Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“.
Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на класа в съдебната зала, като имаха възможност да обогатят правната си грамотност и познанията си по гражданско образование.
Съдия Синков преведе аудиторията през етапите на развитие на идеята за разделение на власите в държавата, като подчерта, че още от древността обществата са се вълнували от въпроса как може обикновения човек да има права и те да бъдат гарантирани. Магистратът посочи гръцката античност и опитите за установяване на различни начини за ограничаване на властта, както и по-късно през вековете - римската империя, която е развила система на разделение на властите със сходна цел. Съдията представи принципа на разделение на трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, според френския юрист и социолог Шарл Монтескьо, който е възприет от всички съвременни демократични конституции и подчерта ролята съдебната власт в защита на правата и законните интереси на гражданите.
Лекторът отбеляза, че съдебната власт в България и независима и неин носител основен носител е съдът. Прокуратурата и следствените органи са в системата на съдебната власт, както е записано и в Конституцията на Р България.
Учениците бяха запознати със структурата на съдилищата в България, както и с функцията и значението на Конституционния съд, който не е правораздавателен орган и чиято задача е да гарантира, че законите не противоречат на Конституцията.
Съдиите, прокурорите и следователите са магистрати. Те не носят наказателна отговорност за служебните си действия и постановените от
тях актове, освен ако не става въпрос за умишлено престъпление, обясни председателят на Апелативния съд в гр. Бургас. Той допълни, че органите на съдебната власт трябва да изпълняват функциите си безпристрастно и да прилагат законите точно и еднакво спрямо всички лица и случаи, за които се отнасят.
Във втората част на срещата бяха засегнати въпроси, свързани с професията на съдията, видовете спорове в съда и разпространението на фалшиви новини.
„Винаги сме на разположение за срещи с млади хора, които се интересуват от работата на съда. Това е начин да се създаде едно добро поколение, когато има диалог“ - сподели съдия Синков и призова учениците да не престават да се развиват и самоусъвършенстват в учението и в бъдещите си професии.
Четирима директори бяха отличени от Министерството на образованието и науката с годишните награди „Св. Иван Рилски“. Тази година те бяха връчени от заместник-министъра на образованието и науката д-р Емилия Лазарова в Рилския манастир. Сред отличените с голямата награда е Тодорка Русинова, директор на ОУ „Светлина“ в село Тополица. Тя е..
В Сливен двама зрелостници са отстранени от матурата по Българския език и литература, заради опити за преписване и използване на техническо устройство. Това обяви пред БНР временно изпълняващият длъжността ръководител на РУО Боян Аксаков. Други нарушения в изпитния ден не са констатирани. В сливенско училище са констатирани и двата случая на..
На матурата по български език и литература се падна Вариант номер 4. А темата на последния въпрос бе по повестта на Емилиян Станев „Крадецът на праскови“. Другата възможност за дванайсетокласниците беше есе на тема „Животът – колело или стълба“. Държавният зрелостен изпит се проведе в общо 47 училища в Бургаския регион. Повестта на..
В Сливенска област 1046 зрелостници са се явили на матурата по Българския език и литература тази сутрин, съобщи временно изпълняващият длъжността ръководител на РУО Боян Аксаков. Денят във всички избрани за полагане на изпита училища е започнал без проблеми. Към момента няма информация за нарушения на изпитния процес, каза още Аксаков. "Явиха се..
3 326 дванайсетокласници от Бургаска област ще се явят на матура по български език и литература днес. Д ържавният зрелостен изпит ще се проведе в общо 47 училища в региона. Началото е в 8,30 часа. „Важно е зрелостниците да носят със себе си документ за самоличност – може да бъде лична карта, паспорт, свидетелство за управление на автомобил...
Вариант № 4 бе изтеглен за матурата по български език и литература днес, съобщиха от МОН. Тегленето направи Петър Антонов, журналист от Нова тв. Изпитната комбинация беше генерирана от 5 859 375 възможни. Над 50 000 зрелостници се очаква да положат изпита, разпределени са в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори...
Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Зрелостен изпит ще се проведе в 17 от общо 18 средни училища в областта. Над 830 са подадените заявления за полагане държавния зрелостен изпит, допуснати са 705 ученици, уточни директорът на..
На матурата по български език и литература се падна Вариант номер 4. А темата на последния въпрос бе по повестта на Емилиян Станев „Крадецът на..
Близо 130 зрелостници от Ямболска област не са допуснати до матура по български език и литература, съобщиха от Регионалното управление на образованието...
В Сливенска област 1046 зрелостници са се явили на матурата по Българския език и литература тази сутрин, съобщи временно изпълняващият длъжността..