Личните лекари настояват бюджетът за доболничната помощ да бъде повишен най-малко с индекса на потребителските цени. Според съсловната организация част от изследванията и дейностите, заложени за болниците могат да се извършват от специалисти в първичната медицинска помощ.
В началото на януари личните лекари не знаят с какъв бюджет ще разполагат през новата година. Проекторамката предвижда увеличение с 15-16% за доболничната помощ, но отново е налице дисбаланс, каза председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков.
„Болничната помощ пак получава доста голямо увеличение, така че дейности, изнесени в доболничната помощ почти няма да има в този бюджет, който се предлага“
И даде примери за изследвания и манипулации, които вместо в болница, могат да се правят в ДКЦ или Медицински центрове, без нужда от хоспитализация за пациента:
„Става въпрос за ядрено-магнитен резонанс, за скенер, горна и долна ендоскопия, ендоскопски изследвания на червата и стомаха – все изследвания, за които сега пациентите влизат в болница. Всичко това може да се извършва от специалисти от доболничната помощ“
Не се предвижда увеличение на направленията за тесни специалисти и изследвания в лаборатории. Те са достатъчно, има дори неусвоени средства, каза Желязков и успокои:
„Всичко, което се полага на пациента при диспансерни профилактични прегледи се предоставя. Няма някакъв регулативен стандарт, ние ги правим не се съобразяваме с бюджета"
Проектобюджетът на Здравната каса предвижда 2,6 млн. за профилактични прегледи. За първичната медицинска помощ са заложени 650, 5 млн. лв. спрямо 558 млн м. г. Цялата проекторамка на бюджета на НЗОК е 9,5 млрд лева.
Обсъждането му на първо четене в бюджетната комисия днес пропадна, след като депутатите го извадиха от дневния ред.
Повече чуйте в звуковия файл:Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и..
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение. Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията. Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“...