Автомобилният трафик е най-големият и основен източник на акустично натоварване върху населението в Бургас. Това показва актуализираният план за действие към Стратегическата карта за шума, който местният парламент предстои да гласува.
3 776 автомобила на час средно минават по бул. "Стефан Стамболов" в района на областната болница. Данните са за 2023 година и показват увеличение с близо 120 коли в сравнение с предходната година.
Леко завишаване на средните нива на шум се отчита по бул. „Димитър Димов“ в района на бл. 55 - 71 и бул. „Захари Стоянов“ срещу блок 410 в ж.к. „Меден рудник“.
Булевард "Стефан Стамболов" е една от пътните артерии, където, според картата, се планира полагане на нискошумова настилка. Общинският съветник Иван Иванов попита:
„Дали смятате да включите и бул. „Демокрация“, тъй като смятам, че той е един от най-натоварените и доста шумни булеварди за хората, които живеят около него“
Зам. кметът Весна Балтина посочи, че мерките за ограничаване на шума трябва да са комплексни. Уточни също и, че въпросната настилка с ниски шумови емисии е с 20% по-скъпа от обикновената и допълни:
„Лично мен, ако питате, бих желала всички ремонти по рехабилитация на пътната мрежа да са с такава настилка. Ако вие гласувате към всеки проект и 20% допълнително аз ще ви подкрепям най-много“
Конкретно за района на новата Детска болница, която е в близост до УМБАЛ се предвиждат изграждане на зелени коридори и на велоалеи, които да "поемат" шумовото натоварване.
Сред останалите мерки за подобряване на акустичната обстановка в Бургас са монтиране на шумопоглъщащи бариери, ограничения на превозни средства с повишени шумови емисии, стимулиране на алтернативния транспорт и други.
„Могат да се затварят улици, може да се затвори център – има различни механизми за регулиране на трафика. Знаете, в Столична община въведоха нискоемисионни зони. Получи се страхотно напрежение, много е малка зоната, тя не оказва такова влияние каквото са си мислите, че може да окаже върху качеството на атмосферния въздух, така че е въпрос на политическа воля“, коментира Балтина.
Актуализираната карта за шума бе подкрепена от съветниците в комисията по опазване на околната среда. Предстои гласуването й на следващата общинска сесия.
Повече чуйте в звуковия файл:Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..
От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод. В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството.
По два проекта читалище „Васил Левски 1969“ - Айтос обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция. През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...
По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..
На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед. „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци. Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията. Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната. Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..
Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията...
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене...