Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 6 февруари и 3 март:

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

Експозицията е представена в Историческия музей


Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ беше открита днес в Историческия музей на Бургас. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“.


Снимките разказват за историята на паметника през изминалите девет десетилетия, съобщи главният уредник Иванка Делева:

„Изложбата дава много добра представа как в годините почитта към Паметника на свободата е непроменена. От годината когато е създаден -1934 до миналата година, когато се изпълват тези 90 години, виждаме по снимките това голямо множество от хора, които отдават своята почит пред паметника. Фотографиите са чернобели и цветни. На тях са запечатени известни личности на своето време, например може да видите княз Кирил, Тодор Живков, президентите Жельо Желев и Петър Стоянов, патриарсите Максим и Неофит, Валя Балканска, Кубрат Пулев и др.“


Националният паметник -музей "Шипка - Бузлуджа" притежава огромен снимков материал за тези 90 години  съществуване, съобщи директорът му Чавдар Ангелов, който пристигна специално за откриването на изложбата: 

"Подбрали сме разказът да върви по десетилетия и сме се насочили към по знаковите събития, които са се случвали в съответните години и сме търсили някакъв баланс да има официални церемонии, военни, посещения на официални делегации по един или друг повод, независимо дали са български или чуждестранни. Избрани са по знакови събития свързани с българската история, има и спортни събития, годишнини на самия паметник и разбира се годишнини свързани с отбелязването на Шипченската епопея."


Ангелов разказа, че върхът е бил посетен от 14 космонавти, летели в Космоса. Тук е идвал и правнук на турския военачалник Вейсел Хилми Паша, който в продължение на близо година обсажда неуспешно Шипченския проход през Руско-турската освободителна война и накрая се предава с цялата си 32 – хилядна армия. Тук песента си за Дельо хайдутин е пяла и Валя Балканска. 


Директорът на музея сподели още, че Паметникът на свободата и парк -музея са единствените места, извън военното училище и военната академия, където са проведени 9 церемонии за присвояване на подофицерски звания на български офицери. Шест от тях са на Паметника"Шипка" , а три – на Шейново и връх Бузлуджа. Ангелов заяви, че ще предложи на Министерството на отбраната да възобнови тази традиция. Последната такава церемония е била през 1991 година.

повече може да чуете в звуковия файл:


В експозицията„90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.  

Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март.

повече може да чуете в звуковия файл:

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми"

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми", която  сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още като дете. Главната женска роля е поверена на Мария Сапунджиева, а в ролите на мъжете, които се борят за любовта й, се превъплъщават  познатият ни от „Под..

обновено на 09.05.25 в 15:08

Бургаски поетеси с престижни международни награди

Бургаските поетеси Наталия Недялкова и Роза Боянова бяха удостоени с престижни литературни награди.  Отличието на Наталия Недялкова идва от Германия, където тя е удостоена с втора награда в Литературния конкурс за авторско художествено майсторство на българите в Хамбург със значително обществено значение. Наградата е за поетичната книга..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа днес. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария Цветкова..

обновено на 09.05.25 в 10:21

В петък гледаме най-доброто от европейското кино в Бургас

Днес, по повод Деня на Европа, бюрото на програма „Творческа Европа МЕДИА“ в България съвместно с Община Бургас и водеща кино верига в България ще излъчат кино прожекции за любителите на седмото изкуство. Общо 23 български и европейски филма ще бъдат показани през целия ден в страната, но само в Експо център „Флора“ и  в Центъра за съвременно..

обновено на 09.05.25 в 10:20
снимка: Община Бургас

Рекорден брой участници в Националния литературен конкурс "Петя Дубарова"

Националният литературен конкурс на името на бургаската поетеса Петя Дубарова отбелязва своето 28-о издание с рекорден брой участници. Тази година 199 талантливи творци от цялата страна са подали проза и поезия за конкурса.   Журито е с председател поетът Бойко Ламбовски и членове Кристин Димитрова, Диана Петрова, Елка Стоянова и Мартин Колев...

обновено на 09.05.25 в 08:06

Започнаха майските дни на културата „Сливенски огньове“

В Сливен започнаха майските дни на културата „Сливенски огньове“. Началото бе дадено със запалването на символния огън пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.  „Емблема и неизменна част от културния живот на Сливен“ – така кметът Стефан Радев определи създадените през далечната 1967 година „Сливенски огньове“.  „Щастлив съм,..

публикувано на 08.05.25 в 15:40

НИМ с нова книга, посветена на археологията в Бургаския залив

ационалният исторически музей издаде нова книга, която е посветена на археологията в Бургаския залив. Книгата на проф. д-р Иван Христов "Between Sozopol and Talasakra".  Тя представя резултатите от археологическите проучвания на екипа на проф. Христов в землището и акваторията на гр. Черноморец в периода 2014 – 2025 г. В този екип са участвали и..

обновено на 08.05.25 в 11:35