Замърсяването с микропластмаси по българското Южно Черноморие е най-голямо в района на Созополския залив. Това установи проучване на учени от Лабораторията по морска екология в Созопол към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Докторантът Никола Бобчев, гл. ас. д-р Димитър Беров, гл. ас. д-р Стефания Клайн и доц. д-р Венцислав Карамфилов са взели проби от седиментите на плажове и морското дъно както от залива, така и от устието на река Ропотамо и Маслен нос.
„Резултатите са много интересни, понеже те са първите за българското черноморско крайбрежие. Става въпрос за седименти от морското дъно с дълбочина до 10 см. – каза Никола Бобчев пред БНР Бургас. - Резултатите показват, че в близост до урбанизирани територии има по-голямо замърсяване с микропластмаса, отколкото в по-отдалечени такива.
Най-голямо замърсяване има близо до Созопол. На плажа има около 460 частици за килограм пясък, а на морското дъно са 800. Съответно на другите две зони концентрациите са два пъти по-малки.“
Финансиране по европейски проект позволило на учените да вземат проби и от други места по Черноморието ни и така установили, че най-чист откъм замърсяване с микропластмаси е районът на Резово, т.е. по границата между България и Турция.
Микропластмасата представлява пластмасови отпадъци с размер под 5 милиметра – между 1 микрометър и 5 милиметра.
„Ако отидете на някой плаж, със сигурност ще ги забележите. Те са малки, в повечето случаи – почти безцветни топченца и се срещат на всички плажове по света. Тези топченца, така наречените „пелети“, впоследствие се претапят и индустрията прави от тях познати продукти, като бутилки, чашки, сламки и други“, обясни Никола Бобчев.
Като цяло, пластмасата е навсякъде около нас. Дрехите ни са от синтетичен материал, покритието на тигана също е от пластмаса, рибарските въжета са от пластмаса. Брокатът е от пластмаса, в лака за нокти също има такива частици. Има и вторична микропластмаса, която се разпада от по-големи предмети.
„Например ако забравим или изхвърлим пластмасова чашка на плажа, под влияние на ултравиолетовите лъчи и силната температура, тя се разпада на по-малки частици“, посочи Бобчев.
Вече е доказано, че микропластмаса има и в нашето тяло – в кръвта ни, в стомаха ни, но също така е доказано, че и изхождаме тази пластмаса, тоест тялото ни може да се отделя от нея, добави Бобчев.
За да помогнат на себе си и природата, като намалим количеството ѝ, той съветва хората да участват в инициативи по почистване на язовири, реки, плажове и др.
„Това е една много добра санитарна, но и образователна акция, понеже така показваме нашето отношение към природата и обучаваме и по-малките, а и околните около нас“.
Ученият отправя съвет и към концесионерите на плажовете – да ги почистват поне веднъж месечно и през зимния сезон.
Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.
Близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна, вече са обработени. Към момента са подадени 5052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи. На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети..
Директорът на Центъра за подводна археология в Созопол д-р Найден Прахов бе удостоен с грамота "Пазител на българското наследство" от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Отличието му бе връчено по време на дискусията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“. Специален акцент бе поставен върху възможностите за развитие на остров „Св...
Координационният център по пътна безопасност ще бъде възстановен, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов, след като за това настоя премиерът Росен Желязков. Митов обяви и мярка, свързана с камерите, които ще следят за пътни нарушения: "Ще предложим камерите на пътя да се управляват от специално обучени за това лица, които обаче нямат..
Тридесет млади автори от България и чужбина ще пристигнат в Бургас, за да се включат във финалния етап на Международния младежки литературен и филмов фестивал „Приятелството – смисъл и спасение“. Събитието, организирано от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“, ще се проведе за четвърта поредна година и ще постави кулминацията на..
Завърши ремонтът на участъка от ул. „Първа“ между първото кръгово кръстовище на Несебър и хотел „Калофер“. Дейностите са обхванали три етапа – два реконструкционни и един ремонтен – в рамките на общински проект за подобряване на пътната инфраструктура в курорта. Община Несебър предвижда да започне ремонт на следващата отсечка, от хотел „Калофер“ до..
Липсата на План за управление на парк "Странджа" и лошата туристическа инфраструктура са големите проблеми пред управлението на парка. Ако за първия средства няма, то за втория могат да се намерят, смята директорът на парка Невен Каравасилев. "Каня всички заинтересовани организации в парка ако искат да осиновят маршрут. Идеята не е нова, но не е..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. На 29 май от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ 25 ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици от..
Дискусията, както и големият разговор за еврото в България все още не са се провели. Не сме провели и разговор за сегашната ситуация в еврозоната. Това..
От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след..
75 хиляди нарушения на трудовото законодателство при извършени 20 хиляди проверки са установили от Главната инспекция на труда от началото на годината..