Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Учебното заведение отбелязва 140 години от своето основаване

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години.

Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година, когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година започва строежа на новата сграда, където до ден днешен се намира училището в Равда.

Летописната книга на училището

В момента там учат 257 ученици, а разнообразието от националности е голямо.

„Имаме от Украйна, Полша, Казахстан, Германия – интернационални сме!“, уточни директорът на учебното заведение Таня Делиатанасова.

Тя работи в училището от над 30 години. Преподава по биология и химия.

В навечерието на Деня на народните будители, учебното заведение се сдоби и с нова интерактивна библиотека. Проектът се нарича “Paper and pen” /хартия и писалка/. Стойността е около 80 000 лева, като средствата са изцяло от преходния остатък на училището, уточни Таня Делиатанасова:

„Това беше един склад, неизползваем. Затова решихме да изградим една интерактивна и интересна библиотека. Имаме таблици с морзовата и брайловата азбука. Имаме специална стая, където децата могат да слушат аудио книги. По-интересно е, защото има и пъзели, игри…“




В двора на училището има обособено пространство за изнесена класна стая. Игри и пъзели помагат на децата да научат повече за растенията, рециклирането и географията.


Проектът за тази придобивка е на учебното заведение, а средствата са общински.

Повече за новата библиотека и историята на училището, можете да чуете в звуковия файл:

Докато се разхождахме из коридорите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ влязохме при третокласниците, които споделиха за своите любими книги и истории. Сред техните фаворити са книжките за приключенията на костенурката Франклин, магическите премеждия на Хари Потър, патилата на известния на малчуганите Дръндьо, както и различни енциклопедии.


Учениците посочиха и някои от революционерите и книжовниците, които са съхранили през вековете духовните ценности. Знаят ли децата какво празнуваме днес и кои са любимите им книжки, чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търси се началник на РУО-Бургас

Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев.  Крайната дата за подаването на документи е 4 август.  След напускането на Петя Петрова институцията се управлява временно от експерта Валентина Камалиева. Конкурси още са обявени за..

публикувано на 27.07.25 в 17:30

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” е световен шампион по лингвистика

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика. Това съобщи кметът Димитър Николов в профила си във фейсбук. Тя безапелационно спечели златен медал от олимпиадата в Китайско Тайпе с рекорден брой състезатели от над 40 държави. Новината..

публикувано на 27.07.25 в 11:30

Изявени ученици ще могат да учат безплатно в български университети

Изявени  ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии, съобщиха от МОН. За целта министерството е представило за обществено обсъждане нова  програма, озаглавена „Избирам да следвам в България". Подкрепа ще получат лауреати от международни олимпиади,..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Община Бургас ще съфинансира асансьор за деца със специални потребности в СУ "Йордан Йовков"

Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..

публикувано на 24.07.25 в 17:00

НС обсъжда намаляване на таксите на студентите платено обучение

Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..

публикувано на 24.07.25 в 12:30

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение.  Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Промени в НВО-тата след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 15:15