Бургаският филиал и Стопанският факултет на Софийския университет получиха наградата на Алма Матер - "Знак за качество", в категория „Значима иновация“, съобщиха от висшето учебно заведение.
Призът бе връчен за осигуряване на качествено нов тип образователен модел с фокус върху изграждането на устойчиви връзки „училище-университет-бизнес“. Той се реализира заедно с Гимназията по компютърно програмиране и иновации в Бургас.
През 2023 г. училището получи статут на лицей към Софийския университет. Основополагащите специални предмети на учениците в сферата на „Изкуствен интелект“ се водят изцяло от преподаватели на Стопанския факултет в базата на бургаския филиал на ВУЗ-а.
Задължителната практическа подготовка на учениците се реализира с подкрепата на ключови бизнес партньори. На учениците се предоставя реална възможност да „работят“ заедно с и за най-изявените компании в сферата на материята, която изучават. Всички дейностите се реализират извън територията на гимназията, в условия на реална офис среда, създадена на територията на Филиала.
Част от учениците, заедно с доц. д-р Боряна Пелова - координатор на дейностите между Стопанския факултет и ПГКПИ и зам.-директорът на Филиал-Бургас получиха отличието от ректора на СУ проф. д-р Георги Вълчев. Церемонията се състоя в столицата.
Наградата „Знак за качество“ е учредена през 2018 г. по инициатива на Университетския център за управление на качеството. Отличието е единствено по рода си и показва стремежа на Университета да насърчава добри практики и постижения както на представителите на академичната общност, така и на администрацията.
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..