Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев: Посрещаме Нова година по няколко пъти, в зависимост от чужденците в базата

Снимка: Милан Ичев

В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и сеизмолог от Абу Даби, както и учени от Колумбия и Португалия. Това, което ни беше любопитно е как нашите антарктици посрещат Нова година. Какво готвят, коя е предпочитаната храна на Антарктида?

В разговор за БНР Бургас професор Христо Пимпирев - учен, изследовател и ръководител на българската мисия на Ледения континент и вчерашен именик сподели:

„Преди да тръгне всеки от нас на антарктическата експедиция се подготвя, за да може да сготви поне веднъж на базата. Аз не се славя като голям готвач и даже въобще не съм готвач, но се бях научил да готвя пиле с картофи.  Всички знаеха като дойде моят ред да сме дежурен, че ще ядат пиле с картофи. 
От момента, в който вече разполагаме с научноизследователския кораб “Св.св.Кирил и Методий“ - НИК 421, всички продукти предварително са доставени и корабът ги пренася. Това са основни продукти, които са нужни за изхранването ни и престоя там. Знаем с предварително направени изчисления какво е нужното количество храна, защото ако свърши ние няма откъде да си го купим. 

Българска лютеница носите ли си там?
Разбира се, тя е хитът не само в нашата база, но и на останалите бази на Ледения континент, на гостите които ни идват от чужбина, както и на нашите сънародници от пристанище Комодоро Ривадавия, където има една много голяма българска диаспора, на които даряваме на връщане от Антарктида. 

Гости посрещате ли в базата?
Посрещаме разбира се. Най-вече често при нас са полярниците от съседната база „Хуан Карлос“, която е сезонната антарктическа станция на Испания. Идват много често и чужди кораби, колумбийски, немски, на Обединеното кралство. Всички те биват гощавани. Но разбира най се празнуват нашите празници. Това са Коледа, Бъдни вечер, Йордановден, Ивановден. Това са българските празници, на които се прави нещо по специално за трапезата, разбира се каквото сме си купили от Пунтаренас или от Ушуая. 

Храната там е едно от малкото удоволствия, които човек може 
да има в този напрегнат ден, а ние се шегуваме с по-младите ни колеги, че сега вече няма казарма, но те там изкарват една казарма.  
По колко пъти се посреща Нова година в българската база?
Понякога сме посрещали новата година и четири пъти, зависи какви чужденци има при нас. Два пъти се посреща задължително, българската  - която е с 5 часа разлика, а втората Нова година е антарктическата. Тя е също задължителна, но и ако има чужденци я посрещаме няколко пъти. Имали сме и монголци, както и сме я посрещали примерно следобед в 14 часа. Имали сме и колеги от Австралия, но всеки който идва при нас носи нещо характерно от страната си, с което отбелязваме празника.“, сподели още професор Пимпирев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в част от гр. Шивачево пак не става за пиене, има уран

Водата в част от гр. Шивачево отново не е годна за пиене, заради наличие на уран. За това алармира  кметът на населеното място Деян Иванов.  Той настоява да  бъде намерен нов водоизточник, а за целта трябва да бъдат заложени средства в бюджета на общината. Хората от града обаче коментираха, че нямат притеснения защото пият водата откакто се..

публикувано на 01.04.25 в 16:00

Осветяват на 2 април бургаския мост в синьо

По повод Световния ден на информираността за аутизма – 2 април, студенти от „Социална педагогика“ и „Специална педагогика“ на Бургаски държавен университет „Проф. д-р „Асен Златаров“ и общинска дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ ще посетят днес Дневен център за деца и/или младежи с множествени увреждания в  Приморски парк и ще се..

публикувано на 01.04.25 в 15:30

BG-ALERT не сработи в Болярово

Тестването на системата за предупреждение при бедствия и аварии BG-ALERT се оказа неуспешно в повечето населени места, в крайграничната община Болярово. Причината е липсата на покритие на мобилните оператори. По време на пожарите миналото лято в село Воден беше монтирана нова мобилна клетка, но проблемът остава.  Нито кметът на Воден, нито аз имаме..

публикувано на 01.04.25 в 14:36

Не става въпрос за пари... административни пречки за 60 хил. украинци у нас

Управляващите свикнаха да решават съдбините на хората, които управляват на тъмно , каза адв. Илиана Савова от БХК за забавената нова Програма за хуманитарна подкрепа на бежанците. В интервю пред БНР тя и Наталия Еллис, председател на фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", разказаха за проблемите на украинските бежанци у нас. Адв...

публикувано на 01.04.25 в 13:20

Не на шега: От днес платеното паркиране в Бургас е 2 лева

От днес таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева. Увеличението беше гласувано на Общинската сесия през февруари. 2 лева за синя и зелена зона в Бургас В мотивите си Общината обясни увеличението на цената като опит да се намали трафикът и ограничи паркирането в централната градска..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Предвижда се основен ремонт на пътя към кв. „Горно Езерово“

Около 12 км от републиканския път, водещ към кв. „Горно Езерово“, са предвидени за основен ремонт. Това съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в отговор на запитване на общинския съветник Мариян Иванов. Според него жители на квартала негодуват от лошото състояние на настилката и ежедневните затруднения при шофиране. „Настоящите..

публикувано на 01.04.25 в 12:40

Археологическият музей в Бургас представя изложба на керамични лули

Късносредновековни керамични лули, използвани на територията на България между XVII и XIX век, ще бъдат показани в най-новата изложба на Археологическия музей в Бургас. Експозицията представя историята на тютюна, неговото производство и разпространението на керамичните лули в Османската империя. Посетителите ще могат да видят различни модели лули –..

обновено на 01.04.25 в 09:09