Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Игнажден почитаме свети Игнатий Богоносец

Снимка: Ани Петрова

Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек първи влезе в дома, такава ще е годината. На Игнажден имен ден празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни. 

Свети Игнатий Богоносец е живял през първи век след Христа. Става еп ископ на една от най-значимите и влиятелни църковни общини в ранната история на християнството Антиохия. 

Отец Дилян Цветков от столичния храм "Св. пророк Илия” в кв. "Княжево" обясни, че названието му "Богоносец" е свързано със събитие описано в едно от евангелията:

"Когато Спасителят взима едно дете, за да покаже на Апостолите, че трябва да бъдат смирени дете се смята, че Свети Игнатий е бил този младенец".

(Евангелие от Матея глава 19)

Когато Свети Игнатий нарича себе си "Богоносец", той има предвид, че живее и носи в сърцето си Христос като начин на живот, като светоглед и упование.

"Той бива взет в плен, тъй като устоял в това да не се поклони на идолите на римските богове", разказа отец Делян.

Свети Игнатий е известен с писмата до християните, които той пише през времето на неговото пътуване към Рим, където умира мъченически заради вярата си.

"Говори за тялото, за емоциите, за волята".

В петте дни от Игнажден до Рождество Христово, църквата приканва християните да усилят своята подготовка за празника чрез пост и молитва, чрез взаимно общение в църквата и изчистване на душата чрез изповедта.

"Много често сме като църковната камбана – бием, звъним, говорим за празника, но когато дойде празникът ние оставаме извън църквата, сами. А църквата ни говори, че трябва да се съберем вътре, където е Евхаристията, където е причастието, където е Христос, за да бъдем заедно и за да се зарадваме на неговото изкупително дело, което е не за Него, а за нас".

Свети Игнатий е роден в град Антиохия, Сирия. Името му е латинско (съответства на Огнян), но според запазени сведения той е с източно потекло. Смята се дори, че е юдеин, тъй като на младини общувал с някои апостоли - Петър, Йоан и Павел, който вероятно го е кръстил. 

Свети Игнатий бил епископ на църквата в Антиохия в продължение на 40 години. Усърдно проповядвал Божието слово и довел мнозина до познаване на Христос и вяра в Него като Господ и Спасител. 

В записа на мъченичеството му се казва, че Игнатий бил "апостолски мъж във всичко" и "грижливо управлявал църквата в Антиохия", като я превел през гоненията на император Домициан. Според църковния историк Евсевий Кесарийски Игнатий е третият епископ на Антиохия след свети апостол Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето на богослужебните песни от два хора (антифонно), което после било прието и от другите църкви.

Осъден на смърт при император Траян, свети Игнатий бил изпратен за изпълнение на наказанието в Рим. По пътя написал послания до християните в малоазийските градове Ефес, Магнезия, Тралес, Филаделфия и Смирна, както и в Рим, а също и до Поликарп, епископ на Смирна. Свети Игнатий умрял мъченически през 107 г. в Рим, разкъсан от зверове в цирка. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паркингът на "Парк Арена" става платен след третия час

От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час.  Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Ще затварят поетапно части от "Трапезица" заради ремонт на пасарелката

Временна организация на движението по  кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от 3 април до 10 април, съобщават от община Бургас.  Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището.  За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.

публикувано на 02.04.25 в 17:00

Проектът за остров "Св. Кирик и Юлита" край Созопол - идеи има, но пари няма

Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.  "Правим концепции, правим срещи,..

публикувано на 02.04.25 в 14:30
Снимката е илюстративна

Община Бургас получи терена за новата детска градина в "Сарафово"

Община Бургас получава собствеността върху имот – частна държавна собственост в квартал "Сарафово", където ще бъде изградена нова детска градина. Теренът от 5599 кв. м се намира на ул. „Буревестник“ и ще бъде публична общинска собственост.  Община Бургас планира строителство на нова детска градина в кв. Сарафово Прехвърлянето на имота е в..

публикувано на 02.04.25 в 13:20

платена публикация
Идеи за лесно и приятно меню за малчугани

Пролетната ваканция е време за почивка, игри и безгрижие за учениците след натоварените учебни дни. Това време обаче е и чудесна възможност да запознаем децата с основните принципи на здравословното хранене, за да започнат да си изграждат навици и умения, които ще са им полезни цял живот. Важно е да видят, че да се храниш пълноценно може да е..

публикувано на 02.04.25 в 12:00

Осветяват днес бургаския мост в синьо за децата с аутизъм

По повод Световния ден на информираността за аутизма, мостът в Бургас ще бъде осветен в син цвят.  Това се прави в  знак на съпричастност към хората с това заболяване. Мото на тазгодишната кампания е "Ролята на развиващите се невроразнообразни в постигането на световните цели за устойчиво развитие".  Ще бъдат разгледани начините, по които..

публикувано на 02.04.25 в 11:20

Нови къщи за семейства без дом заради пожарите в Ямболско

Продължават да постъпват средства по банковата сметка на община Болярово, предназначени за пострадалите при пожарите миналото лято в селата Воден и Крайново, като вече са разпределени близо 240 хил. лева. Огънят изпепели единствените жилища на 13 домакинства. Очаква се новите сглобяеми къщи за тях да са готови до началото на лятото.  14 хил. лева..

публикувано на 02.04.25 в 10:20