„Стигне ли се до внасяне в Министерството на околната среда и водите на предложение за създаване на природен резерват „Маслен нос“, ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета.“ Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков в интервю за БНР Бургас.
Предложението за създаването на резерват в Черно море е на „Грийнпийс“ – България. От неправителствената екологична организация искат той да обхваща черноморската акватория на три общини – Приморско, Созопол и Царево и да е на площ от 500 кв. км – от нос Агалина до нос Лозенец. От „Грийнпийс“ твърдят, че се предвижда изключването на около 3 км от брега на Приморско, че желаната защитена територия не включва бреговата ивица и че резерватът не би засегнал поминъка на хората.
Черноморските общини посрещнаха искането с отрицателни становища. Такива гласуваха общинските съвети на редица места, включително в Бургас, Царево, Приморско.
Кметът Гайков не вярва, че ще бъде изключена част от бреговата ивица, нито че резерватът ще бъде навътре в морето и няма да засегне туризма:
„Не е вярно, че няма да засегне плажовете. Това, което те ни представиха, засяга изцяло крайбрежието и всички дейности, които ние планираме“.
Според него „ние няма да можем да провеждаме състезанията по ветроходство, няма да може да се провеждат водни спортове, няма да се могат да се ползват различните алтернативни методи за разходка покрай нашите живописни скали, покрай фиордите, хората няма да могат да видят нищо от това, което ние имаме. Това неминуемо ще рефлектира върху туризма, върху съществуването и препитанието не на рибари, на цялата общност в Южното Черноморие. За нас това е абсолютна радикална мярка, касаеща дестабилизация на държавата“.
Това би означавало, че „нито едно от децата на България няма да може да отиде да види устието на Ропотамо, Маслен нос, залива Мириус, няма да може да се разходи с лодка“, защото „се забранява всякакъв вид дейности“.
„Няма да може да се прави нищо извън определените към момента допустими дейности, а те са единствено къпане в морето“. Той се съмнява дори, че и това може да бъде ограничено и дава пример с обявяването на Ропотамо за защитена зона:
„Ние видяхме последователни действия със съсипването на река Ропотамо. Сега не може да отиде човек там. Ако отиде, е престъпник. На плажа има табела: „Забранява се забиването на чадър, забранява се слагането на хавлия, забранява се стъпването върху тревата“.
„Река Ропотамо беше една от атракциите на Южното Черноморие - напомни той, - на ден идваха между 30 и 40 автобуса, хората преживяваха една живописна разходка, виждаха уникалните скали, виждаха лъвската глава, една от малкото лонгозни гори в Европа се намира тук, най-голямата пясъчна дюна на Балканите се намира тук. Забраниха лодките, дори ограничиха националния отбор по кану-каяк с мотива, че нарушава популацията на костенурките. Това няма как да го допуснем. Морето е на всички, плажовете са изключителна държавна собственост. Ние единствено полагаме грижи да ги стопанисваме и, по техни думи, имаме 98% съхранение на биоразнообразието. То означава точно това – че ние си вършим добре работата като стопани.“
Дали ще има природен резерват в Черно море , или не зависи от Министерството на околната среда и водите. Разговорите към момента показват, че министърът няма да разпише такова решение, увери Гайков, но притеснението остава, защото „това е служебен министър“, т.е. с кратък хоризонт на действие.
„И лошото тук е, че тези резервати не се предлагат на Министерския съвет. Това се случва с един министерски подпис и ние не знаем някой министър, ако дойде нов, как би бил посъветван, как би бил стимулиран, какво би повлияло на неговото решение. Това решение не се обжалва в съд, не подлежи на обжалване. Това е тотален разстрел. Стигне ли се до входиране на подобно радикално решение, ние ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета“, предупреди Гайков.
Според него залогът е поминъкът на „десетки хиляди хора“.
„Това съсипва поминъка на три общини и конкретно на Южното Черноморие. Тук, при нас, много хора пласират своята земеделска продукция, своите месни и млечни продукти. Ние реализираме милиардни обороти през летния сезон!“, каза още той.
Интервюто може да чуете в прикачения файл.
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до момента друг подобен в България не е поставян. Подготовката на плажа е започнала с основно почистване и заравняване. Прави се и обезпаразитяване. След това ще се поставят чадърите и шезлонгите...
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за производство и издаване на разрешения за пребиваване и работа“. Това съобщи министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на Национална дискусия "Достъп до пазара на труда на работници..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до..
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за..