Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. Сред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на Хърватия .
Според Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" е нужна цялостна промяна в поведението на потребителите, а не еднодневен бойкот. Дори намесата на държавата и обявяването на таван на цените не биха били ефективни, ако гражданите не променят начина, по който планират купуването на стоки, твърди тя.
Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения на веригите нямат нито икономическа, нито пазарна логика. Те не могат да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план.
Руменова обясни:
„Инициативи, които призовават към рязка промяна в обичайното поведение на обществото или на групи от него за къс времеви отрязък, биха могли да фокусират вниманието на държавните власти, на представители на различни сектори и общности върху даден проблем тогава, когато изглежда, че всички други възможности са изчерпани. Целта в такива случаи е отговорните за възникването и решаването на проблема страни да погледнат към обостреното обществено недоволство и да вземат релевантни мерки. В случая със събитието „Бойкот на супермаркетите“ кръгове от обществото очакват да „накажат“ веригите за хранителни стоки със загубите от нереализирани продажби и това да доведе до успокояване на цените, а законодателната и изпълнителната власт да бъдат провокирани да въведат и наложат едни или други мерки.“
Клиентите на големите вериги обикновено пазаруват от там веднъж или два пъти седмично за по-дълъг период от време. Ако те не си набавят необходимите продукти в деня на протеста, ще го направят преди или след него, т.е. ще направят почти всички покупки от същото място на друга дата. Ако все пак направят някои от покупките от друг магазин и търговската верига претърпи загуби от това, то търговецът най-вероятно ще компенсира тези щети отново от клиентите си в следващи периоди, за да постигне планираните от него печалби.
Работещ подход с широк хоризонт е трайна промяна в потребителското поведение – клиентите е добре да планират консумацията и своите покупки, да не се влияят от промоции за необмислени сделки, да пазаруват директно от производители и да бъдат информирани.
Участието на държавата ще бъде полезно в посока стимулиране на производителите, контрол за евентуално наличие на картелни споразумения и насърчаване на лоялната конкуренция.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас на 20 май. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С 32 връзки седмично от седем германски летища, се очаква тази програма да подобри свързаността с двете морски летища Бургас и Варна. Съвместният договор ще се изпълнява до 2027 година, с..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в Европа представи част от своите емблематични сгради и паметници на културата на читателите на онлайн изданието. Проектът цели насърчаване на туризма в българските общини и най-вече на туристическото..
„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на България в еврозоната. Той изтъкна, че поддържането на настоящия валутния борд, струва средства държавата и с приемането ни в еврозоната тези средства ще се спестят. Радев обяви, че в настоящата..
В Експозиционен център „Флора“ се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“. Събитието бе организирано от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас, и събра представители на бизнеса, академичните среди и неправителствения сектор от България и Италия. Основна тема..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането,..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас на 20 май. По време на..