Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добро ваксинационно покритие срещу грип в Ямбол

Снимка: Pixabay

Остава висок броят на пациентите с грип и простудни заболявания в Ямболска област. 140 са новите случаи само за последната седмица в извадка от практиките на шестима лични лекари. От здравната инспекция напомнят, че все още има време за поставянето на противогрипна ваксина.

Най-засегнати от простудните заболявания са бебетата и децата до 4 години, следвани от групата 5 до 14-годишна възраст. Отчетената заболяемост на седмична база е 235 на 10 хиляди души население, което е над средната за страната.

Предстои да бъдат изпратени проби в Националната референтна лаборатория, за да се установи точно какви респираторни вируси циркулират в града. Въпреки резкия скок в заболяемостта, стойностите са все още далеч от епидемичните. За Ямбол критичната граница е 334 на 10 000 души население.

На този фон прави впечатление големият брой ваксинирани против грип. Местните здравни власти отчитат над 7000 имунизирани, посочи директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Радостина Калчева. Все още има време да се постави ваксината и да бъде ефикасна, напомня тя.

"Все още има достатъчно ваксини, включително и в нашия имунизационен кабинет. За 27% от лицата на и над 65-годишна възраст е осигурена безплатна противогрипна ваксина. Препоръчваме я за възрастни хора с придружаващи заболявания."

Какво мислят за ваксините някои от местните възрастни хора в Ямбол:

"Нито една не съм си слагала и нямам намерение", "Имам силен имунитет", "Стига с тези ваксини!", "За грип винаги си слагам", "Не съм, не ме интересува", "Не съм, понеже съм много възрастна, имам заболявания, страхувам се", "Редовно слагам, пак ме хваща, но съм доволна", "Винаги си слагам. Слагам ваксините, за да мине по-лесно", "По бабешки лекувам."

А алтернативните методи за предпазване и лечение сред ямболии включват: мед, ябълки, лимон, лайка, джинджифил, компрес с ракия и черен пипер.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40