Актьорът от пазарджишкия театър Иля Пепеланов спечели конкурса за директор на драматичния театър „Адриана Будеваска“ в Бургас. Днес Министерството на културата обяви класирането от проведеното на 6 ноември събеседване за длъжността.
С изчерпателна и задълбочена концепция Иля Пепеланов е получил най-много точки в конкурса.
Приемам бургаския театър като кауза. Тук има великолепна трупа. Залагам основно на качеството на заглавията, посочи при представянето на концепцията си той:
"Планирам дългосрочен подход за работа с публики. Първо, бих искал да се запозная на място с един анализ, едно проучване, което бих искал да направя на място заедно с екипа на театъра, на публиките. Чрез анкетни карти на касата, както и във социалните мрежи, за да видя нагласите на бургаската публика. Бих искал да насоча към по-широк таргет репертоара-да обеме както младежката публика, така и по-възрастовите групи."
Активно ще се работи и за привличане ученическа аудитория, добави още Пепеланов. Това ще става чрез поставянето на заглавия от класиката. Сред планираните спектакли са "Боряна", който ще постави режисьора Маргарита Младенова. Водени са и разговори с Богдан Петканин в репертоара да влезе творба на Иван Вазов. Сред идеите, които Пепеланов лансира, е създаването на театрално студио за подрастващи.
В събеседването се включи и заместник-кметът с ресор "Култура" Диана Саватева, която попита Пепеланов как вижда контакта с местните власти и присъствието на театъра в социалния и културния живот на града.
Заложил съм в летните месеци, които са и туристически в Бургас да излезем извън театъра с малки едноактни пиеси, които ще се играят извън театъра-на Охлюва, в местността Ченгене скеле. Практиката, въведена от Борислав Чакринов, да се играе на Остров Света Анастасия, ще бъде продължена. Да обхванем всички възможни локации, но искам да добавя и присъствие на театъра в областта, уточни Пепеланов.
Иля Пепеланов е завършил „Актьорско майсторство“ през 2009 година в Руската академия по театрално изкуство в Москва в класа на проф. Леонид Ефимович Хайфец. Борислав Чакринов много ми помагаше тогава. Това е един от мотивите да се кандидатирам за бургаския театър, уточни на изслушването актьорът. Той заяви и, че би извел на международно ниво конкурса в памет на Чакринов за режисьори абсолвенти.
Учил е и актьорско майсторство в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Данаилов. През 2012 г. започва да работи в Русенския театър. Към момента е част от трупата на ДКТ „Константин Величков“ – Пазарджик.
Някои от постановките, в които има по-значителни роли, са: „Без зестра“ от Александър Островски, реж. Маргарита Мачева; „Медея“ от Еврипид, реж. Петър Денчев; „Службогонци“ от Иван Вазов, реж. Пламен Панев; „Големите момичета не плачат“ от Нийл Саймън, реж. Михаил Петров; „Не залагай на англичаните“ от Владимир Джурджевич; „Ромео и Жулиета“ от У. Шекспир, реж. Григор Антонов.
Участва във филмите „Още нещо за любовта“ на Магдалена Ралчева), „Шменти капели: Легендата“ с режисьор Владислав Карамфилов и др.
След смъртта на дългогодишния директор Борислав Чакринов театърът към момента води режисьорът Богдан Петканин.
Защо една пиеса предизвика театър пред театъра, недоволство и сблъсъци? Усмива ли се подвигът на българските воини от сръбско-българската война и подиграва ли се Бърнард Шоу с хигиената на българина в пиесата "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович в Народния театър? Позицията си, режисьорът и драматург Недялко Йорданов публикува още..
Спектакълът "Портретът на Дориан Грей" на Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов" ще се играе в Бургас. Прочутият роман на Оскар Уайлд оживява на сцената под режисурата на Веселка Кунчева. Постановката е с награда Аскеер '24 за сценографията си. В представлението участва почти цялата трупа на Габровския театър, както и двама гост актьори..
Селекция от художествени фотографии, създадени по време на Лятната фотографска академия в Ахтопол, представят в бургаската библиотека. Участниците са преподаватели, студенти и докторанти от различни специалности в Националната художествена академия, както и гости от Хърватия. Артистите са уловили с обективите си природното бедствие и създалата..
Унгария ще представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас днес. От 12.30 часа в Етнокухнята на РИМ – Бургас ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ ще приготвят един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел, известен като „ретеш“. Съществуват..
Вечер на високата литература предстои днес в Бургас. В Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде премиерното представяне на книгата „Разговори с Михаил Неделчев“. Неин автор е проф. д.н. Пламен Дойнов, ректор на НБУ. Книгата е втората от поредицата „Очи в Очи“ и съдържа 11 тематично оформени разговора, чието начало е положено в юбилейната..
На 16 ноември в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители. Тя ще бъде в бургаския филиал на Националната художествена академия, в Магазия 1, и е за проекцията от красивите букви към красотата в живота и ученето. Началото е от 10:30 до 12 часа. В съботния ден ще има и калиграфски курс за „Кирилицата – Азбука на светлината“...
Спектакът „Филифьонката, която вярваше в бедствия“ на бургаския Куклен театър имаше изключително успешно представяне в Берлин, съобщиха от културната институция. Представлението беше изиграно на фестивала Theater der Dinge пред пълна зала и бурни аплодисменти. Авторът на Филифьонката е Туве Янсон, режисьорът е Петър Тодоров, сценографът – Ханна..
На 16 ноември в Бургас предстои калиграфска работилница за деца и родители. Тя ще бъде в бургаския филиал на Националната художествена академия, в..
Защо една пиеса предизвика театър пред театъра, недоволство и сблъсъци? Усмива ли се подвигът на българските воини от сръбско-българската война и..
Селекция от художествени фотографии, създадени по време на Лятната фотографска академия в Ахтопол, представят в бургаската библиотека. Участниците..