Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходка из потайностите на Сливенската планина

5
Снимка: Стоян Радев

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни, византийци и българи. Османците ги унищожават. Според едни, заради отпора на българите, според други, за да унищожат докрай държавността. 

От тези калета са останали само основите. Слабо проучени са, а археологически разкопки почти не са правени. Това ни даде идеята да обиколим част от тях, а наш гид в тази не лека експедиция бе Стефан Стефанов, организатор на редица планински прояви, сред тях и планинския маратон „Хайдушки пътеки“.

Както във всяка експедиция, така и в тази всичко си има начало. Сборен пункт – долна лифтена станция. Предстои ни изкачване към скалния феновмен „Халката“, след това трябва да минем под лифта, а от там нагоре по стръмното три стълба нагоре към „Маричино градище“, която е основна цел на експедицията. Тръгваме към „Халката“ и Стефан насочва вниманието към нещо, което прилича на зид, а според него е някогашния път към крепостта.

След стръмния, песъчлив и каменист баир достигнахме „Халката“. 

"Халката е тракийски култов комплекс. Реално крепостта наследява място обитавано от траките. Така че първо преди да бъде византийска и преди това римска крепост, това е тракийска крепост.  Като част от целия сакрален комплекс, имаме отляво женското начало с отвора, а  отдясно фалосоподобната скала, която е мъжкото начало. Най-вдясно има една изсечена площадка, нямаме представа с какви функции е. Трябва да дойдат хора, които имат много познания."

Точно срещу нея от отсрещния хълм се вижда каменно лице, което ние видяхме за първи път.

След „Халката“ посоката вече е  крепостта „Маричино градище“, но трябва да катерим под стълбовете на лифта и едва тогава да навлезем в непристъпния район на крепостта. Битката с денивелацията е жестока, но не и невъзможна. Тук през храсти, клони и драки навлизаме в крепостта.

А Поп Станчовата скала привлича търсачите на съкровища.

"Иманярите се катерят по тази скала и не един-двама са се лишили с живота си. Има легенда, че попът се е качвал в определен ден в годината и сянката му където сочела, там бил заровил имането си, когато са ги нападали турците."

От тук надолу към втората халка, която мнозина сливналии не знаят, през сечената скала и следващата ни цел – тракийско отбранително съоръжение в района на „Хайдушката пътека.

"Отдясно е този отвор в скалата. Идеята е, че като вървиш в тази посока ти държиш меча отдясно, откъм халката. Щитът ти е от лявата страна, т. е. долната ти част е незащитена с меча и те те стрелят оттам, " обяснява нашият гид.

От тук посоката е Сливен. Километрите не са много, но труднодостъпните участъци не са малко и ако решите да ходите в района, то си вземете човек, който знае, кое къде е и от къде да ви изведе на  пътека.

Подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Унгарската MOL иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас

Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..

публикувано на 22.12.24 в 12:45

Храните поскъпват предпразнично

Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..

публикувано на 22.12.24 в 09:30

Разглеждат проектобюджета в ресорната комисия на НС на 7 януари

Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..

публикувано на 22.12.24 в 08:30

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие.  Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ грижи за..

публикувано на 21.12.24 в 16:45

ПП: Новата година започва без бюджет след отказ на МФ да внесе удължителен закон за Бюджет 2024

Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било внесено искане..

публикувано на 20.12.24 в 15:29

Такса смет и данък сгради се увеличават в Бургас

Общинският съвет прие изменение на такса смет и данък сгради в Бургас. През 2025 година такса битови отпадъци вече ще е не 1,3 промила, а 2 промила.  Данък-сгради ще е около 30%. Увеличават се туристическият данък, наемите на някои от общинските зали, както и някои от административните услуги.  Част от мотивите за повишението са инфлацията,..

публикувано на 20.12.24 в 13:08
снимката е илюстративна

Д-р Петър Пачев, БАБХ: Овцете в Сигмен най-вероятно са болни от Меди-Висна

Българската агенция по безопасност на храните е запозната със случая в карнобатското село Сигмен, където собственикът на животновъдна ферма Веселин Янев днес алармира, че животните му са заразени със смъртоносна болест, но официалните власти не вземат мерки срещу разпространението й.  Сигналът за завишена смъртност в стадото с 1823 овце е подаден на..

обновено на 19.12.24 в 19:40