Знаете ли, че малко парченце от кост на човек, живял преди хиляди години, може да ни каже повече за нашата история, отколкото хиляди материални артефакти? Добре дошли в странния свят на палеогенетиката, където авангардната ДНК наука се среща с археологията, за да пренапише разбирането ни за човешката история.
Палеогенетиката дава отговори на въпроси, които са озадачавали историците от векове: Кои древни народи са били предци? Как най-древните човешки групи са се придвижвали през континентите? Оцелели ли са някои от древните популации до наши дни?
Науката, която разчита ДНК-то може да разкрие със сигурност, които са били нашите предци? Кои са били траките? А прабългарите? Кога са пристигнали на Балканите славяните и откъде? Как древната ДНК, извлечена от човешки кости, с помощта на информационните технологии помага на археолозите и историците да реконструират ясна картина на миналото там, където липсват исторически сведения и материални артефакти?
Днес, 10 декември, от 18:00 ч., в зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“, всеки любител на историята ще може д научи повече как палеогенетиката революционизира разбирането ни за българската и балканската история.
Публичната лекция с презентация е организирана от Регионален исторически музей – Бургас и Община Бургас.
повече може да чуете в звуковия файл:
12 напълно роботизирани сонди плуват в Черно море събирайки различна информация за Института по океанология към БАН. Виолета Слабакова от института обясни, че предаваните данни са общодостъпни. "Информацията, която събира Арго сондата е изключително полезна, защото ни дава прогнози въз основа на които може да вземем по-адекватни решения за Черно море...
Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище „Христо Ботев“ по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе озаглавено „Разходка във времето“, а над 50 настоящи възпитаници минаха по червения килим пред..
Успехът в "Стани богат" е комбинация от знания и късмет. Това сподели пред БНР-Бургас секретарят на Община Созопол Янко Костадинов, който спечели 3 000 лева от шоуто. Той обяви, че ще дари част от сумата за благотворителна кауза. Без да се замисли той знаеше, че Шошони, Кроу и Юта са индианиски племена, а комиксовият герой, който не носи..
Сливен днес се превърна в притегателно място на ретро возила от близкото и далечно минало, съобщиха от общината. Дванадесетото издание на инициативата събра на „Ритейл парк“ 215 колекционери на стари автомобили, мотоциклети и велосипеди от цялата страна, включително един представител от Румъния. Заместник-кметът Стоян Марков беше сред..
С модно ревю на цветни тоалети с вплетени живи цветя бе открито 40-тото юбилейно издание на Националната изложба „Флора-Бургас“. Над 100 са участниците тази година. Изложението представя най-доброто в сферата на цветарството, флористиката и ландшафната архитектура. Началото на цветния празник даде посланикът на Австрия у нас нейно..
Пролетна чорба от коприва представиха днес в Етнокухнята на бургаския музей на улица "Славянска" 69. Кулинарната демонстрация направи лично директорът на музея д-р Милен Николов. Рецептата е от котленския край. Показани бяха стъпките за приготвянето на чорбата, необходимите съставки и кулинарните тънкости, които правят супата от коприва питателна и..
Николай Пеев отбеляза 100 –я си рожден ден. Сред най-близките си, с любимия официален костюм и в любимо заведение. Освен подаръци от деца, внуци, правнуци и роднини, бившият офицер от гранични войски получи поздравление и подарък от кмета Димитър Николов, който му пожела крепко здраве и бодър дух. На 100 години има много неща, които не се променят..
12 напълно роботизирани сонди плуват в Черно море събирайки различна информация за Института по океанология към БАН. Виолета Слабакова от института..