Холокоста е историческият пример, но днес език на омразата има спрямо жени, етнически групи, инвалиди, мигранти и безработни. Речта на омразата е процес, подчерта Алберта Алкалай от център „Алеф“:
"Първата стъпка-търсене на виновници-редица хора, които биват определени за виновни за различни злини. Така се разрастват анекдоти, слухове, теория на конспирацията. След това започва дехуманизацията. Явлението става още по-опасно, когато външните групи се характеризират като такива, които нямат право на същите права, каквито имат останалите цивилизовани или морални хора. Сравняването на тези хора с животни или нецивилизовани диваци е част от идеологическия инструментариум на системите за масово потистичество и крайно насилие. Инверсия на заплахата-за да убедят хората да причинят вреда на по-слаба общност кампаниите на омразата се опитват да обърнат заплахата-в тези послания се твърди, че външната група е виновна-тя заговорничи срещу нашия мир и блага. Такъв пример мога да дам с мигрантите. Крайният етап в пропагандата е призивът за насилствени действия, които могат да приемат различни форми-нападения, рисуване на свастики, графити до линчуване и геноцид."
Сред лекторите бе Златина Дукова от Комисията за защита от дискриминацията, която презентира законодателството по темата и практиката:
"Такъв тип случаи достигат доста често до нас. КЗД разглежда проявите на слово на омраза като специфична форма на дискриминация. Специфичната форма е тормоз. Друг закон, да речем, като Наказателния кодекс, инкриминира и превръща в престъпление езика на омразата. Най-често става дума за обществени прояви. Словото на омразата много добре се чувства в електронна среда, в интернет среда, където хората в много случаи са анонимни, където могат да си говорят каквото и както пожелаят без да се притесняват, че могат да бъдат санкционирани затова, което е жалко, защото действително е така. И в електронна среда най-често се прекрачва тънката червена линия, която превръща свободното слово в слово на омраза. Борбата е много трудна, продължителна и с неясен резултат."
С презентация по темата в конференцията се включи и Цветелина Рандева, областен говорител на МВР-Бургас. Тя направи преглед на ангажиментите и реакциите на МВР в случаите на регистрирани реч на омразата и агресия, породена от нея. Главният редактор на в. „Черноморски фар” Силвия Шатърова даде примери за промените в речта и изказа на медиите - освободени в първите 30 години от либерализацията и значително по умерени сега, след въвеждане на определени регулатори. Олга Вихристюк - психолог и младежки работник и Георги Атанасов - образователен медиатор.
Своя опит с речта на омразата споделиха градоначалници от бургаски регион. Пример за активно противодействие даде кметът на Поморие Иван Алексиев:
"Преди няколко години получихме сигнал, че на един от павилионите за сувенири има изложени хавлии с пречупен кръст, с лика на Хитлер. Веднага издирихме собственика и в рамките на 24 часа всичко бе иззето и повече не се появи на пазара. Това бе високо оценено от еврейската общност в България и ние сме единствените носители на наградата "Светлината на мира". Втори пример от това лято-войната Русия-Украйна. Появиха се чаши с лика на Путин и надпис-победител. Украинската общност настръхна, а ние сме един спокоен и толерантен град-приехме ги. Те се адаптираха-децата им учат в нашите детски градини и училища, записани са в спортни клубове, учат български език. Даваме им възможност да си честват националните празници. В момента, в който получихме сигнала, без много шум посетихме собственика. Всичко това се иззе."
Според заместник-кмета на Община Бургас Михаил Ненов речта на омразата е симптом за най-дълбокото ни разделение като общество, а кметът на Малко Търново Илиян Янчев акцентираха върху това, че език на омразата се чува и от най-високата трибуна в държавата. Кметът на Царево Марин Киров посочи, че по дефиниция проводник на проблема най-често са лидерите на мнение, но днес социалните мрежи са довели до това езикът на омразата да е навсякъде, да идва от ниските нива, анонимно. По темата говориха още кметът на Приморско Иван Гайков и заместник-кметът на Айтос Калоян Калоянов.
Алберта Алкалай беше удостоена със специалния почетен плакет на Комисията за защита от дискриминация за своя принос в насърчаването на толерантността и защитата на правата на хората.
С обучение по водна безопасност и водно спасяване на Централния плаж в Бургас бе отбелязан Световния ден за превенция на удавянията. Инициативата е част от нова общинска програма, предложена от общински съветници, за обучение по водна безопасност, насочена към деца от детски градини и начални училища на територията на Община Бургас. На събитието..
От 1 август 2025 г. започва приемът на проектни предложения по втората сесия от програмата на Община Бургас за подкрепа на стартиращи предприятия. Инициативата има за цел да насърчи развитието на иновативни идеи и устойчив бизнес на територията на общината, както и да създаде благоприятна среда за предприемачество сред младите хора. Право на..
В киновидеоклуба на Народно читалище „Отец Паисий“ в Созопол днес бе представена дигиталната платформа kazva.bg — иновативен проект за бърза и ефективна обратна връзка между гражданите, бизнеса, туристите и местната власт. Платформата е съвместна инициатива на Община Созопол и Центъра за нови технологични системи и ще служи като „отворена..
Граничният полицай Николай Костадинов, който простреля мигрант край Звездец, започва кариерата си в ГПУ -Болярово, съобщиха от общината.В момента е в елитния сектор „Специални тактически действия“ към РД „Гранична полиция“ – Елхово. Елхово е и родния му град. Той е в системата от няколко години, като през 2023 г. е преминал обучение в Центъра за..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват резултатите днес към обяд от мобилната станция на регионалната екоинспекция, съобщи директорът на ведомството Павел Маринов. Все още се чакат данните за метана. Снощи и двата показателя сочеха..
Четири екипа на „Електроразпределение юг“ работят в момента на терен за бързото възстановяване на елетрозанхранването в средецкото село Росеново. Електропопроводът, който захранва населеното място е изгорял, поради близостта си до изгорелия цех за пластмаса край Средец. Това обясни за БНР Бургас говорителят на дружеството Петър Костадинов...
Системата за ранно предупреждение BG Alert се задейства заради опасно високите температури. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Точно в 10 часа се чу сигнала, който ще звучи в следващите три дни между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено внимание и..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Мобилна станция на регионалната екоинспекция вече прави замервания за качеството на въздуха в района на пожара в Средец . Първите..
Рибен фест „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град. Идеята на фестивала е чрез концерти,..