Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елхата - красивата гостенка на всеки дом

Снимка: Ани Петрова

В дните преди Рождество във всеки дом пристига една дългоочаквана гостенка. Всяка година по едно и също време тя приковава погледите на малчуганите и сбъдва желания. Кога и как елхата е намерила място в нашата страна и как е изглеждала преди век? 

Украсяването на елхата, детската глъчка и трепетното очакване на подаръците. Всичко се повтаря година след година, но никога не омръзва. Етнографът Динка Ангелова разказва кога и как се е появила елхата в Ямбол и как се е превърнала в част от традицията:

"Елхата е градско явление, което идва от Европа. При нас елхата се появява в началото на ХХ век, като първоначално тя се появява на тези градските забави, които стават във военния клуб, в богатите домове на нашите съграждани. И много, много по- късно навлиза в домовете на обикновените хора в града. В селата е още по-късно явление."

Как в града е възприето явлението Коледна елха:

"Като всяко ново нещо.. хората обичат новите неща. Елхата идва, както казах от Европа, от Русия също, и тя е един интересен гост, който се посреща с любопитство и с интерес в началото. Тя се прави не за Коледа, а за Нова година. По принцип тя е новогодишно явление. Тази светла и лъскава елха се харесва все повече и повече от хората и навлиза така в живота на хората. Днес вече е неотменна част от нашия празник, но в миналото си е било екзотика."

С какво се е украсявала елхата?

"С точност какви играчки и аз не знам, но това, което съм срещала - една голяма част от тях са си ги приготвили сами от хартия, орехчета във фолио, стъклени топки. За разлика от сегашните пластмасови, които слагаме. Но стъклените топки също са били нещо много ценно и скъпо като удоволствие."

Близо 80-годишната детска учителка Стефка Кичева си спомня как в нейното семейство е украсявана елхата:

"Във всяка къща, когато влезе елхата и става един празник. Когато бях дете, нямаше играчки, нямаше украса. Ние я украсявахме с шишарки, орехчета, боядисвахме ги червени, зелени, от хартия, правихме фенерчета, корабчета и това бяха играчките, но въпреки всичко, елхата беше красива."

Композиторът Стоян Косев, автор на музиката на десетки песни за театрални пиеси, си спомня как в неговия дом е идвала елхата:

"Винаги ни доставяше огромна радост и тогава нямаше коледни празници - по времето на социализма имаше Нова година и Дядо Мраз. Играчките бяха от много фино, стъкло бяха много леки и чупливи. Просто бяха много ефирни. Сигурно са се изпочупили една по една и са изчезнали така, както изчезна магията от празника." 

По публикацията работи: Християна Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Областна администрация Бургас се включва в благотворителна кампания за манастира в с. Голямо Буково

В поредна благотворителна кампания се включва Областна администрация Бургас. След успешната кампания за изграждането на църква в бургаското село Драганово, сега администрацията започва да набира средства за манастира в средецкото село Голямо Буково. Той е строен през далечната 1200 година. Манастирът е единственият в Странджа, който е действащ и днес..

публикувано на 09.04.25 в 13:30

Теренът зад плажа в квартал Василико да бъде общински крайморски парк

Областна управа е дала положително становище към Министерство на регионално развитие и благоустройството държавата да предостави безвъзмездно имота зад плажа в квартал Василико на община Царево. Това стана ясно след среща на областния управител професор Мария Нейкова с кмета Марин Киров.  За общината ще възникне задължение да облагороди имота,..

публикувано на 09.04.25 в 11:05

80% от прасковите в Сливенско измръзнаха

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Къде няма да има вода днес

В село Маринка аварийни дейности налагат да бъде спряно водоподаването от 8:30 часа до 16 часа днес, на ул. "Янтра". На посоченото място ще има строително-монтажни дейности, съобщи ВиК Бургас.  За потребителите на питейна вода онт водоснабдителната система „Ясна поляна“ ще има днес до 10 часа  аномалии или спирания на водата. Те ще засегнат различни..

публикувано на 09.04.25 в 08:25

Актуализация на Плана за интегрирано развитие на Созопол ще бъде гласувана на сесията днес

С проекти за над 27 млн. лв. да се актуализира Планът за интегрирано развитие на община Созопол 2021- 2027 г. предлага на общинските съветници кметът Тихомир Янакиев със своя докладна записка. Тя ще бъде разгледана на сесията на местния парламент днес. Дневният ред включва 20 докладни записки. Заседанието започва в 9:30 часа. Причината да..

публикувано на 09.04.25 в 08:00

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той.  "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..

публикувано на 08.04.25 в 16:30

83 млн. лв. е макрорамката на бюджет 2025 в Царево /ОБНОВЕНА/

Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място.  Царево е с най-големият бюджет..

обновено на 08.04.25 в 15:57