Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата Българска експедиция ще се включат и орнитолози, както и учени от цял свят. Затова се превръща и в международна. Това каза за БНР Бургас проф. Христо Пимпирев. Само преди дни приключи и традиционният вече тренировъчен лагер на антарктиците в Ахелой.
Българската база ще бъде домакин на първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и Обединените арабски емирства ще стъпят на Ледения континент с научна цел, обясни проф.Пимпирем.
„Подготовката за всяка следваща тактическа експедиция протича доста инфарктно, защото имаме много малко време за подготовка. Корабът се прибира в средата на април от Антарктида. Последните полярници, които остават в базата, за да продължат научните изследвания и се прибират с друг транспорт също през април. Т.е. до началото на следващата експедиция през ноември остава половин година, което е изключително малко време. За тези 6 месеца трябва да се прегледа изцяло корпуса на кораба, за да няма някакви повреди, ако има те трябва да се отстранят. Освен това трябва да се направи подбор на новите научни проекти, да се види какво е свършено от старите проекти. Разбира се тези тренировъчни лагери, които правим, по-скоро са семинари в Ахелой, показват какво сме свършили през миналия сезон. През май правим първия семинар, след това е следващият лагер в края на октомври и началото на ноември. Той премина с долекарско обучение за логистичния екип, организирано от д-р Атанас Пелтеков и д-р Севдалина Михайлова, които ще бъдат лекари на Българската антарктическа база през сезон 2024-2025 година.
Проектите сега са доста разнообразни, според нашата научна програма, одобрена от Министерския съвет. Един от проектите е свързан с движението на ледниците в Антарктида. Там наблюдаваме как ледниците се топят. Което е доста тревожно и за останалите континенти и хората в света, защото при разтапянето на ледниците се повишава морското ниво, това грози от наводнения на крайбрежните части на океаните и моретата.
Самите сме свидетели какви катастрофални наводнения имаше преди дни във Валенсия и Каталуния в Испания, с над 220 жертви. Те се дължат на климатичните промени. затова е важно да се обърне внимание на тези проблеми, за които алармират учени и изследователи, икономисти и др.
За първи път на Българската антарктическа база ще се разработва астрономичен проект. Той е много интересен. Свързан с изследване на слънчевата активност и влиянието й върху йоносферната динамика. Това особено важи за базите, които зимуват, т.е. когато е полярната нощ и в Източна Антарктида атмосферата е изключително чиста. Това е и най-чистият континент на Земята, а астрономите имат уникалния шанс да наблюдават звездите, почти 24 часа.
Днес тръгва нашият научноизследователски кораб НИК 421 „Св.св.Кирил и Методий“ от Варна. С този кораб ние от две години сме на морската карта на света. Ще пътува от Варна до испанския град Картахена. На борда на НИК 421 ще се качат и 20 курсанти – кадети от Военноморското училище на практика. Ще има и двама орнитолози, които ще изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент.
Има и други проекти, които са свързани с биологията, с изследване на замърсяването с микро пластмасата, изследване на ендемичните риби, които обитават океана около базата. Ще се правят и геоложки изследвания, защото там има и много медни находища, в продължение на тези от Андите. Пъстър научен конгломерат от проекти, който ще изпълняваме. Много сериозно международно участие ще имаме тази година. Базата ще бъде домакин и на Първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и ОАЕ ще стъпят на Ледения континент, ще имаме метеоролог и сеизмолог от Абу Даби. За първи път ще има и учени от Колумбия и Португалия. Нашата експедиция ще бъде световна“, уточни още проф. Пимпирев.
От изключително значение са проектите, които се разработват съвместно с партньори от Дронамикс, Центъра за подводна археология, Лаборатория Кандиларов и Фондация „Красива наука”.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
„Операция: Плюшено Мече“ е най-мащабната коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи в неравностойно положение в България. На 1 ноември започна 17 - тото й издание. Всяка година с екип от 250 доброволци в цялата страна и с помощта на хиляди дарители от България и чужбина, организацията прави Коледата възможна за малки и големи в..
Една от най-популярните бургаски двойки Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич – Арти, зарадваха всички свои фенове с новината, че очакват втората си рожба. Бургазлийката, която стана един от най-запомнящите се участници в „Гласът на България“ – и Арти се сгодиха по време на полуфиналите във формата през 2020-та, а година по-късно станаха родители..
Над 200 изящни сладкопойни канарчета участват в изложба- конкурс в Експозиционен център „Флора“. Ще бъдат представени различни редки видове, които ще впечатлят посетителите с ярки цветове и съчетания на украски, както и изумителните фигурно-стойкови канарчета с различни форми на телата и оперението. Международно жури ще оценява птичките и ще награди..
С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития. Най – ранният документ, които е запазен в местния..
Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween. Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...