От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на индустрията.
Потърсихме за коментар Константин Янков, който е председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Самият той преподава в професионална гимназия и има поглед върху обучението там. Според него заради изискванията на пазара на труда е логично да бъдат увеличени професионалните паралелки.Това среща голям отпор от страна на родителите.Когато се правят областните политики за план-приема, мисля, че се отчитат всички искания, както от страна на работодателите, така и от страна на директорите на училищата, уточни синдикалистът и подчерта, че в бургаска област приемът винаги е бил добре балансиран, така че да отговаря на нуждите на всички.
Проблем има, когато хуманитарни гимназии или средни училища искат да развиват професионално обучение:
"Моето мнение е, че професионалните паралелки трябва да бъдат в професионални гимназии, докато в средните училища и профилираните гимназии трябва да се търсят съответните профили, които могат по някакъв начин да захранват бизнеса.Трябва той да каже какви точно изисквания има и да участва в разработването на учебните програми."
По-големият проблем е, че тези, които завършват средно образование със специалности, отиват да учат в университет. Така се губи средния изпълнителски персонал. Янков даде пример с геодезистите и автомонтьорите.
За мен, най-правилната политика е самите семейства да проявяват отговорно чувство към своите деца и да ги насочват към професионални паралелки.
Синдикатите участват в заключителния етап при обсъждане на план-приема.Този за следващата година предстои да бъде изготвен и в областта, и в страната.
Дуалното обучение като част от професионалното образование започна много добре, коментира още Янков. Проблемът с разрастването му, обаче, не е в училищата, а при бизнеса:
"Те не могат да осигурят адекватните условия, при които трябва да се развива дуалното обучение. Независимо, че държавата отделя средства за надниците на учениците, които се обучават."
Друг проблем са учителите по професионална подготовка. Те трудно се задържат в училищата. Не само заради заплащането, а и поради факта, че преподавателите трябва сами да разработват учебните си програми. Учебниците по специалните предмети се купуват, а издателствата не желаят да правят такива, защото тиражът е малък и нямат търговски интерес, поясни Янков.
Синдикалистът беше категоричен, че в момента в обществото се насажда твърдението, че учителите вземат много високи заплати. Това не е вярно нито за настоящата, нито за миналата година,подчерта той. Тиражира се мнението, че педагозите искат 125 процента увеличение, което не отговаря на истината. Искането е за 125 процента от средната брутна работна заплата. В момента получаваме 116-117 процента от средната брутна работна заплата, уточни Янков.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..