Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да се случи, природозащитната организация WWF не пести време, средства и усилия. Но има нужда и от твоята помощ. „Абонирай се за природата“ и помогни за опазването на нейното богатство, което е изложено на риск.

Основните заплахи пред редица животински видове у нас са свързани с увреждането на техните местообитания и негативните ефекти от променящия се климат.

Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори.

Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и  насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.

„Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.

За съжаление обаче, голяма част от крайречните гори са унищожени в миналото, за да освободят територии за пасища, обработваеми земи, жилищни зони. Това ги прави едни от най-редките и приоритетни за опазване горски местообитания. През годините WWF и партньори залесиха 2000 декара крайречни гори по бреговете на Дунав и Марица – площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища. Всички засадени дръвчета са с местен произход и са характерни видове за крайречните гори: бяла върба, черна топола, полски ясен, черна елша, източен чинар, бряст и летен дъб.

Съществена заплаха за дивите животни са и климатичните промени.

Учените прогнозират, че в резултат от температурната промяна в близките години и десетилетия ще наблюдаваме все по-ясно изразено изместване на горските растителни зони, което ще повлияе на местообитанията на редица видове. Затова WWF и техните партньори от ЮЗДП работят за адаптиране на горите в югозападна България към новите климатични условия. Работата включва лесовъдски дейности с цел намаляване на риска от съхнене на  изкуствените гори от бял и черен бор,  и постепенната им замяна с местни широколистни видове. По този начин се осигурява по-голяма устойчивост към промените в климата. Заедно с това се провежда и регулярен мониторинг на птици, насекоми и прилепи.

Сред птиците обръщаме особено внимание на различните видове кълвачи. Техният мониторинг започва още напролет, когато са най-активни, пеят усилено, а и дърветата и храстите все още не са разлистени, което позволява да ги наблюдаваме най-лесно. Някои бръмбари са много чувствителни към средата, която обитават, и трябва да се изследват изключително прецизно, за да не бъде унищожено по грешка тяхното местообитание. Наблюдението на прилепите пък провеждаме нощем, като засичаме техните звуци със специална апаратура и софтуер“, обяснява Костадин Вълчев.

Експертите на WWF отдават голямо значение на теренните посещения. Те знаят, колко е важно да се запознаят с животинските видове, които обитават застрашените от климата гори, както и с техните специфични навици. Така ще са сигурни, че приложените мерки няма да променят местообитанията и да попречат на развитието на популациите им. За да бъдат резултатите от мониторинга достоверни, той трябва да се провежда няколко поредни години и да стъпи на богата база данни. На този етап той вече показва, че най-пъстро разнообразие от видове се среща в естествените стари гори.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР Бургас.

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Санират читалището във Воден

Девет месеца след като „приюти“ помощта за пострадалите от пожарите в село Воден, община Болярово, местното Читалище ще бъде санирано с проект, финансиран от Националния план за въстновяваване и устойчивост На 11 април в 11.00 часа ще се постави символичното начало на ремонтните дейности по проект № BG-RRP-4.020-0025 - "Енергоефективна..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Стартира ремонтът на три сгради в Созопол за над 7 млн. лева

Три сгради ще бъдат ремонтирани в Созопол. Това са общината, Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ и детската градина в село Атия.  Общата стойност на проектите е за над 7 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост. Днес ще бъдат направени първите копки за старт на ремонтните дейности.  И за трите обекта са включени идентични..

публикувано на 10.04.25 в 08:40

Вижте какви ограничения на движението въвеждат в Бургас

Във връзка със строително-ремонтни дейности на   ул. „Уилям Гладстон“  в участъка от ул. „Васил Левски“ до бул. „Сан Стефано“ от днес /10 април/ до 9 май в часовия диапазон от 9 до 16 часа, поетапно ще се затварят за движение отделни участъци от ул. „Уилям Гладстон“, съобщават от община Бургас. Временно затворена за автомобили днес  ще е и..

обновено на 10.04.25 в 07:38

Раздаваха фиданки в Сливен

Безплатни фиданки за засаждане предостави Държавно горско стопанство Сливен на гражданите и гостите на града. Дръвчетата са отгледани в едно от най-старите в страната горски разсадници в местността „Абланово“ в Сливенската планина, който тази година навършва 130 години от създаването си.  Лесовъдът Стефан Джангозов, който отговаря за разсадника..

обновено на 09.04.25 в 18:04

Над 43 км речни корита, дерета и отводнителни канали почиства Община Бургас

Над 43 км. речни корита, дерета и отводнителни канали в урбанизираната територия почиства по график Община Бургас . Целта е да се увеличи и поддържа хидравлична проводимост на водните течения, поясняват от местната администрация. Под постоянен мониторинг са и всички отводнителни канали чрез страницата ИСУВ на платформата Smart Burgas. При..

обновено на 09.04.25 в 16:31

Ремонтът на моста до Черноморец започва наесен

Ремонтът на моста до Черноморец е планиран от години поради опасността от пропадане. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата, но от постоянната смяна на правителства през последните години, резултат до този момент няма. Това, обаче, е на..

публикувано на 09.04.25 в 16:00

С 2.5 млн. лв. ще реформират Дома за стари хора във Воден

Близо два милиона и петстотин хиляди лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени за реформиране на Дома за стари хора в село Воден. Договорът за изпълнение на строително-ремонтни дейности в рамките на проект № BG-RRP-11.010-0047 – „Реформиране на дом за стари хора с. Воден, община Болярово, чрез извършване на..

публикувано на 09.04.25 в 16:30