Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г., бяха обсъдени на регионална конференция в Бургас. Тя е организираната по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Науката, образованието и иновациите са ключови във високотехнологичния свят на изкуствения интелект, каза заместник генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Евгения Друмева, която откри днес конференцията. Тя подчерта, че "тази сфера е не само изключително важна, но може би ще бъде ключова в бъдещия, а всъщност вече и в днешния високотехнологичен свят, в който изкуственият интелект навлиза все повече". Но, надяваме се, за да подпомага, за да улеснява, а не да замени човека, заяви заместник генералният директор на БТА.
Научната дейност не бива да се разкъсва. Европа има нужда от нея. Предстои ни изключително важна стъпка - изготвяне на законодателство за иновациите и създаването на общо пространство за иновации в Европейския съюз (ЕС), което да спомогне за привличането на инвестиции, заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България. Чобанова посочи Бургас като пример за успешно реализиране и разработване на проекти, финансирани от кохезионните фондове.
На базата на задълбочен анализ на икономическата среда и нуждите на бизнеса Община Бургас разкрива нови професионални паралелки и привлича филиали на висши учебни заведения като тези на Софийския университет и на Националната художествена академия, за да се създаде онзи устойчив гръб на индустрията, който да я захранва с кадри, но да бъде и двигател на иновации, заяви Михаил Ненов, заместник-кмет на Бургас по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики. Той даде два позитивни примера за образователния микроклимат в общината, като коментира, че въпреки че се опитваме да говорим за кохезия, ние все още сме дълбоко разделени.
Сремим се в този програмен период да засилим обектите в сферата на интелигентната система за управление на трафика и подобряване на безопасността и сигурността на транспорта. Предизвикателствата пред изпълнението на заложените проекти са областите на планиране, проектиране, зрялост на проектите, тръжните процедури, административния капацитет на бенефициентите и всякакви непредвидени обстоятелства на целия проектен цикъл, каза инж. Ивета Колева, началник на отдел "Програмиране" към управляващия орган на програма "Транспорт" в Министерство на транспорта и съобщенията (МТС).
Намираме се в среда, в която повече се обръща внимание на т.нар. Икономика 5.0, свързана с развитието на изкуствения интелект. Успоредно с това се засяга околната среда и въздействието на хората върху нея и Зеления преход, който дава отражение върху настоящия пазар на труда, посочи Петър Гъров, началник отдел „Верификация Южен“ в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерство на труда и социалната политика. По думите му от гледна точка на кохезионната политика вече са в ход много мерки, от които хората в България могат да се възползват.
Около 6 на сто от средствата по бюджета на програма "Образование" (ПО) 2021 – 2027 година са изплатени през настоящата 2024 година. Сумата е 105 млн. лева, обяви Магда Москова, старши експерт към Изпълнителната агенция "Програма за образование". Тя посочи, че верифицираните по програмата средства са в размер на 24,7 млн. лева.
Увеличават се европейските средства, вложени в образователна инфраструктура в Община Бургас, каза Ана Янчева от Областния информационен център-Бургас. Чрез програмата "Регионално развитие 2007-2013 г." спечелихме и реализирахме един от най-мащабните проекти в сферата на образованието, на приблизителна стойност 6 млн. лв. Чрез "Региони в растеж 2014-2020 г." ние вече отидохме на два много мащабни проекта и там средствата стигаха приблизително до 30 млн. лв, което означава, че ние имаме поне пет пъти повече средства, вложени само в образователна структура", коментира Янчева.
Търговската гимназия в Бургас е сред училищата, в които ще бъде изградена STEM лаборатория, заяви директорът ѝ Павел Чепов. Той обясни, че вече шеста година гимназията работи по т.нар. Модел 1:1. Търговска гимназия е единствената в област Бургас, която работи по модела, при който всеки ученик и учител разполага с устройство, свързано с интернет, което може да се използва както в класните стаи, така и у дома. От 2019 г. досега по този модел в училището се обучават 19 паралелки, като учениците с персонални устройства са 478, устройствата на склад са 70, а общият брой ученици в училище е 815, обясни директорът.
Гъвкави в своите решения трябва да бъдат не само учебните заведения и по-специално университетите, разработвайки различни проекти, но и институциите в начините за търсене на различните възможности за финансиране на национално значими проекти. Нужна е гъвкавост в използването на финансовите инструменти, съфинансирани от Кохезионния фонд, заяви ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов. Той подчерта, че висшето училище работи активно по различни проекти заедно с чуждестранни партньори в широк спектър от сфери.
/БТА/
Временна организация на движението се въвежда по ул. „Янко Комитов“ след светофарно регулираното кръстовище с улицата към магазин „Кауфланд“. До 18:00 часа на 21.01 няма да може да се преминава в дясното платно в посока от бул. „Тракия“ към бул. „Даме Груев“. Причината е ВиК авария. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..
Затварят за ремонт кръстовището на улиците „Св. Климент Охридски“ и „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа. Затова от 21.01.2025 г. (вторник) до 17.04.2025 г. (четвъртък), се въвежда временна организация на движението в района и ще се използват обходни маршрути.
Преустановява се изпълнението на част от автобусните линии от и за Болярово. Причината е възникнали трудности в транспортната схема на територията на общината. Автобусите няма да се движат в направления: Болярово - Шарково - Воден - Крайново - Странджа и обратно Ямбол - Болярово и обратно Болярово -Горска поляна - Г. Крушево и обратно От..
Приключи ремонтът на пътя между селата Ливада и Тръстиково. Отсечката от пътната мрежа на община Камено е с дължина 2,8 километра. По цялото протежение е извършен основен ремонт на асфалтовата настилка, поставена е пътна маркировка и пътни знаци, оформен е банкета на пътя, както и са трасирани и ремонтирани отводнителните канавки. По проекта са..
Въпреки богатата си история, да гледаме повече в бъдещето. За това призова Милен Митев, генерален директор на БНР. На 25 януари Националното радио ще отбележи 90 години от създаването си. "Историята ни е доста богата, а нещата, с които се занимаваме, са доста разнообразни. Затова и начинът, по който ще отбележим тази годишнина,..
Започна кампанията за събиране на местните данъци и такси в Община Сливен за 2025 година, съобщават от Дирекция „Местни данъци и такси“. Гражданите и фирмите, които внесат цялата сума за годината до 30 април, ползват отстъпка от 5 процента. Дължимите местни данъци и такси могат да бъдат заплатени и на две вноски – до 30 април и до 31 октомври...
Без ток от 9 до 16:30 часа ще бъде част от град Сунгурларе - улиците "Шипка", "9-и септември", "Аврора" и "Овчарска". Електрозахранването ще се изключва в този часови диапазон от днес от 24 януари. Също от 9 до 16:30 часа, в периода от днес до петък /24 януари/, ще се изключва електрозахранването в село Равнец - улиците "Чукарлийка", "Камчия" и..
Бургаският общински съвет трябва да гласува нови управители на три общински дружества, -„Благоустройствени строежи“ ЕООД, „Бургаски пазари“ ЕООД и..
Два идейни проекта за нов паркинг и надграждането на съществуващ такъв представи кметът Димитър Николов във фейсбук страницата си. Единият е за нов..
За 25-и път доброволци от „Бъди човек – Ямбол“ проведоха дарителска кампания в навечерието на Коледа. Инициативата се изразява в събирането чрез..