Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF призовава: Абонирай се за природата

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават незабелязани. Нека им отдадем дължимото и да им покажем, че имаме нужда от тях.

До момента в световен мащаб са идентифицирани повече от 1,2 млн. вида растения, животни и гъби, много от които още не са описани от учените.  Колкото по-близо е даден регион до екватора, толкова по-голямо е биоразнообразието в него. В Амазонската дъждовна гора например виреят над 40 000 вида растения, а на територия от само 150 декара на о-в Борнео можем да открием цели 700 вида дървета.

Дивият живот в България

Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие. По данни от Червената книга може да се очаква, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск.

„Наред с бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания. Мечките например обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери. Затова от WWF включихме в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват“, разказва Нада Тошева, ръководител програма „Опазване на видове“ във WWF.

WWF в дивата природа

Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни.

„Благодарение на фотокапаните ние изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване. Така определихме и участъци за засаждане на диви горскоплодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори“, споделя Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Защо опазваме дивите животни?

WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята. На тях дължим жизненоважни услуги като чист въздух, чиста вода, здравословна храна, лекарства, устойчивост, закрила срещу бедствия, подслон, естествени пространства, които да обитаваме и на които да се наслаждаваме. Не бива да забравяме, че нашето оцеляване зависи именно от тях.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР-Бургас. 

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-висок данък върху недвижимите имоти и в Ямбол

По-висок от догодина ще бъде данъкът върху недвижимите имоти в Ямбол. И за жилищните и фирмените имоти съветниците решиха той да 2,5 промила, повишава се и таксата за битовите отпадъци. В продължение на 12 години данък сгради в Ямбол беше 1,98 на хиляда върху данъчната оценка за гражданите, но в момента се налага увеличение, тъй като държавата не..

публикувано на 30.12.24 в 15:44
Последното за 2024 година заседание на Общинския съвет в Болярово. Кметът Христо Христов представя данни за изпълнението на бюджета за годината.

ВиК ремонтите ще са основен приоритет за Болярово през 2025 г.

Ремонтите на водопроводната мрежа ще са основен приоритет за Община Болярово през 2025 година, съобщи кметът ѝ Христо Христов в навечерието на настъпването ѝ. Подготвяме сериозни проекти във водната сфера , тъй като тази година видяхме, че в цялата страна има много проблеми с безводието , каза той и допълни, че натам се насочват..

публикувано на 30.12.24 в 14:33

Министерският съвет подкрепи преименуването на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас влезе в списъка на изследователските висши училища. Такъв статут досега имаха 10 университета в България. Днес Министерският съвет присъедини още два.  Определените за изследователски висши училища имат значима научна продукция, голям брой цитирания в научната литература и висок дял на придобилите..

публикувано на 30.12.24 в 13:56

БАБХ: Твърденията за чума в стопанството в Сигмен са манипулативни

Като манипулативни определя Агенцията по храните твърденията, че има разпространените на чума по дребни преживни животни в стопанството в с. Сигмен. Оттам настояват, че пробите за ШАП, шарка по овцете и козите и чума по дребни преживни животни, взети от стопанството са  отрицателни .  Животните  са изследвани и за  клостридиум, пастьорелоза и листериоза..

публикувано на 30.12.24 в 13:45

Община Бургас с готовност за укрепване на свлачището към Сарафово

Община Бургас има готовност за укрепи свлачището на велоалеята към Сарафово, която пропадна през юли 2022 година. Приключва процедурата по безвъзмездното прехвърляне на имота на общината. За периода обаче свлачищната зона се е увеличила три пъти. До следващото лято пропадналата алеята между Бургас и Сарафово трябва да бъде укрепена..

обновено на 30.12.24 в 13:13

Автоматичен контрол за достъп ще има в Зоопарка в Айтос

От 1 януари 2025 г., Зоопарк – Айтос въвежда автоматичен контрол за достъп до клетките на екзотичните си обитатели. На входа на Зоопарка има указателни табели за новите правила за достъп.  На новия POS терминал е указана стойността на билета, който трябва да се закупи.  На влизане, билетът се маркира на четеца на новомонтираната турникетна..

публикувано на 30.12.24 в 12:06

Илиян Янчев: Изпращаме интензивна 2024, подменихме остарялата водопроводна мрежа

Обновяването на ВиК инфраструктурата в община Малко Търново е сред реализираните проекти през тази година. 2024 бе доста интензивна за нас, коментира кметът Илиян Янчев. Той съобщи, че вече е приключила цялостната подмяна на водопроводите в село Звездец, което е едно от най-големите населени места, както и в Младежко. Предстои работа по..

публикувано на 30.12.24 в 11:27