Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва Ямболския цепелин, прелетял 6800 км

Автор и куратор на експозицията е италианецът проф. Масимилиано Пинучи

Снимка: Община Ямбол

Мултимедийна фотографска изложба "Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него" се открива тази вечер в  Регионален исторически музей в Ямбол. Експозицията е от важно значение за жителите на града, тъй като припомня времето, когато от тук цепелин L59 извършва своя епичен полет до Судан през 1917 година.  

Изложбата, която тази вечер ще поведе посетителите в света на дирижаблите, е показана за първи път в италианския град Триест през 2018 г. В първоначалния си вариант разказва за епохата на небесните гиганти, които през втората половина на XIX век, превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии.

Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображения проследяват еволюцията в развитието на. Чрез видео и аудио материали са представени и завладяващи лични истории, разказва Елена Иночети, част от екипа, който представя експозицията в Ямбол. 

Автор и куратор на изложбата  проф. Масимилиано Пинучи. Той e дизайнер, любител-пилот и експериментатор. Участва в творческото ръководство на различни изследователски проекти, сътрудничи на Генералния щаб на Военновъздушните сили на Италия.  Акцент за ямболските граждани в  изложбата е разказът за местната следа в света на дирижаблите. 
Как Ямбол намира своето място в историята на въздушните гиганти?

В началото на ХХ век през 1915 година, по време на Първата световна война, Германия изгражда, на 9 км от Ямбол  летище с хангар за цепелини. Освен хангар – дълъг 240 метра, широк 70 и висок над 50 метра, инфраструктурата включва водородна, електро, радио и метеорологична станция, както и ремонтна работилница, жилища за 400 души и дори офицерско казино.

Според запазените документи тук в продължение на няколко години са били позиционирани три цепелина, като най- впечатляваща е историята на цепелин  L59 и неговото епично пътуване през 1917 г. Наричан от местните по това време "Ямболският цепелин" става известен с рекорда за най-продължителен полет без кацане, а именно  6800 км.

Въздушният кораб е с впечатляващи размери-неговата дължина е забележете 260 метра, диаметърът на тялото около 25 метра, можел е да натовари 52 тона и е имал 5 бензинови двигателя, скоростта, която е достигал е 103 км/ч. А, ето подробности и за най- продължителния полет, осъществен от ямболския цепелин. 

Той излита за Африка на 21 ноември 1917 година с тайната мисия да достави боеприпаси, оборудване и медикаменти на германски военни части. 

На 23 ноември, когато цепелинът се намира в Судан, в близост до Хартум екипажът получава заповед да не се приземява и да се върне обратно в Ямбол. На 25 ноември дирижабълът каца в Ямбол, като междувременно е бил във въздуха в продължение на 95 часа и 5 минути или почти 4 денонощия.

Проф. Пинучи разкрива част от процеса, съпътстващ създаването на изложбата. Тази вечер ще бъде представена и книгата на проф. Пинучи  - "Airship- Designed for greatness".

Подробности чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Неделчо Кучков сънувал картините си преди да ги нарисува

В Бургас представят самостоятелна изложба-живопис на художника Неделчо Кучков. Тя е подредена в галерия „АтелиеР“ . Ценителите на изкуството ще попаднат в приказния свят на един от емблематичните съвременни художници, където въображението създава  експлозия от цветове и абстрактни форми. Те събират  различни аспекти на вътрешния и..

обновено на 25.10.24 в 11:48

Рисунки на Христо Явашев – Кристо са част от изложба в Бургас

Рисунки от студентските години на Христо Явашев – Кристо, Светлин Русев, Дечко Узунов и много други вече утвърдени български художници, представя изложбата „Вечният конферанс“. Творбите са част от Музейната сбирка на Националната художествена академия и могат да се видят в галерията на Дружеството на бургаските художници. Целта на експозицията..

обновено на 23.10.24 в 12:54

Откриха етнографска музейна сбирка в Болярово

В Болярово откриха етнографска експозиция в стара пашакьойска къща. Музеят се помещава в реставрирана автентична къща в града на поп Атанас Николов, която е съхранена от периода след Освобождението. На сградата е извършен ремонт на стойност 56 500 лева. Средствата са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, съобщи кметът Христо Христов...

публикувано на 22.10.24 в 22:32

Филмът "Гунди - Легенда за любовта" с най-успешния старт в модерната история на кината у нас

"Гунди - Легенда за любовта" отчете най-успешния старт в модерната история на кината у нас с генерирани 1 420 646 лева, изпреварвайки досегашния лидер „Бързи и Яростни 10“, съобщиха от продукцията. Цифрите са рекордни не само за българска продукция, а изобщо – 82 363 зрители са си купили билети за филма до 20 октомври включително. Тези данни..

публикувано на 22.10.24 в 15:42

НХА представя пътуващата изложба "Вечният конферанс" в Бургас

Изложбата „Вечният конферанс“ представя р исунки от Музейната сбирка на Националната художествена академия. Тя е част от музейната програма и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г. Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката..

публикувано на 22.10.24 в 09:10
Наталия Недялкова

Бургаска поетеса с престижна награда в Хърватия

Бургаската поетеса Наталия Недялкова бе удостоена с престижна литературна награда в Хърватия. Тя спечели отличието "Горан Буйич" в категорията за чуждестранни писатели-журналисти. Новината бе съобщена от хърватски медии, които обявиха резултатите от 10-то юбилейно издание на конкурса, който се провежда в Задар и е посветен на известния хърватски писател и..

публикувано на 21.10.24 в 15:59

Трима бургаски писатели ще получат финансова подкрепа от НФК

Творческите проекти на Иван Сухиванов, Татяна Йотова и Николай Фенерски са сред одобрените  за финансиране от Министерството на културата . Наскоро бяха публикувани списъците с одобрените и неодобрените за финансиране проекти от конкурса за 2024 г.  Проектите  са оценявани въз основа на три критерия – литературна стойност, място на предложението в..

публикувано на 21.10.24 в 15:49