Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център.
След Освобождението, Бургас полага основите на своето музейно дело, и на първо място археологическите проучвания в района. През 1912 г. е основано археологическото дружество „Дебелт“, което се работи за съхранение и проучване на древните културни ценности в региона. Въпреки прекъсванията от войните, активната музейна дейност се възобновява през 1925 г. В следващите десетилетия музеят се утвърждава като водещ местен културен и научен център, провеждащ археологически разкопки, представящ музейни експозиции и извършващ научни изследвания. След Втората световна война институцията е преобразувана в градски, окръжен и от 2000 г. и регионален исторически музей за територията на цялата Бургаска област.
Бургаският музей е и една от най-старите музейни институции в страната, организирала и провела подводни археологически проучвания.
Музеят организира множество археологически разкопки и проучвания на ключови обекти като Несебър, Созопол, Поморие, Приморско, Дебелт, Малко Търново, Айтос, Царево, Карнобат, Нефтохимическия комбинат, емпориумът при Сладките кладенци, римският некропол в центъра на Бургас. Благодарение на отдадените усилия на археолози и историци, като Георги поп Аянов, Иван Панделиев, Иван Гълъбов, Михаил Лазаров, Иван Карайотов, Петър Балабанов и Цоня Дражева, бургаският музей притежава богата колекция от уникални артефакти. Днес музеят продължава да проучва и популяризира културното и природното наследство на Бургаския край.
Лекцията ще се състои на 13 февруари 2025 г., от 11:00 часа, в конферентната зала на Етнографския музей - Бургас на ул. „Славянска“ 69.
Рехабилитация на пътната настинка е основният приоритет за квартал Сарафово . Това показва допитване на сдружение „За Сарафово“ до жителите на квартала. Те настояват за довършване на тротоарите по централната улица „Ангел Димитров“. 27% от включилите се в онлайн допитването близо 300 души са посочили именно пътните ремонти като най-належащи за..
Протест на обществените медии у нас. Кръстовището пред Софийския университет е блокирано от служители на БНР, БНТ и БТА, които искат от държавата увеличение на заплатите с най-малко 15 процента. Пряко от акцията под надслов: "Трудът в медиите има стойност". Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест, искането - увеличение на заплатите с минимум 15%..
От утре започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град Бургас до квартала ще бъде затворено. Движението се преустановява от 9 часа на 16 май / петък/ до 15 юни. През това време ще се ремонтира настилката в участъка между пътен възел „Каблешково“ и пътен възел..
В област Сливен в отсечката между 237-и и 253-ти км е извършено фрезоване на асфалтовата настилка, съобщи АПИ. В участъка трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени по една лента за пътуващите към Бургас и към София. Очаква се ремонтът да приключи до 30 юни, преди активния летен сезон. Участъкът ще бъде с нова пътна..
Бюджетът на Община Поморие за 2025 година бе единодушно приет с 19 гласа „За“ от 19 присъстващи общински съветници. Той е 56 639 313 лв. Собствените приходи са близо 25 млн. лева, държавните са 31,5 млн. лв., капиталовата програма възлиза на 4 млн. лева. В решението част от измененията, направени от разширеното заседание, са: От бюджета ще бъдат..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски"...
Разширява се обхватът на протиградната защита у нас. От следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради щетите върху реколтата, нанесени от майските градушки. Заради големите поражения..
21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров" дефилираха днес със знамето на отряда им. То беше осветено от..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с..
Приоритетните области за община Созопол и тази година са социалните дейности и инфраструктурните проекти, по които продължава да се работи и в..