Създаването на защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“ със сигурност би било от полза за местните хора. Ние не искаме да посегнем на поминъка им, напротив - увери Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" към "Грийнпийс" - България в интервю за БНР Бургас. Тя коментира темата, след като бургаските общински съветници от ГЕРБ и от "КОД - Български възход" внесоха декларации, в които поискаха общинският съвет да отхвърли създаването на резерват.
В Черно море има загуба на биоразнообразие. За по-миналата година инвазивните видове в него са 26, то е поддатливо и на различните климатични промени - водата му се затопля много бързо. Създаването на една защитена зона, в която природата ще има възможност да се самовъзстановява, ще доведе до това наистина да има повече живот в морето. Имайки запазено биоразнообразие в един достатъчно голям периметър от морето, това биоразнообразие ще се разпространи в зоните наоколо. Това е от полза и за рибарите. По-чистата вода е от полза и за хората като цяло, и за туристическия бранш.
Нека да се опитаме да видим резервата като една възможност за подобряване на състоянието на Черно море, което би било от полза и за местните общности, които разбираме, че в момента са притеснени. Просто има нужда да седнем заедно и да обсъдим нещата, призова Кремена Ватева.
От екологичната неправителствена организация планират първо да консултират проекта си с всички заинтересовани страни, включително местните общности, и да постигнат съгласие по него, включително за териториалния обхват на зоната, и едва след това да го внесат. Последната дума ще има Министерството на околната среда и водите, което определя и ограничителните режими във всяка защитена зона.
Създаването на един изцяло морски резерват няма нищо общо с крайбрежието – той е навътре в морето, колко навътре тепърва предстои да стане ясно, каза още Ватева.
Пред БНР Бургас тя анонсира и промяна в първоначално предложения обхват.
След първоначални срещи, които успях да проведа през лятото, имахме разговори и с учените от Института по океанология и беше променен пространственият обхват, за да бъдат взети под внимание интересите на местните хора. Към момента една голяма зона пред Приморско и Китен е изключена от пространствения обхват на това, което смятаме да внесем като предложение, но това не е окончателното предложение. То тепърва ще бъде разглеждано заедно със заинтересованите страни, каза Ватева.
Тя обясни и защо е избрана точно тази зона от научната общност като най-подходящата за първия изцяло морски резерват в българската акватория на Черно море:
Защото там, от една страна, има достатъчно запазено биоразнообразие. От друга страна, същата тази зона е подложена на много сериозен натиск и от човешки дейности, най-вече дънното тралене - незаконна и изключително вредна практика.
Интервюто с Кремена Ватева може да чуете в звуковия файл.
Традицията за професионално почистване на открояващия се паметник на Апостола в Профилираната гимназия за чужди езици "Васил Левски"- Бургас бе спазена. Инициативата е на братята Кеворк и Степан Дадурян. Поводът е 152-годишнината от обесването на Васил Левски. Акцията бе в присъствието на директора на гимназията Весела Иванова. Инициативата се..
За утре Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издава предупреждение от втора степен - оранжев код за област Бургас и от първа степен (жълт код) за 8 области в Източна България за ниски максимални температури, обилни валежи от сняг и образуване на нова снежна покривка. Ще има условия за виелици и навявания. Оранжев код е обявен..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Пътищата в цялата община Карнобат са проходими при зимни условия. Автомобилите трябва да са оборудвани с всичко необходими за тях, каза за БНР Бургас заместник-кметът Стефка..
Консултативният съвет за национална сигурност заседава днес заради рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях. Заседанието беше свикано от президента Румен Радев месец след смъртта на 14-годишно момче, което падна от високо след употреба на вейп с наркотично вещество...
Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни, заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само на Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да пътуват тъй-като живеят в общежитие. Във всички останали общини в Сливенска област учебният процес..
„БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД официално въвежда в експлоатация автоматите за продажба на билети, които ще осигурят по-бърз начин за закупуване на хартиени превозни документи. Разработката на софтуера за автоматите е дело на „Информационно обслужване“ АД, като част от цялостното надграждане на Системата за билетоиздаване и резервация. Първите..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна..
Заради лошите метеорологични условия се отменя факелното шествие в памет на Васил Левски. По традиция на 18 февруари ученици от бургаските училища се..