С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития.
Най – ранният документ, които е запазен в местния Държавен архив, е от 1934 година, съобщи директорът му Данка Георгиева:
„Това е покана от Бургаската община към гражданството, началниците на учреждения, директори на училище и други родолюбиви дружества да присъстват на молебен пред храм “Св. св. Кирил и Методий“ и след това в шествие до паметниците на революционери и възрожденци, които са и първите будители на нашето време“.
Организацията на празника е била много сериозна и това личи в запазена Наредба от 1937 година, която може да се приеме и като указание и заповед на бургаското областно полицейско управление как да се отбележи празника и какъв да бъде реда, разказа още Данка Георгиева:
„Молебенът е категорично на площада пред църквата и безапелационно е посочена, че трябва задължително да присъстват Девическата, Мъжката, Търговска гимназии, Стопанското и Техническото училища със всички ученици, от прогимназиите учителите трябва да са общо с 300 деца, а от местните организациите от по 100 души, трябва да участват и чиновниците, групово водени от своите началници. След това ще се проведе шествие, а цветя ще бъдат поставени на паметниците на Хаджи Димитър и Добри Чинтулов.“
През 1938 година там са поставени и бюст паметници на Васил Левски, Христо Ботев, Любен Каравелов и Георги Раковски. Тържественото им откриване е било на 1 ноември – Деня на народните будители.
През годините съобщенията до гражданството за празничната програма на Деня на народния будители са били под формата на плакати, които са били поставяни не специално обособени за това места. Имало е изпълнения на националния химн и химна на Царя, произнасяне на речи, рецитиране на стихотворения, театрални постановки, ще свири оркестъра на Бургаския народен театър.
В Държавен архив – Бургас са запазени и няколко снимки свързани с празника. Те са от личния фонд на Антон Козаров, който е областен управител на бургаска област. Едната е от 1939 година със шествието към Морската градина, другите две са на самия Козаров, за това как произнася реч в Деня на будителите през 1940 г. Той след това е командирован в Скопие и поема там длъжността областен управител и има снимка на участниците в празничния ден през 1941 г.
Данка Георгиева посочи, че запазените документи и снимки показват, че много тържествено и отговорно празникът се е отбелязвал в Бургас през годините и е бил един от най – значимите през 30-те и началото на 40 – те години на XX в. в страната.
повече може да чуете в звуковия файл:Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween. Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...
Пикълболът е сравнително нов спорт, който събира все повече последователи. Той представлява смесица от тенис на корт, бадминтон и тенис на маса, но крие много ползи за човешкото тяло, посочи Атанас Чепаков от бургаския клуб "Вангуард". "Този спорт не е така натоварващ и може да се практикува от хора на всякакви възрасти, няма ограничения и не се..
Десетки деца от СУ "Христо Ботев“ и ДГ „Слънце“ в Камено участваха в открит урок по шахмат. Събитието се състоя пред сградата на общинската администрация и бе част от националното шахматно турне "Асеневци". Децата се обучаваха в шахматни тактики, бързина на мислене, концентрация и креативност при намирането на правилните ходове. Многократният..
Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на..
Шествие с 4-метрови светещи карнавални кукли, клоунада и цирково шоу предстои тази вечер в Сливен. Града е поредната спирка на пътуващото издание на Фестивала за улични изкуства 6Fest и е част от програмата на общината за отбелязване празника на града – Димитровден. Колоритни и причудливи атракции ще радват жителите и гостите на Сливен тази вечер..
Предстои поредното преместване на стрелките на часовниците. Това ще се случи в нощта на 26 октомври (събота) срещу 27 октомври (неделя). Тогава връщаме часовника с час назад и по този начин ще спечелим един час сън. Това ще се случи в 4:00 часа през нощта. Тоест 4:00 часа става 3:00 часа. Промяната на времето е в изпълнение на Директива..