Разлика между телефонната линия и чата е в това, че на чата ни пишат предимно деца, които са узрели за това, което искат да напишат, то се е натрупало, не е импулсивно.
Това каза пред БНР Георги Иванов, психолог и държавен експерт в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
15 години след откриването на Националната телефонна линия за деца 116 111 - от 1-ви януари ДАЗД отвори и чат приложение, което е достъпно през 116 111.bg Приложението работи всеки ден от 13.00 до 18.00 часа.
"Правим го заради новото поколение деца, защото на тях им е по-лесно да пишат, отколкото да говорят. Към приложението има голям интерес", обясни експертът и уточни, че от година и половина приложението е достъпно, до досега е работило само два пъти седмично.
Близо 29 000 са обажданията на 116 111 през 2024 г., като от тях са проведени 11 900 консултации по различни теми, от тях консултации с деца - 6246, обобщи Георги Иванов и добави:
"Най-често децата се обаждат да споделят лични емоции и проблеми - тревожност, стрес, чувство на самота и изолация, липса на разбиране от родители или учители. Като второ са семейните взаимоотношения - различните конфликти в дома, конфликти между братя и сестри. Друго - взаимоотношения с връстници. Това са проблемите с приятели и някакво чувство за отхвърляне. И училищният живот - академичният натиск, конфликтите с учители и съученици".
Между 11 и 15 годишна възраст са децата, които най-често търсят съвет, информация или помощ на Националната телефонна линия за деца, каза още той и обясни, че в случай на констатиран риск за детето се подава сигнал към съответните институции, след което ДАЗД получават доклад за извършената от конкретната институция дейност:
"Линията е и за родители, и за полагащи грижи за деца. Обаждат ни се често и училищни психолози, лекари, адвокати, граждани, което говори за нетърпимостта на хората към насилието над деца. Децата обикновено се обаждат след училище".
Темите, по които децата пишат в чата, са взаимоотношения със съученици и семейни конфликти, в които детето става буфер, посочи Иванов.
Интервюто на Стефан Кунчев с Георги Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Водата в част от гр. Шивачево отново не е годна за пиене, заради наличие на уран. За това алармира кметът на населеното място Деян Иванов. Той настоява да бъде намерен нов водоизточник, а за целта трябва да бъдат заложени средства в бюджета на общината. Хората от града обаче коментираха, че нямат притеснения защото пият водата откакто се..
По повод Световния ден на информираността за аутизма – 2 април, студенти от „Социална педагогика“ и „Специална педагогика“ на Бургаски държавен университет „Проф. д-р „Асен Златаров“ и общинска дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ ще посетят днес Дневен център за деца и/или младежи с множествени увреждания в Приморски парк и ще се..
Тестването на системата за предупреждение при бедствия и аварии BG-ALERT се оказа неуспешно в повечето населени места, в крайграничната община Болярово. Причината е липсата на покритие на мобилните оператори. По време на пожарите миналото лято в село Воден беше монтирана нова мобилна клетка, но проблемът остава. Нито кметът на Воден, нито аз имаме..
Управляващите свикнаха да решават съдбините на хората, които управляват на тъмно , каза адв. Илиана Савова от БХК за забавената нова Програма за хуманитарна подкрепа на бежанците. В интервю пред БНР тя и Наталия Еллис, председател на фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", разказаха за проблемите на украинските бежанци у нас. Адв...
От днес таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева. Увеличението беше гласувано на Общинската сесия през февруари. 2 лева за синя и зелена зона в Бургас В мотивите си Общината обясни увеличението на цената като опит да се намали трафикът и ограничи паркирането в централната градска..
Около 12 км от републиканския път, водещ към кв. „Горно Езерово“, са предвидени за основен ремонт. Това съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в отговор на запитване на общинския съветник Мариян Иванов. Според него жители на квартала негодуват от лошото състояние на настилката и ежедневните затруднения при шофиране. „Настоящите..
Късносредновековни керамични лули, използвани на територията на България между XVII и XIX век, ще бъдат показани в най-новата изложба на Археологическия музей в Бургас. Експозицията представя историята на тютюна, неговото производство и разпространението на керамичните лули в Османската империя. Посетителите ще могат да видят различни модели лули –..
Националният оперативен щаб, ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предлага на Министерския съвет удължаване на Програмата за хуманитарна подкрепа на..
От днес таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева. Увеличението беше гласувано на Общинската..
Системата за предупреждение при бедствия и аварии "BG ALERT" ще бъде изпробвана на мобилните телефони в цялата страна след 11ч днес. Тестовото съобщение..