Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Куба, която остава в сърцето

8
Снимка: Личен архив



Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. 


Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба:

"Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно имение, което сега е превърнато в музей и подарено на кубинската държава от неговата последна съпруга Марта. Научих нови неща за него. Той е имал норма на писане-определен брой страници преди да изпие първото мохито. Първото мохито е пиел в бар "Бодегита". След което е отивал във "Флоридита", който е превърнат в туристически център с атрактивно поднасяне на коктейлите и група, която пее красива кубинска музика. Музиката е в генетичния код на кубинците. Хемингуей има прекрасна бронзова скулптура в този бар-облегнал се е имаш усещането, че е жив."


Относно митовете, с които е потеглила към Куба, Даниела Костадинова казва:

"Много спекулации има около кубинската държава-една от тях е, че те са на купонна система, а те отдавна не са, че магазините им са празни-не са, там вече има много частни магазини, частни ресторанти. Всичко може да се намери-има огромен черен пазар. При галопиращата инфлация в страната спекулата е много силно развита. По улиците нелегално се предлагат пури, ром, което кубинската държава няма как да не знае."


Средната работна заплата в Куба е 20 долара, но хората масово получават между 10 и 20 долара. За сравнение 200 долара са достатъчни за двуседмично пътешествие, срещу тях получих 64 000 кубинско песо, добавя Даниела Костадинова. По думите й Куба върви плахо, не необратимо към промяна, но хората са жертва на огромен дефицит на стоки от първа необходимост и лекарства.


Икономиката се движи основно от туризма, а на туристите се гледа като на донори, които да допълнят официалните заплати на шофьори, камериерки, рецепционисти, екскурзоводи. Това обаче не пречи улиците на Хавана да са цветни, а от всякъде да звучи музика.

Завладяващият разказ на Даниела Костадинова за Куба, чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Петя Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рибена чорба, пица с морски дарове и концерт на Орлин Горанов за Летния Никулден

Летен Никулден за втора поредна година ще се проведе в Бургас. Празникът ще започне в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града и ще продължи с кулинарни демонстрации и концерт на пл. "Тройката".  Топ готвачи ще приготвят специално за летния Никулден топ кулинари а роматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и..

публикувано на 09.05.25 в 08:20

Реставраторът на радио апарати Тома Шопов се включва в изложба на БНР Бургас

Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати.  Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..

публикувано на 07.05.25 в 08:30

Ясни са финалистите по Хайдушката пътека в Карандила

И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете  и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов.  Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..

публикувано на 06.05.25 в 13:05

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..

публикувано на 05.05.25 в 14:36

Пол и Реми Хогард посветиха скулптура на съоснователя на Червения кръст

Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст.  Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.).  Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..

публикувано на 05.05.25 в 11:00

Семейство агрономи от Пловдив са сред най-редовните участници на Флората

Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..

публикувано на 04.05.25 в 15:00

Ботаническата градина на БАН разработва проект за отглеждането на три вида чай от мащерка

Ботаническата градина на БАН участва на Флора 2025 с две тематични зони. В първата експонатите са предимно от медицински растения, а във втората - японски явори. Гостуващите специалисти разказват и за най-новата инициатива - плантация с три вида високотехнологичен чай от мащерка.  " В изложбената ни част сме представили алое и агаве. Първите..

публикувано на 04.05.25 в 14:00