Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Учебното заведение отбелязва 140 години от своето основаване

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години.

Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година, когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година започва строежа на новата сграда, където до ден днешен се намира училището в Равда.

Летописната книга на училището

В момента там учат 257 ученици, а разнообразието от националности е голямо.

„Имаме от Украйна, Полша, Казахстан, Германия – интернационални сме!“, уточни директорът на учебното заведение Таня Делиатанасова.

Тя работи в училището от над 30 години. Преподава по биология и химия.

В навечерието на Деня на народните будители, учебното заведение се сдоби и с нова интерактивна библиотека. Проектът се нарича “Paper and pen” /хартия и писалка/. Стойността е около 80 000 лева, като средствата са изцяло от преходния остатък на училището, уточни Таня Делиатанасова:

„Това беше един склад, неизползваем. Затова решихме да изградим една интерактивна и интересна библиотека. Имаме таблици с морзовата и брайловата азбука. Имаме специална стая, където децата могат да слушат аудио книги. По-интересно е, защото има и пъзели, игри…“




В двора на училището има обособено пространство за изнесена класна стая. Игри и пъзели помагат на децата да научат повече за растенията, рециклирането и географията.


Проектът за тази придобивка е на учебното заведение, а средствата са общински.

Повече за новата библиотека и историята на училището, можете да чуете в звуковия файл:

Докато се разхождахме из коридорите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ влязохме при третокласниците, които споделиха за своите любими книги и истории. Сред техните фаворити са книжките за приключенията на костенурката Франклин, магическите премеждия на Хари Потър, патилата на известния на малчуганите Дръндьо, както и различни енциклопедии.


Учениците посочиха и някои от революционерите и книжовниците, които са съхранили през вековете духовните ценности. Знаят ли децата какво празнуваме днес и кои са любимите им книжки, чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00