Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След случаите на инциденти с психично болни хора и тийнейджъри използващи вейп устройства с упойващи вещества:

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Д-р Георги Гребенаров
Снимка: личен архив

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти.

"Самото време е много объркано. Няма как животът, който водят да не се отрази по някакъв начин на тяхното психично състояние. От страна на лекарската позиция - ние нашата работа донякъде сме си я свършили, но когато пациентът е извън болничното заведение изпада в един вакуум, т.е. няма кой да се грижи за него.

Много често тези пациенти живеят сами или родителите им са възрастни хора и не полагат достатъчно грижи за тях. Грижите се състоят в даването редовно на лекарства и полагането на елементарни битови грижи.

От друга страна самите болни решават сами да си спрат лекарствата или мислят, че когато са се оправили след едномесечно лечение после вече не им са нужни повече лекарства. Често такива хора изпадат в тревожност и започват да компенсират с психоактивни вещества, с наркотици.

Те от своя страна също обострят психичното състояние на дадения човек. Когато спрат да взимат психотропни лекарства и използват наркотици, по-често се наблюдава влошаване на състоянието им, изпадат в кризи, с непредвидими последици, които наблюдаваме в обществото. 

Само при доброволно желание от страна на пациентите ние можем да им помогнем, защото го има и другия момент - ние ги лекуваме 20-30 дни доброволно или принудително, но след изписването пациентите започват отново с наркотиците или с алкохола. Самият пациент не е осъзнал, че има проблем и трябва да спре да употребява такива психоактивни вещества. 

Не знам кой и колко обяснява за тежката вреда от наркотиците, но и родителите не полагат никакви грижи, поне малко обяснение в семейството, психотерапия, социална помощ, подкрепа, за да не стига до използването на психотропни вещества.

Тийнейджърите, които използват вейп устройства, съдържащи упойващи вещества изпадат в криза на възрастта. Причината е, че искат да подражават на възрастните и на заобикалящото ги общество. Имат необходимост да се чувстват успешни и добре материално, което го постигат с използването именно на такива устройства и тяхното вредно съдържание. Тук пак е важна ролята на семейството, защото ако от ранните детски години на едно дете му се обяснява за вредата и последствията от наркотиците, то ще отхвърли употребата."

По думите на психиатъра д-р Георги Гребенаров не може да се говори за зависимост, по отношение на използването на разкрасителни процедури и на ботокс, защото те са свързани с вътрешната необходимост, човек да се чувства красив:

"Тук се сещам за родители, които по радостни поводи или при завършването на образованието на техните деца те подаряват процедури по лицето, силиконови гърди. Семейството не трябва да стимулира подобно поведение, а да го потиска. Липсата на духовност, стремежът към материалното водят до това", уточни експертът 


Чуйте повече в интервюто. 

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Безплатни прегледи за рак на кожата в Бургас

Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..

публикувано на 31.03.25 в 13:00

Фондация "Искам бебе" - 18 години подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми

Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми  за финансиране на инвитро процедури.  В бургаската миналата година бяха..

публикувано на 30.03.25 в 16:00

Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница

Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда.  Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи  управителят на лечебното заведение д-р Евелина..

публикувано на 30.03.25 в 13:15

РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции

От понеделник в регионалните здравни инспекции ще има организация за поставяне на ваксината Нименрикс, която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Препаратът ще се поставя, след като желаещите са я закупили от аптека, обясниха от здравното министерство. Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б..

публикувано на 29.03.25 в 13:00

Водещи анестезиолози от България и чужбина пристигат в Бургас

Днес и утре в Бургас, Югоизточен иновационен клъстер по генетика и биотехнологии и Община Бургас организират трети семинар от поредицата обучения, планирани за 2025 г. Семинарът ще се проведе в Конгресния център на Морската гара. Основна мисия на събитието „Анестезиология и интензивно лечение – версия 25“ е да даде възможност за запознаване с..

обновено на 29.03.25 в 09:42

И болницата в „Меден рудник“ разкри отделение по онкология

И в болницата в бургаския комплекс „Меден рудник“ отвори врати отделение по медицинска онкология. Отделението се намира в обновено крило на централния корпус и разполага с 30 легла, както и дневен стационар с 10 места. В отделението ще се прилагат  химиотерапия, имунотерапия, таргетна и хормонална терапия. Началникът на отделението д-р Мая Цакова..

публикувано на 28.03.25 в 10:30