Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас провеждат допълнителни практики в реална работна среда по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се реализира от Министерството на образованието и науката. Основната му цел е да подпомогне адаптацията на професионалното образование към нуждите на пазара на труда и да развие умения за професиите на настоящето и бъдещето.
Проектът е финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027 и съфинансиран от Европейския съюз.
28 ученици от 11 и 12 класа са включени в проекта по дейност 8, която осигурява допълнителни практики в реална работна среда. Те са от специалности: Автотранспортна техника, Електрически превозни средства и Спедиция, транспортна и складова логистика. Учениците имат възможност за практическо обучение във три фирми партньори, с които до момента се сключени договори. Така се осъществява връзката на теорията с практиката, казаха учителите Весела Комитова и Красимир Стоянов:
"Хубаво е наставниците, които изпълняват тези функции, да ги учат на професионализъм. Ние като учителите им показваме направлението, но да не се лъжем практиката помага най - много!... Учениците със сигурност придобиват умения, които ще съм им необходими и след това. Да ние в училище имаме практика свързана с техния предмет по учебен план, но друго е да отидеш в една работеща фирма и да видиш как реално се случват нещата! Интересно им това, което учат и ходят с желание на тези обучения!"
Според сключените договори са предвидени 240 часа практика, като при учениците под 18 години има възможност за 7 часа на ден или 30 часа седмично , а при навършилите пълноление това са 8 часа на ден или 40 часа седмично. Дейностите могат да се осъществяват и през почивните дни или през ваканциите. Фирмите - партньори са: Авто-тест 2000 ООД, Бургасбус ЕООД и Вестауто - М ООД.
Иван Петров и Тодор Паскалев са от 12 А клас и са категорични, че обучението в реална работна среда много им помага:
"Придобиваме умения и опит и научаваш важни неща за автомобилите! На мястото хората много помагат и и винаги когато имаме въпроси отговарят, важното е да има кой да ти покаже и да имаш желание да се занимаваш с това!"
Желание сред учениците има, има и такова от страна на фирмите, които пък виждат в тях потенциални свои служители след като завършат образованието си, това коментира директорът на гимназията Красимир Кънчев и посочи, че включването в този проект е изключителна голяма подкрепа за обучението:
"Още с постъпването си в гимназията, учениците започват да питат - това сега защо го учим, за какво ще ни послужи в живота, кога ще започнем практика. Този проект отговаря точно на тези въпроси. Получава се спойката между теория и практика. Учениците получават знания и самочувствие от заниманията си в реална работна среда!"
Така с тези обучения се помага за надграждане на наученото и повишаване на уменията и компетенциите на учениците в избраната професия. След успешното завършване на проекта, участниците ще получат удостоверение, което ще им помогне в бъдещото професионално развитие и реализация.
повече може да чуете в звуковия файл:
Младежките омбудсмани на Бургас съвместно с общинските дирекция "Образование и младежки политики" и Международния младежки център /ММЦ/ организират специална среща за председатели и активни членове на ученически съвети. Събитието ще се състои днес (4 декември) от 13.30 до 16.30 часа в ММЦ в бургаския комплекс „Меден рудник“. Инициативата има за цел да..
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете..
Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“, съобщиха от висшето учебно заведение. Призът бе връчен за осигуряване на качествено нов тип образователен модел с фокус върху изграждането на устойчиви връзки „училище-университет-бизнес“. Той се..
Обновена е сградата на ОУ „Антон Страшимиров“. Тази година школото има и 50-годишен юбилей. П одобрен е микроклиматът в резултат на положената топлоизолация по покриви и фасади, подменена е отоплителната инсталация и е изградена фотоволтаична инсталация за производство на ел. енергия за собствено потребление. Обособени са изцяло нови..
Десетокласниците Георги Макрев и Александър Стилов са отличени за разработките си на исторически теми в ХХХІІ издание на конкурса на Национален клуб (НК) „Родолюбие“. Наградите си те получиха в „Двора на кирилицата“ в Плиска на тържествената церемония. През тази година темата на конкурса е „Българските земи – люлка на европейската цивилизация..
Дирекцията на Природен парк „Странджа” провежда информационна кампания, посветена на Международната нощ на прилепите. Експерти посетиха четвъртокласници от СУ „Добри Чинтулов”-Бургас. Атрактивната презентация за тайнствения живот на тези малко познати, но много полезни бозайници направи директорът на ДПП „Странджа” инж. Румяна Цвяткова. Учениците..
В Болярово тази година с интересна програма празникът Андреевден беше отбелязан от възпитаниците на ДГ “Здравец“ . Децата с огромен интерес научиха подробности за този малко познат и позабравен празник, свързан с надеждите на българина за по-добра реколта и по-добро бъдеще. Според народните вярвания Св. апостол Андрей Първозвани-повелител на мечките..
Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“,..
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от..