е последната от живота на Исус. Първите три дни се извършва последованието на Жениха, разказа за БНР Бургас отец Радослав от храм" Успение Богородично" в Бургас. В него се споменава евангелският разказ за десетте девици. Пет от тях били мъдри, а пет неразумни...

обновено на 14.04.25 в 18:15

Разширяването на граничните пунктове с Турция е на дневен ред

Темата за разширяването на граничните пунктове с Турция при Малко Търново, Лесово и Капитан Андреево отново е на дневен ред. Тя е била обсъдена и по време на срещата на премиера Росен Желязков с турския президент Реджеп Ердоган, коментираха в Бургас народни представители от ГЕРБ.  Граничният пункт при Малко Търново не е ремонтиран от самото си..

публикувано на 14.04.25 в 17:00
Село Воден след пожара.

Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято

В боляровските села Крайново и Воден продължава възстановяването на изгорелите къщи от пожара през юли миналата година, оставил 13 семейства без домове. Близо милион лева са средствата предоставени от междуведомствената комисия и постъпили като дарения по сметка на община Болярово. Закупени са мебели за обзавеждане на новите домове на хората, както..

публикувано на 14.04.25 в 16:15

Пролетен базар ще се проведе отново в КТК „Ченгене скеле“ край Бургас

Второто издание на Spring&Fun Pop Up Bazar ще се състои на 26 април от 10:00 до 14:00 часа в културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“ край Бургас. Организатор е Coworking Family Burgas, а събитието е с отворен достъп за жители и гости на града. Посетителите ще могат да разгледат и закупят ръчно изработени подаръци, запазени вещи, както и изделия..

публикувано на 14.04.25 в 13:00

До 15 май ще продължи обработването на тревните площи срещу кърлежи

От днес, 14 април до 15 май на територията на община Бургас ще се извърши обработване на тревните площи (паркове, градини, детски площадки, междублокови пространства, зони за свободно пуснати кучета) срещу кърлежи. Профилактичната дезакаризация ще се извърши с препарата  БАНДИТ 10 ЕВ - ЦИПЕРМЕТРИН  10гр./100гр. Карантинният период след обработването..

публикувано на 14.04.25 в 11:00