„Писането на ръка развива много познавателни способности и възприятия в личността. Чрез интерпретирането на хармонични калиграфски стандарти можем да подобрим връзката със съзнанието си, умението за концентрация, комуникация и ритъма на нашите мисли. Това са изключително важни действия за децата в ученическата възраст. А защо е за деца и родители - възможността за хармоничното писане е провокирана основно от родителите и от учителите, желанието ни у детето да останат трайни знания, а това може да стане само с осъзнати родители.
Често хората имат разминаване за това кое е красиво. Затова е добре родителите да не заклеймяват децата си, че не пишат красиво, а да го поощряват, защото почеркът им е огледало на неговата личност.
За хармоничните калиграфски стандарти можем да направим един паралел с образователната ни система, където в момента липсва методика и концепция за тези стандарти. Нещо което във Възраждането се е правило в школото - дисциплината "Краснописание". Това са световни стандарти за курсивните шрифтове. Точно тази връзка - между кадрите, които са обучавани професионално за това, както и изобщо учителите, някъде там е прекъсната връзката. Тези хармонични стандарти, които са определени и са ясни на професионалистите, не се отразяват в момента в нашата образователна система, но от това страдат най-много децата.
Началото за едно дете е изключително важно, става дума за усвояването на това умение за красивото писане. Правилната стойка на детето, правилният захват на ръката, която пише, правилното отношение към този процес. Да се работи с учителите как да бъдат обучавани за тези хармонични стандарти. На тези калиграфски работилници, които провеждам идват деца от началните класове и виждам какви са учебниците им, затова и на мен ми се иска да продължавам да работя в тази посока. Тези почерци на нашите баби и дядовци са толкова красиви, възхищаваме се на това как са писали, защото те са изучавали в училище подобни дисциплини, каквото е било „Краснописанието“. Затова го споменавам, защото виждаме как се е отразило и върху тяхната душевност, изобщо стандартите на едно общество.
Почеркът е нещо като кардиограма на духовността на обществото.
Калиграфската работилница е за деца, на възраст от 6 години и нагоре, както и за техните родители. В същия ден на 16 ноември ще има и още един курс в Магазия 1, „Кирилицата – Азбука на светлината“. Преди няколко години я нарекох така, защото присъствах на една лекция на Георги Сираков. Той говореше за духовните измерения на буквените знаци и се опитах да визуализирам това знание. Получи се една много въздействаща таблица, която си получи и името „Азбука на светлината“, заради цветовете на дъгата, които могат да бъдат като редове в тази азбука. Това означава, че всеки цвят носи различно ниво на развитие, но и всяка азбука е писменост на светлината, защото е създадена с духовно предназначение, да разпространява послания, посочи още д-р Маргарита Дончева.
Старокирилската форма на буквения знак има чиста линия и хармонични пропорции, твърди експертът.
По време на втория калиграфски курс в НХА - Бургас, който ще се проведе във времето между 13 и 16 часа, ще има и калиграфска композиция със старобългарския текст на молитвата „Отьче нашь“. Тази различна енергия в думите и буквите е в пълнота в този текст, допълни тя.
Чуйте повече в интервюто.
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..