Мемориална плоча беше открита днес в памет на хилядите българи бежанци от Македония и Тракия, заселили се в Бургас до началото на XX век. Отчитайки техния принос за развитието на социалния, икономическия и културния потенциал на града, Общинският съвет в Бургас обяви 2023-та за "Година на културното наследство на македонските и тракийски българи в Бургас“ и взе решение за поставянето на паметен знак в Приморски парк. Инициатива е на общинските съветници от ВМРО преди повече от година, каза Георги Дракалиев:
"Процедурата не беше никак лека и кратка. Повече от година и половина мина от решението на Общинския съвет. През това време очаквахме съгласуване от Националния институт за паметници на културата за неговото поставяне. Най-накрая той е факт. Ако се върнем в миналото, преди 100 години една трета от населението на града, според данните, се състои от бежанци от Македония, Тракия, има от Добруджа и от западните покрайнини. Това е един огромен човешки ресурс, който променя етническата картина, която е представлявала Бургас в онзи момент. За тези потомци на бежанци, които са били прогонени от техните родни места, е много важно да има един паметен знак.
Вчера се навършиха 131 години от съставянето на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, затова и тази паметна плоча е връзката между миналото и настоящето.“
Опустошението на родните места принуждава цели фамилии наши сънародници от Източна и Западна Тракия, от Македония и Мала Азия да изоставят граденото с много усилия и да приемат скиталческата съдба на бежанци. За тях Бургас е надежда и спасение. Стоя Янчева, наследник на тракийски бежанци сподели:
"Гордеем се с героизма на нашите деди. Знаете с какви зверства са били пропъдени от родните места и горени. Съвсем скоро поставихме и паметна плоча на Мария Тенишева, участничка в подготовката на Преображенското въстание. Ние ще бъдем мост, за да го предаваме на идното поколение, няма как да се забрави историята“, каза още Стоя Янчева.
Много от бежанците напускат родните си места още след края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Берлинския договор, други - поради гоненията от османските власти след Илинденско-Преображенското въстание - 1903 г., а трети търсят убежище и спасение в България в следствие на войните за национално обединение в периода 1912-1918 г.
Бяха поднесени венци и цветя от представители от институциите в Бургас, както и от потомци на бежанци, и граждани.
В церемонията участваха изпълнители от Детска фолклорна група "Звъника“ с ръководител Ваня Дженезова при Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928“ - Бургас.
Рехабилитация на пътната настинка е основният приоритет за квартал Сарафово . Това показва допитване на сдружение „За Сарафово“ до жителите на квартала. Те настояват за довършване на тротоарите по централната улица „Ангел Димитров“. 27% от включилите се в онлайн допитването близо 300 души са посочили именно пътните ремонти като най-належащи за..
Протест на обществените медии у нас. Кръстовището пред Софийския университет е блокирано от служители на БНР, БНТ и БТА, които искат от държавата увеличение на заплатите с най-малко 15 процента. Пряко от акцията под надслов: "Трудът в медиите има стойност". Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест, искането - увеличение на заплатите с минимум 15%..
От утре започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град Бургас до квартала ще бъде затворено. Движението се преустановява от 9 часа на 16 май / петък/ до 15 юни. През това време ще се ремонтира настилката в участъка между пътен възел „Каблешково“ и пътен възел..
В област Сливен в отсечката между 237-и и 253-ти км е извършено фрезоване на асфалтовата настилка, съобщи АПИ. В участъка трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени по една лента за пътуващите към Бургас и към София. Очаква се ремонтът да приключи до 30 юни, преди активния летен сезон. Участъкът ще бъде с нова пътна..
Бюджетът на Община Поморие за 2025 година бе единодушно приет с 19 гласа „За“ от 19 присъстващи общински съветници. Той е 56 639 313 лв. Собствените приходи са близо 25 млн. лева, държавните са 31,5 млн. лв., капиталовата програма възлиза на 4 млн. лева. В решението част от измененията, направени от разширеното заседание, са: От бюджета ще бъдат..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски"...
Разширява се обхватът на протиградната защита у нас. От следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради щетите върху реколтата, нанесени от майските градушки. Заради големите поражения..
21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров" дефилираха днес със знамето на отряда им. То беше осветено от..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с..
Приоритетните области за община Созопол и тази година са социалните дейности и инфраструктурните проекти, по които продължава да се работи и в..