Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дариха кувьоз на УМБАЛ Бургас

В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци.

Екипът на отделението, в което спасяват живота на най-малките и крехки бебета вече разполага с кувьоза, който е модел от най-висок клас, от германски производител. В България има само 10 такива кувьоза, в най-големите неонатологични клиники в университетските болници. Основното му преимущество е вградената система за дезинфекция, която автоматично унищожава бактерии и вируси, които могат да попаднат в средата. Снабден е с допълнителни сензори за измерване на кислородната концентрация. Кислородът във високи дози може да доведе до увреждания при недоносените бебета, затова точната му дозировка е едно от най-важните неща в интензивната грижа. Инкубаторът разполага и с датчици, които прецизно измерват температурата и влажността, и отчитат индивидуалните характеристики на бебето, за да му създадат най-комфортна среда.

„Един от специалистите в отделението – неонатологът д-р Мирослава Колева, е наша приятелка. Много пъти сме си говорили за трудностите, които съпътстват работата й, за това колко е важно всяко недоносено дете да бъде обгрижвано не само със знания и умения, а и с добра апаратура. Затова решихме да посветим сватбата си на тази кауза, за да помогнем на нея и колегите й да разполагат с най-доброто“, разказаха Атанас и Гергана Атанасови. Гостите радушно приели идеята, както и вече порасналата им дъщеря, която също дарила средства.

Подаръкът е предаден в навечерието на Световният ден на недоносените деца. Това е денят, в който лекари и родители заедно обръщат внимание върху нуждите, които имат тези специални бебета и техните семейства. Само допреди три десетилетия голяма част от преждевременно родените не са оцелявали, а други са оставали с увреждания доживот. Но днес, благодарение на напредъка на медицината, квалифицирания персонал и високите технологии, шанс за живот имат все повече деца. Нужно е само желание и обединени усилия, за да може българските неонатолози да разчитат не само на подкрепа от дарители, а и на сериозни държавни инвестиции – в подготовка на квалифицирани кадри, апаратура и битови условия. 

През 2023 г. в Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас са се грижили за 188 недоносени деца. Тази година броят им е 144. Процентът на недоносените, настанени в отделението, е около 12% всяка година. С най-ниската – четвърта степен на недоносеност - тегло под 1 килограм, са били 7 деца. Пациенти на УМБАЛ Бургас са не само бебетата, родени в болницата - и през миналата, и тази година тук постъпват деца от родилни отделения на други лечебни заведения. 



По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция.  Заболяемостта е..

публикувано на 31.01.25 в 07:40